Projektowanie

Jak urządzić wiatrołap? Sprawdź na Immodi.pl

Jak urządzić wiatrołap? Sprawdź na Immodi.pl

Przedsionek domu, zwany też wiatrołapem jest pierwszym pomieszczeniem, do którego wchodzimy po powrocie. Miejsce to spełnia wiele funkcji i powinno być urządzone funkcjonalnie. Jest też wymagane przez przepisy prawa budowlanego i powinno znaleźć się w każdym projekcie, choć nie ma dokładnych wytycznych dotyczących jego budowy. Podpowiemy Wam, jak zaaranżować przestrzeń wiatrołapu, aby mieszkać modnie i wygodnie.

Wiatrołap, czyli co?

Przepisy prawa budowlanego określają pomieszczenie potocznie zwane wiatrołapem jako przedsionek lub ganek, którego główną rolą jest oddzielenie wnętrza domu od chłodnego powietrza z zewnątrz. Starsze pokolenia zapewne pamiętają czasy, kiedy ganek nazywano 'sienią’.

Określenie sień w wielu miejscach Polski nadal funkcjonuje. W dawnych czasach przedsionki nie były ogrzewane, dziś znacznie częściej stawiamy na komfort i również tu montujemy grzejniki. Przepisy nie określają jasno ani powierzchni, ani wyglądu przedsionka, niemniej wskazują, iż wejście do budynku, w którym mieszkają ludzie, powinno się osłaniać przed nadmiernym napływem zimnego powietrza, za pomocą  przedsionków, czyli wiatrołapów lub np. kurtyny powietrznej.

Sprawdź również: jak urządzić mieszkanie – krok po kroku

W związku z tym, że przepisy prawa nie są jednoznaczne, część inwestorów rezygnuje z wiatrołapu na rzecz powiększenia metrażu użytkowego. Jak wskazują specjaliści, nie zawsze jest to dobre rozwiązanie, ponieważ brak bezpośredniej osłony przed chłodem wpływa bezpośrednio na utratę ciepła w mieszkaniu, zwiększając tym samym rachunki za ogrzewanie. Przeciwnicy zamkniętych pomieszczeń wykorzystują między innymi przeszklenia, by nie odcinać wiatrołapu od pozostałej części mieszkania.

Wiatrołap – aranżacje

Aranżacja wiatrołapu, w związku ze zwykle nie dużym metrażem powinna być dobrze przemyślana. Większości z nas zależy nie tylko na tym, aby mieszkać modnie, ale przede wszystkim wygodnie.

Dzisiejszy przedsionek spełnia funkcje nie tylko nadane mu przez prawo budowlane oraz pierwotne zastosowanie w dawnych czasach. Prawidłowa aranżacja wiatrołapu wraz z dobrym rozplanowaniem przestrzeni sprawi, że rozwiążemy problem kurtek, butów, przeróżnych akcesoriów już po wejściu do wnętrza mieszkania.

Ganek jest swoistą wizytówką domu i warto jego urządzenie przemyśleć już na etapie projektowym. Możemy wówczas zdecydować jakie elementy wyposażenia się w nim znajdą. Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem, które ukryje wszelkie ubrania, buty oraz inne elementy odzieży, jest duża szafa przesuwna. Umiejętnie schowane ubrania sprawią, że w przedsionku panował będzie porządek. Warto wygospodarować też miejsce do siedzenia, które pozwoli na wygodne zakładanie i zdejmowanie butów.

Pomieszczenie to powinno łączyć się stylem z pozostałą częścią domu, nawet jeśli zdecydujecie się na całkowite jego oddzielenie, bez stosowania przeszkleń. Warto zastosować też triki, które optycznie powiększą pomieszczenie. W tym wypadku bardzo dobrze sprawdzą się lustra oraz prawidłowo rozmieszczone oświetlenie.

Chcesz poznać inne porady dotyczące wystroju mieszkania i domu? Zajrzyj na https://immodi.pl – zamieszkaj modnie i wygodnie.

 

Similar Posts