Finanse

Kredyt gotówkowy na remont — czy warto?

Kredyt gotówkowy na remont — czy warto?

Planując remont mieszkania lub budowę domu trzeba liczyć się z wysokimi kosztami takiego przedsięwzięcia. Często nawet niewielkie odświeżenie przestrzeni czy remont pojedynczego pomieszczenia mogą wygenerować ogromne wydatki. W takiej sytuacji wiele osób myśli o zaciągnięciu kredytu.

Według statystyk co trzeci Polak zaciąga pożyczkę lub kredyt gotówkowy na remont mieszkania. Czy warto wziąć na ten cel kredyt gotówkowy? Czy takie rozwiązanie się opłaca?

 

Kredyt gotówkowy na remont

 

Jeżeli wiemy, że odświeżenie pomieszczeń pochłonie większe środki finansowe, warto pomyśleć o kredycie gotówkowym na remont mieszkania. Dzięki temu można zyskać bez problemu do kilkudziesięciu tysięcy i mieć dostęp do gotówki niemalże od razu. Realna roczna stopa oprocentowania takich kredytów zazwyczaj wynosi kilkanaście procent. Przed podjęciem decyzji kredytowej warto dokładnie policzyć, ile będzie wynosiła miesięczna rata i czy takie rozwiązanie będzie się opłacało. Warto w tym celu użyć chociażby kalkulatora kredytów gotówkowych.

 

Decydując się na kredyt gotówkowy na remont należy uwzględnić w harmonogramie remontu czas na załatwienie wszystkich formalności. Co prawda większość banków oferuje szybkie pożyczki na oświadczenie, ale warto pamiętać, że ich maksymalna wysokość to przeważnie zaledwie trzy lub cztery tysiące złotych. Kredyt zaciągany jest zawsze w określonej wysokości, co oznacza, że przed wzięciem pożyczki należy dokładnie wiedzieć, co chce się wyremontować i ile to będzie kosztowało. Doradcy kredytowi radzą, by do pierwotnego kosztorysu, przedstawionego przez fachowca, dodać zawsze minimum 10-15% na nieprzewidziane wydatki. Przy czym należy pamiętać, że wysokość kredytu gotówkowego uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju planowanego remontu.

 

Kredyt gotówkowy na remont — zalety

 

Polacy w przypadku pożyczki online (znajdź najlepszą ofertę na Totalmoney.pl) na remont najczęściej sięgają po kredyt gotówkowy. Dlaczego? Różnica między kredytem gotówkowym a hipotecznym jest znaczna — decydując się na pierwszą opcję trzeba czekać maksymalnie 2 tygodnie, a przy drugim wariancie czas oczekiwania wynosi nawet do 3 miesięcy.  Na korzyść kredytów gotówkowych przemawia też fakt, że można go zaciągnąć na dowolny cel i bank nie będzie wymagał przedstawienia faktur czy dowodów zakupu. Ilość potrzebnych dokumentów przy staraniu się o kredyt gotówkowy również jest znacznie mniejsza i ogranicza się praktycznie do zaświadczenia o zarobkach. Ponadto dużą zaletą tego typu zobowiązań jest fakt, że nieruchomość, na którą chce się wziąć kredyt, nie musi być własnością kredytobiorcy. Może to być szczególnie przydatne w momencie, gdy mieszkanie należy na przykład  do partnera.

Odpowiednia rata

 

Znając już zakres remontu i potrzebną kwotę, należy zastanowić się nad wysokością raty. Możliwość jej spłacania wiąże się bezpośrednio z okresem kredytowania — im dłuższy termin spłaty, tym niższa będzie nasza rata. Niestety takie rozwiązanie ma też wadę i jest nią wzrost całkowitego kosztu kredytu. Najrozsądniejsze rozwiązanie to wybór raty, której wysokość nie będzie zbytnim obciążeniem domowego budżetu i która pozwoli w przyszłości na stopniowe dokupowanie dodatkowych elementów wyposażenia. Zawsze warto także korzystać z możliwości nadpłaty jednej czy kilku rat. Pozwala to szybciej zredukować kapitał pozostały do spłaty, od którego liczone są należne bankowi odsetki. Zawsze bowiem istnieje ryzyko, że zostaną podwyższone stopy procentowe i tym samym wzrosną raty kredytu, albo że nieprzewidziane okoliczności życiowe utrudnią lub wręcz uniemożliwią terminowe regulowanie zobowiązania.

 

Co przed zaciągnięciem kredytu gotówkowego?

 

Rozważając zaciągnięcie kredytu gotówkowego na remont mieszkania czy domu trzeba się przygotować na to, że bank będzie sprawdzał historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. Warto więc rozważyć zamknięcie czy ograniczenie limitów na posiadanych kartach kredytowych, ewentualnie spłatę już posiadanych zobowiązań, by podwyższyć naszą zdolność kredytową.

Similar Posts