Porady

Jakie normy powinny spełniać szafy medyczne?

Jakie normy powinny spełniać szafy medyczne?

Szafy medyczne znajdują się na wyposażeniu każdej placówki zdrowotnej, szpitala, przychodni i gabinetu lekarskiego. Warto jednak wiedzieć, że meble muszą spełniać określone w przepisach normy, a więc powinny być produkowane z wedle dokładnie sprecyzowanych wytycznych. Nie bez znaczenia jest materiał, z jakiego powstają oraz wytrzymałość na oddziaływanie różnych substancji.

Normy prawne dla mebli medycznych

Każdy producent mebli medycznych powinien wystawiać deklarację zgodności produktu z wymogami UE, co wynika z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego z 2017 roku dotyczącego wyrobów medycznych. Oprócz tego obowiązują normy PN-EN ISO 9001:2015 i EN ISO 13485:2003, które definiują podstawowe wymogi dla mebli medycznych. PN-EN ISO 9001:2015 to międzynarodowa norma dotycząca zarządzania jakością. W połączeniu z ISO 9001 stosuje się normę EN ISO 13485:2003, która określa standardy dla producentów mebli medycznych.

W przypadku wyrobów medycznych system zarządzania jakością wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo personelu i pacjentów oraz ma na celu marginalizowanie zagrożeń wynikających z użytkowania mebli. Norma narzuca konieczność znakowania wyrobu w celu identyfikacji, dzięki czemu możliwe jest wycofanie wadliwej partii z użytku lub wyeliminowanie powstałych wad. Co więcej, jeśli szafy medyczne wymagają sterylizacji, to w zapisach normy znajdują się wymagania, jakie należy spełnić i udokumentować. EN ISO 13485:2003 kładzie nacisk na kontrole procesu wyrobu

Z jakich materiałów powstają szafy medyczne?

Szafy medyczne muszą być trwałe, bezpieczne i całkowicie odporne na działanie różnych substancji. Poza tym liczy się komfort użytkowania i ergonomia. Kluczowa jest nie tylko sama konstrukcja mebla, ale także materiał, z jakiego został wykonany. W przypadku szaf medycznych najczęściej jest to stal malowana proszkowo. Producentem mebli metalowych jest firma CEKAR, która dostarcza produkty zgodne z obowiązującymi normami. Metalowe szafki z przeszklonymi drzwiczkami i półkami ze szkła hartowanego łatwo jest utrzymać w czystości – szkło ma nieporowatą strukturę, więc nie jest podatne na absorpcję zabrudzeń. W ofercie firmy dostępne są także szafy medyczne ze stali kwasoodpornej, które sprawdzą się nawet w bardzo trudnych warunkach.

Stal i szkło to materiały nienasiąkliwe i łatwo zmywalne, a gładka powierzchnia jest odporna na regularne dezynfekcje. Meble są tak projektowane, aby nie było problemów z dokładnym wyczyszczeniem wszystkich zakamarków. Kluczowa jest zatem prostota konstrukcji.

Similar Posts