Zabezpieczenie placu budowy to jedna z pierwszych i podstawowych prac, które trzeba wykonać. Czy budowa ogrodzenia wymaga zgłoszenia czy pozwolenia? Ogrodzenie ażurowe czy pełne? Z siatki czy paneli? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania. Dowiedz się, z czego najlepiej zbudować ogrodzenie i jakie wymagania musi spełniać.
Ogrodzenie tymczasowe czy docelowe?
Przed rozpoczęciem budowy, zgodnie z przepisami prawa budowlanego, należy zabezpieczyć teren, aby nie stwarzał zagrożenia dla osób postronnych i samych pracowników. Płot zabezpieczy także mienie przed złodziejami i wandalizmem. Inwestor może wykonać ogrodzenie tymczasowe lub od razu docelowe. Oba rozwiązania muszą spełniać wymogi regulowane przez prawo budowlane.
Budowa ogrodzenia tymczasowego – przepisy prawa budowlanego
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 2003 roku istnieje obowiązek nakazujący ogrodzenie każdego placu budowy w taki sposób, aby nie stwarzało zagrożenia dla ludzi. Od lipca 2015 roku wzniesienie tymczasowego płotu nie wymaga pozwolenia ani zgłoszenia, niezależnie od tego, czy biegnie przy drodze publicznej, torach kolejowych lub placach itp. Ogrodzenie musi jednak spełnić określone warunki.
Wysokość ogrodzenia powinna wynosić co najmniej 1,5 m, ale nie więcej niż 2,2 m (powyżej wymaga zgłoszenia). Płot należy postawić na terenie działki, a nie w linii granicy. Na dużych posesjach ogrodzenie tymczasowe może zabezpieczać tylko miejsce budowy i nie trzeba grodzić całego terenu. Ważne, aby w strefach niebezpiecznych, gdzie istnieje ryzyko spadania ciężkich przedmiotów i materiałów budowlanych zachować odpowiedni dystans. Ogrodzenie tymczasowe musi stanąć wówczas w odległości nie mniejszej niż 1/10 wysokości budowanego budynku.
Ogrodzenie tymczasowe placu budowy musi spełniać odpowiednie warunki techniczne. Przede wszystkim nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa, zarówno ludzi, jak i zwierząt. Na wysokości mniejszej niż 1,8 m nie wolno montować ostrych zakończeń takich, jak: drut kolczasty, elementy szkła tłuczonego, ostro zakończone materiały (np. metalowe fragmenty o ostrych krawędziach). Z kolei wykopy głębsze niż 1 m muszą być zabezpieczone ogrodzeniem o wysokości przynajmniej 1,1 m.
Budowa ogrodzenia docelowego
Rozpoczynając budowę, można również ogrodzić działkę docelowo. Trzeba jednak pamiętać, że istnieje ryzyko ewentualnego zniszczenia płotu podczas prac. Takie rozwiązanie sprawdza się zwykle w przypadku dużych działek, które zapewniają swobodę manewrowania ciężkim pojazdom oraz maszynom budowlanym.
Sprawdź ofertę – siatka ogrodzeniowa budowlana: https://zampol24.pl/11-siatki-ogrodzeniowe-lesne
Budowa ogrodzenia docelowego uwarunkowana jest jednak licznymi wymogami. Przede wszystkim należy sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a jeśli teren nie został jeszcze nim objęty, obowiązujące warunki zabudowy. Mogą się tam znajdować wytyczne dotyczące kształtu, wysokości i rodzaju materiału, z którego nie może być wykonany płot.
Budowa ogrodzenia nie wymaga pozwolenia na budowę, ale istnieją sytuacje, w których należy zgłosić prace:
- wysokość ogrodzenia przekracza 2,2 m,
- ogrodzenie ma spełniać rolę muru oporowego,
- budowa ma miejsce od strony ulicy, placu, parku, torów kolejowych lub tym podobnych miejsc publicznych.
Ogrodzenie docelowe musi także spełniać określone warunki techniczne. Nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt, czyli na wysokości poniżej 1,8 m nie można montować ostrych elementów itp. Minimalna szerokość bramy wjazdowej na posesję w zabudowie jednorodzinnej wynosi 2,4 m, zaś furtki – 0,9 m. Ogrodzenie można postawić w granicach swojej działki lub na linii rozgraniczającej sąsiednie posesje, ale w ostatnim przypadku potrzebna jest zgoda sąsiada.
Z czego wykonać tymczasowe ogrodzenie działki budowlanej?
Inwestor ma szeroki wybór, jeżeli chodzi o wybór materiału, z którego można wykonać ogrodzenie tymczasowe. Wszystko zależy od możliwości finansowych, ale także od czasu trwania budowy.
Najprostsze rozwiązanie to drewniane słupki i tzw. siatka leśna. Nie jest to jednak ogrodzenie trwałe. Częściej stawia się słupki metalowe, które w przyszłości można wykorzystać do płotu docelowego. Ogrodzenie zwykle wykonuje się z siatki metalowej. Jednak długotrwała budowa wymaga zastosowania wytrzymałego materiału. Wówczas najlepiej wybrać panele ogrodzeniowe.
Ogrodzenie z siatki
Popularnym materiałem do zabezpieczenia działki budowlanej jest siatka metalowa. Wynika to z szybkiego i prostego montażu, ale też łatwego rozmontowania takiego płotu. Tym bardziej, że ogrodzenie tymczasowe nie wymaga podmurówki. Jeżeli budowa ma trwać długo, warto zainwestować w siatkę ocynkowaną lub powlekaną warstwą tworzywa sztucznego, która jest odporna na korozję i zmienne warunki pogodowe, co zapewni wieloletnią żywotność.
Siatki ogrodzeniowe ocynkowane lub powlekane (występują w różnych wersjach kolorystycznych) są wybierane ze względu na dość niską cenę w stosunku do jakości. Trzeba pamiętać, że do ogrodzenia placu budowy oprócz siatki, potrzebne będą słupki metalowe oraz inne akcesoria, np. drut naciągowy.
Ogrodzenie panelowe
Najczęściej na placu budowy spotyka się płoty zbudowane z modułowych paneli ogrodzeniowych, które występują w formie przęseł z ażurowej siatki lub pełnych paneli wykonanych z blachy trapezowej.
Panele ogrodzeniowe wykonane z cienkich prętów ocynkowanych są trwalsze i trudniejsze do sforsowania niż siatka. Zaletą jest szybki montaż, systemowe rozwiązania do budowy całego płotu oraz dostępność w szerokiej gamie kolorystycznej. Panele modułowe montuje się do gotowych słupków metalowych. Dodatkowo można wykonać podmurówkę z prefabrykowanych elementów betonowych, które montowane są na sucho za pomocą łączników z wycięciami. Zapewnia to ochronę przed podkopywaniem się zwierząt.
Ogrodzenie tymczasowe placu budowy wykonane z paneli można także bez problemu i szybko zdemontować, gdy zachodzi taka potrzeba, np. w celu wjazdu ciężkiego sprzętu, który nie mieści się w bramie wjazdowej. Wybierając moduły od sprawdzonego producenta, które są wykonane z wysokiej jakości materiałów można je później wykorzystać jako ogrodzenie docelowe lub nawet odsprzedać. Trwałe panele ogrodzeniowe mogą być wykorzystywane wiele razy.