Jak urządzić wiatrołap? Sprawdź na Immodi.pl

Przedsionek domu, zwany też wiatrołapem jest pierwszym pomieszczeniem, do którego wchodzimy po powrocie. Miejsce to spełnia wiele funkcji i powinno być urządzone funkcjonalnie. Jest też wymagane przez przepisy prawa budowlanego i powinno znaleźć się w każdym projekcie, choć nie ma dokładnych wytycznych dotyczących jego budowy. Podpowiemy Wam, jak zaaranżować przestrzeń wiatrołapu, aby mieszkać modnie i wygodnie.

Wiatrołap, czyli co?

Przepisy prawa budowlanego określają pomieszczenie potocznie zwane wiatrołapem jako przedsionek lub ganek, którego główną rolą jest oddzielenie wnętrza domu od chłodnego powietrza z zewnątrz. Starsze pokolenia zapewne pamiętają czasy, kiedy ganek nazywano ‘sienią’.

Określenie sień w wielu miejscach Polski nadal funkcjonuje. W dawnych czasach przedsionki nie były ogrzewane, dziś znacznie częściej stawiamy na komfort i również tu montujemy grzejniki. Przepisy nie określają jasno ani powierzchni, ani wyglądu przedsionka, niemniej wskazują, iż wejście do budynku, w którym mieszkają ludzie, powinno się osłaniać przed nadmiernym napływem zimnego powietrza, za pomocą  przedsionków, czyli wiatrołapów lub np. kurtyny powietrznej.

Sprawdź również: jak urządzić mieszkanie – krok po kroku

W związku z tym, że przepisy prawa nie są jednoznaczne, część inwestorów rezygnuje z wiatrołapu na rzecz powiększenia metrażu użytkowego. Jak wskazują specjaliści, nie zawsze jest to dobre rozwiązanie, ponieważ brak bezpośredniej osłony przed chłodem wpływa bezpośrednio na utratę ciepła w mieszkaniu, zwiększając tym samym rachunki za ogrzewanie. Przeciwnicy zamkniętych pomieszczeń wykorzystują między innymi przeszklenia, by nie odcinać wiatrołapu od pozostałej części mieszkania.

Wiatrołap – aranżacje

Aranżacja wiatrołapu, w związku ze zwykle nie dużym metrażem powinna być dobrze przemyślana. Większości z nas zależy nie tylko na tym, aby mieszkać modnie, ale przede wszystkim wygodnie.

Dzisiejszy przedsionek spełnia funkcje nie tylko nadane mu przez prawo budowlane oraz pierwotne zastosowanie w dawnych czasach. Prawidłowa aranżacja wiatrołapu wraz z dobrym rozplanowaniem przestrzeni sprawi, że rozwiążemy problem kurtek, butów, przeróżnych akcesoriów już po wejściu do wnętrza mieszkania.

Ganek jest swoistą wizytówką domu i warto jego urządzenie przemyśleć już na etapie projektowym. Możemy wówczas zdecydować jakie elementy wyposażenia się w nim znajdą. Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem, które ukryje wszelkie ubrania, buty oraz inne elementy odzieży, jest duża szafa przesuwna. Umiejętnie schowane ubrania sprawią, że w przedsionku panował będzie porządek. Warto wygospodarować też miejsce do siedzenia, które pozwoli na wygodne zakładanie i zdejmowanie butów.

Pomieszczenie to powinno łączyć się stylem z pozostałą częścią domu, nawet jeśli zdecydujecie się na całkowite jego oddzielenie, bez stosowania przeszkleń. Warto zastosować też triki, które optycznie powiększą pomieszczenie. W tym wypadku bardzo dobrze sprawdzą się lustra oraz prawidłowo rozmieszczone oświetlenie.

Chcesz poznać inne porady dotyczące wystroju mieszkania i domu? Zajrzyj na https://immodi.pl – zamieszkaj modnie i wygodnie.