Porady

Obuwie robocze a obuwie ochronne

Obuwie robocze a obuwie ochronne

Chociaż na co dzień można dostrzec tendencję mylenia tych dwóch pojęć, buty ochronne nie są tym samym, co buty robocze. Istnieje spora różnica pomiędzy jednym a drugim rodzajem obuwia.

W skrócie można powiedzieć, że buty robocze nie są tak masywne i nie zapewniają tak skutecznej ochrony, jak obuwie ochronne. Biorąc pod uwagę zróżnicowanie stanowisk pracy, nie zawsze należy stawiać na buty najwyższej jakości.

Obuwie robocze i obuwie ochronne

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, każdy pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom odpowiednie akcesoria, które zagwarantują mu bezpieczeństwo oraz komfort w pracy. Szkodliwe warunki pracy mogą bowiem przyczynić się do uszczerbku na zdrowiu pracownika. Wbrew tym samym przepisom każdy pracodawca nieodpłatnie zobowiązany jest również dostarczyć odzież i obuwie robocze, które spełniają wszelkie normy zgodne z polskim prawem. Czym różni się obuwie robocze o obuwia ochronnego? Obuwie robocze powinno być stosowane w zamian za obuwie prywatne pracownika w pracy.

Takie obuwie powinno ochraniać stopy i nogi, jednak nie jest ono tak wytrzymałe, jak typowe obuwie ochronne. Takie obuwie należy zakładać jedynie w takim miejscu pracy, w którym nie zdefiniowano poważnych zagrożeń mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pracownika. Buty robocze nie są w żaden sposób zaliczane do środków ochrony indywidualnej w miejscu pracy. W wielu przypadkach obuwie robocze to podstawowy element stroju roboczego pracownika. Buty ochronne różnią się nie tylko wytrzymałością w stosunku do obuwia roboczego, ale również tym, że są zaliczane do środków ochrony indywidualnej. Może skutecznie ochronić pracownika nawet przed bardzo szkodliwymi warunkami pracy.

Na jakie obuwie warto się zdecydować?

Tak naprawdę wszystko zależy od tego, czy pracownik musi zapewnić sobie strój we własnym zakresie, czy też zobligowany jest do tego pracodawca. W większości przypadków to pracodawca zapewnia strój oraz rodzaj obuwia adekwatnego do miejsca wykonywania pracy. W niektórych przypadkach jednak pracownik sam może decydować o swoim rodzaju zabezpieczenia w miejscu pracy, dlatego w takim przypadku zalecany jest zakup obuwia ochronnego. Obuwie robocze nada się jedynie w przypadku, kiedy pracownikowi nie zagraża zmiażdżenie stopy oraz jej nadwyrężenie. Jeżeli przebywa on cały dzień w jednej pozycji w oddali od ciężkich przedmiotów, obuwie robocze spełni swoją funkcję. Jeżeli jednak w miejscu pracy znajdują się żrące płyny i ciężkie przedmioty, obuwie ochronne będzie tutaj rozwiązaniem najlepszym.

Similar Posts