Porady

Ogrzewanie na podczerwień – co to takiego i dlaczego warto?

Ogrzewanie na podczerwień – co to takiego i dlaczego warto?

Jeszcze kilka lat temu ogrzewanie na podczerwień było powszechnie uważane za drogie w eksploatacji i nieekonomiczne. Dziś jest to jeden z najtańszych, najzdrowszych i najbardziej ekologicznych sposobów ogrzewania naszych domów. Sprawdźmy więc, czym jest ogrzewanie na podczerwień i jak działają maty i panele grzewcze.

Ogrzewanie na podczerwień – co to takiego?

Ogrzewanie na podczerwień opiera się na zasadzie promieniowania cieplnego. W naturze dokładnie w ten sam sposób ogrzewają nas promienie słoneczne czy płonące ognisko. Promieniowanie podczerwone ogrzewa obiekty stałe, a nie powietrze. Dzięki temu stojąc w intensywnym słońcu, odczuwamy przyjemne ciepło, nawet jeśli temperatura powietrza jest ujemna. Tak samo funkcjonuje ogrzewanie na podczerwieńogrzewa ściany pomieszczenia, znajdujące się w nim osoby i sprzęty. Taki sposób ogrzewania ma trzy bardzo istotne zalety:

  • Po pierwsze ciepło generowane przez ogrzewanie na podczerwień odczuwalne jest praktycznie natychmiast. Nie musimy czekać, aż powietrze w pomieszczeniu się nagrzeje, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego ogrzewania konwektorowego. 

  • Dzięki temu, że ogrzewanie podczerwienią nie nagrzewa powietrza, nie mamy do czynienia z tak dużą utratą ciepła, jak w przypadku zwykłych grzejników. Musimy jednak pamiętać, że do osiągnięcia pełnej efektywności ogrzewania na podczerwień konieczna jest odpowiednia izolacja.

  • Po trzecie ogrzewanie na podczerwień nie wywołuje zjawiska konwekcji powodującego unoszenie się w pomieszczeniu drobinek kurzu, roztoczy itd. Dzięki temu ogrzewanie na podczerwień jest idealnym rozwiązaniem dla alergików.

Za wady ogrzewania na podczerwień możemy uznać to, że za pomocą tej technologii nie da się ogrzewać wody. W związku z tym, do tego celu, będziemy potrzebowali odrębnej instalacji. Minusem ogrzewania na podczerwień może być również stosunkowo wysoki koszt zakupu mat lub paneli grzewczych. Warto jednak pamiętać, że w przypadku dobrze ocieplonego budynku, koszt zakupu komponentów ogrzewania na podczerwień zwróci nam się już po kilku latach.

Maty grzewcze na podczerwień – czy łatwo je zamontować?

Jednym z dwóch najpopularniejszych sposobów na wykorzystanie promieniowania podczerwonego są maty grzewcze (np. maty grzewcze na stronie swiatlolu.pl), zwane również foliami grzewczymi. Maty grzewcze na podczerwień podłogowe możemy zamontować zarówno pod panelami, jak i pod płytkami oraz podłogą drewnianą. Sam montaż nie należy do zadań trudnych i polega głównie na odpowiednim rozłożeniu i połączeniu poszczególnych mat grzewczych. Jedynym elementem instalacji, który zdecydowanie warto pozostawić fachowcowi z odpowiednimi uprawnieniami, jest podłączenie całości do sieci. Dużą zaletą mat grzewczych jest to, że możemy zamontować je również w suficie, a nawet ścianach. W zależności od miejsca wybieramy odpowiedni typ maty. Maty grzewcze na podczerwień sufitowe mają bowiem nieco inną grubość niż te przeznaczone na podłogę. Ze względu na sposób montażu maty grzewcze na podczerwień instalowane są zwykle na etapie urządzania lub remontu generalnego.

Panel grzewczy na podczerwień – alternatywa dla grzejnika 

Jeśli chcemy skorzystać z ogrzewania na podczerwień w przypadku już wykończonego i urządzonego wnętrza, możemy wybrać takie rozwiązanie jak panele na podczerwień (https://swiatlolux.pl/ogrzewanie-podczerwienia/panele-grzewcze-na-podczerwien). Nowoczesne panele na podczerwień mogą wyglądać bardzo różnie. Czołowi producenci oferują panele pasujące do wnętrz w bardzo różnym stylu. Istnieją nawet panele grzewcze na podczerwień w postaci luster czy obrazów. Takie rozwiązanie pozwoli na zamontowanie bardzo dyskretnego źródła ciepła, które idealnie wpasuje się w aranżację całego pomieszczenia. Panele na podczerwień różnią się nie tylko wyglądem, ale również wymiarami oraz oczywiście mocą. Do ogrzania salonu o powierzchni około 20m2 powinien w zupełności wystarczyć panel grzewczy na podczerwień o mocy 800W. Taki panel będzie w stanie w ciągu kilkunastu minut ogrzać nawet wychłodzone pomieszczenie.

Niezależnie więc od tego, czy jesteście dopiero na etapie urządzania mieszkania, czy Wasze wnętrze jest już gotowe, możecie wziąć pod uwagę ogrzewanie na podczerwień jako tani,  ekologiczny i zdrowy sposób na uzyskanie komfortu cieplnego.

źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: DGM Photo

Similar Posts