Porady

Jak założyć łąkę kwietną? Porady i wskazówki

Jak założyć łąkę kwietną? Porady i wskazówki

Łąki kwietne coraz częściej zdobią przydomowe ogródki. Są stałym elementem krajobrazu wiejskiego, ale i miejskiego. Odpowiednie nasiona wysiewane są nawet na małych powierzchniach gdzie zastępują trawniki. Sprawiają, że dany teren nabiera sielskiego charakteru, jest oazą dla wielu pożytecznych owadów. Dowiedz się, jak dobrać właściwe nasiona i kiedy je wysiewać!

Czym jest łąka kwietna?

Łąka kwietna jest miejscem, w którym dokonuje się swobodnych nasadzeń różnych jednorocznych roślin kwitnących. Dzięki odpowiedniemu doborowi kwiatów można uzyskać efekt naturalnej łąki. Pełni ona funkcje dekoracyjne, ale przede wszystkim stanowi pożytek dla owadów zapylających, głównie pszczół.

Łąkę kwietną można wysiać na ogromnych terenach, ale również w mniejszych ogródkach. Często zastępują one trawniki, są doskonałym sposobem na zagospodarowanie rabat oraz pasów przy drogach czy autostradach. W przypadku braku takiego miejsca, łąkę kwietną wysiać nawet w doniczce i ustawić na balkonie czy tarasie.

Warto się na nią zdecydować z uwagi na piękny efekt wizualny. Pomaga ona funkcjonować owadom, w tym pszczołom i motylom. Wymaga ona mniej zachodu, nie trzeba jej pielęgnować jak trawnika. Wymaga koszenia zaledwie 1 – 2 razy w sezonie. Nie potrzebuje też nawożenia, zbędne jest usuwanie chwastów. Zwykle nie wymaga podlewania, konieczne jest to tylko w czasie przedłużającej się suszy.

Jak stworzyć własną łąkę kwietną?

Specjaliści hurtowni nasion TORAF wskazują, że łąka kwietna wymaga doboru odpowiednich nasion. Jeśli ma ona wspierać ekosystem, warto zdecydować się na rośliny miododajne. Wiele z nich kwitnie w okresie wiosenno-letnim, a nawet jesienią. W szczególności warto tu zwrócić uwagę na takie kwiaty jak:

  • mak polny,
  • chaber bławatek,
  • jaskier ostry,
  • wrotycz pospolity,
  • krwawnik pospolity,
  • rumianek pospolity,
  • wiechlina łąkowa,
  • kostrzewa czerwona,
  • koniczyna,
  • łubin.

Rośliny na łąkę kwietną warto dobierać pod wglądem warunków, które panują na wybranym terenie. W suchych miejscach najlepiej sprawdzą się: rogownica polna, lebiodka pospolita, goździk piaskowy, dziurawiec zwyczajny, przetacznik kłosowy oraz szałwia łąkowa. W miejscach bardziej wilgotnych natomiast warto wysiać żywokost lekarski, rzeżuchę łąkową, niezapominajkę błotną, wiązówkę błotną, rdest. Nieodzownym elementem łąki jest mak polny, który pięknie ją ubarwia.

Nasiona na łąkę kwietną można skompletować samodzielnie lub skorzystać z gotowych mieszanek. Są to rośliny o zróżnicowanej barwie i wysokości, przeznaczone do ogrodu, ale i do doniczek.

Similar Posts