Budowa

Jakie szyby okienne wybrać do domu energooszczędnego?

Jakie szyby okienne wybrać do domu energooszczędnego?

W budownictwie energooszczędnym wybór odpowiednich okien jest bardzo istotny z uwagi na fakt, że mogą one stanowić jeden z głównych mostów ucieczki ciepła z budynku. Ważne są zarówno ramy, jak i szyby okienne, które powinny być zabezpieczone odpowiednimi powłokami termoizolacyjnymi.

Dobre okna energooszczędne nie tylko ograniczają straty ciepła z wewnątrz pomieszczenia, ale także spełniają dodatkowe funkcje w celu zapewnienia użytkownikom budynku jak najlepszego komfortu. Wybierając najlepsze rozwiązania dla siebie, warto zwrócić uwagę na te parametry, które są szczególnie istotne ze względu na usytuowanie budynku.

Jak działają powłoki termoizolacyjne?

Nowoczesne szyby okienne, wyposażone w wysokiej jakości powłoki termoizolacyjne (np. https://pl.saint-gobain-building-glass.com/pl/) odbijają ciepło pochodzące ze źródeł ogrzewania, (np. grzejników, kominków) i kierują je do wewnątrz, dzięki czemu straty ciepła przez okno są znacząco mniejsze. Tym samym zmniejszają się nasze rachunki za energię, ponieważ potrzebujemy jej dużo mniej, aby ogrzać dom lub mieszkanie. Istotne znaczenie dla wzmocnienia efektu termoizolacyjnego okna ma zastosowanie zespolonych pakietów okiennych, w których przestrzeń międzyszybowa wypełniona jest argonem.

Korzyści gwarantowane przez okna energooszczędne

Zastosowanie w budynku okien energooszczędnych przynosi wymierne korzyści nie tylko ze względu na obniżenie kosztów ocieplenia. Znacząco przyczyniają się one również do podniesienia komfortu użytkowników pomieszczenia. Eliminują ryzyko powstawania w pomieszczeniu wilgoci, która jest przyczyną pojawienia się grzybów i pleśni. Dzięki temu powietrze wewnątrz ma wyższą jakość i jest lepsze dla zdrowia.

Na jakie parametry szkła energooszczędnego zwrócić uwagę?

Wybierając najlepsze okna energooszczędne do swojego domu lub mieszkania, należy zwrócić uwagę nie tylko na współczynnik przenikania energii, ale także na inne parametry decydujące o wysokim komforcie mieszkańców. Warto przede wszystkim sprawdzić współczynnik przepuszczalności światła (Lt) szyby okiennej. Przy zastosowaniu powłok termoizolacyjnych niskiej jakości może on spaść nawet do ok. 30%. W praktyce oznacza to, że do pomieszczenia dostaje się bardzo niewiele światła dziennego. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, stosowanym przez najlepszych producentów szkła, na rynku dostępne są wysokiej jakości szyby termoizolacyjne o współczynniku przepuszczalności światła przekraczającym 80% w pakietach dwuszybowych i na poziomie ok. 70% w pakietach trzyszybowych. Dostęp do światła dziennego jest bardzo ważny dla dobrego samopoczucia i optymalnego funkcjonowania organizmu. W związku z tym wskaźnik Lt stanowi istotną właściwość szyby okiennej. Warto zwrócić uwagę także na izolacyjność akustyczną okna, zwłaszcza w przypadku budynków usytuowanych w hałaśliwej przestrzeni. W przypadku okien południowych niezwykle istotne jest też zabezpieczenie przed przenikaniem do budynku zbyt dużej ilości energii słonecznej.

Należy pamiętać, że szyby pokryte powłokami energooszczędnymi mogą również być poddawane dodatkowej obróbce, dzięki czemu zyskują dodatkowe właściwości dopasowane do potrzeb użytkowników.

Similar Posts