Porady

Jak zapewnić swobodny przepływ powietrza w elewacji wentylowej?

Jak zapewnić swobodny przepływ powietrza w elewacji wentylowej?

Wykańczając dom, można stosować nowoczesne rozwiązania, które pozwalają na stworzenie bardziej funkcjonalnych konstrukcji. Na uwagę zasługują na przykład elewacje wentylowane. System jest wyposażony w wentylowaną pustkę, czyli tak zwaną szczelinę wentylacyjną, która znajduje się pomiędzy warstwami, co w praktyce oznacza, że ryzyko zawilgocenia elewacji zostaje zminimalizowane. Aby elewacja była funkcjonalna, konieczne jest zapewnienie swobodnego przepływu powietrza. Jak to zrobić?

Szczelina wentylacyjna, czyli sposób na zapewnienie swobodnego przepływu powietrza 

Aby elewacja wentylowana była funkcjonalna i bezpieczna, trzeba zadbać o odpowiednie przeprowadzenie prac montażowych. Istotne jest również wykorzystanie niezbędnych materiałów, czyli: kołków, łączników, materiałów ociepleniowych i izolacyjne, na przykład wełny mineralnej albo płyt styropianowych, okładziny oraz elementów wykończeniowych, na przykład paneli.

Jeśli chodzi o zapewnienie swobodnego przepływu powietrza w elewacji wentylowanej, to kluczowe jest stworzenie odpowiedniej szczeliny wentylacyjnej, która powinna się znaleźć pomiędzy warstwami okładziny i termoizolacji. Szczelina musi mieć szerokość około 2 centymetrów. Dzięki temu zbieranie się pary wodnej zostanie ograniczone do minimum. W praktyce oznacza to, że na powierzchni ściany nie będzie gromadzić się pleśń oraz inne szkodliwe drobnoustroje. Ponadto szczelina wentylacyjna przyczyni się też do lepszej ochrony przeciwpożarowej obiektu, a do tego zapewni energooszczędność.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat elewacji wentylowanej? 

Aby cieszyć się zaletami płynącymi z montażu elewacji wentylowanej, trzeba zadbać nie tylko o stworzenie szczeliny o optymalnej szerokości. O to, co jeszcze jest ważne, zapytaliśmy specjalistę z firmy zajmującej się sprzedażą barier przeciwśniegowych Onroof, który wyjaśnił:

– Montaż elewacji wentylowanej najlepiej zlecić doświadczonym specjalistom. Wówczas można mieć pewność, że otrzymana konstrukcja będzie funkcjonalne. Decydując się na samodzielne przeprowadzenie prac, trzeba je rozpocząć od wykonania projektu wykonawczego fasady, w którym zostaną rozmieszczone wszystkie elementy konstrukcyjne. Kolejnym krokiem jest wspomniane wcześniej  przytwierdzenie materiałów ociepleniowych oraz izolacyjnych przy zachowaniu dwucentymetrowej przerwy. Ostatnim etapem prac jest położenie zewnętrznej obudowy, czyli paneli albo płytek. Wówczas konstrukcja jest gotowa. Jeśli inwestor uważnie przeprowadzi roboty, a do tego skorzysta z dobrej jakości materiałów, to przepływ powietrza w elewacji z pewnością będzie swobodny.

Similar Posts