Ogród

Jak spulchniać glebę, wykorzystując perlit ogrodniczy?

Jak spulchniać glebę, wykorzystując perlit ogrodniczy?

Żeby cieszyć się z urodzajnych plonów, trzeba zadbać o dogodne warunki wzrostu dla roślin. Sporo osób wykorzystuje do tego perlit ogrodniczy. Okazuje się, że jego charakterystyczna budowa oraz właściwości pomagają w spulchnianiu gleby. Przekonajmy się więc, jakie są korzyści ze stosowania perlitu.

Ogrodnictwo to odpowiedzialne zajęcie, ale kiedy zobaczy się jego efekty w postaci zdrowych roślin, to przepełnia człowieka radość i satysfakcja. Żeby jednak do tego doszło, uprawy muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki. Na to, co zrobi natura, czyli opady deszczu, słońce, nie mamy wpływu. Natomiast możemy pomóc roślinom w inny sposób, żeby miały dobre warunki do swojego rozwoju. Mowa o zapewnieniu odpowiedniego drenażu oraz spulchniania gleby. Pomaga w tym perlit ogrodniczy, który zdobył uznanie wielu osób.

Perlit ogrodniczy – co to jest?

Nie bez powodu określa się perlit ogrodniczy jako “popcorn wulkaniczny”. Przybiera on swoją ostateczną postać w wyniku obróbki termicznej wydobywanej rudy. Powstała ona na skutek hydratacji stygnącej lawy wulkanicznej. Rozgrzewane do temperatury 900 – 1000 stopni Celsjusza drobinki znacznie zwiększają swoją objętość. Powoduje to zamknięta w nich woda, która w trakcie ogrzewania przeistacza się w parę i próbuje z nich wydostać. W efekcie otrzymujemy małe granulki o porowatej powierzchni, która ma duże znaczenie w ogrodnictwie.

Perlit ogrodniczy – spulchnianie i drenaż gleby

Dbanie o rośliny najczęściej zaczyna się od podłoża. To jest właśnie miejsce, gdzie perlit ogrodniczy pokazuje, na co go stać. Zmieszany z glebą, zapewnia jej drenaż oraz napowietrzanie, czyli spulchnianie. Proces ten sam w sobie jest bardzo ciekawy. Dodane do podłoża granulki perlitu sprawiają, że zmienia się jego struktura. Wokół korzeni pojawia się więcej powietrza, co oznacza, że jego cyrkulacja jest na lepszym poziomie. To pozwala roślinom lepiej oddychać. Wprawni ogrodnicy wiedzą, że spulchnianie gleby jest bardzo ważne, ponieważ pomaga zwolnić proces jej zagęszczania. Uprawy, które przebywają w takim podłożu, mają zdrowszy rozwój. Co więcej, ten sam perlit sprawi, że nadmiar wody powstały np. z naszego podlewania lub obfitych opadów deszczu, zostanie odprowadzony z korzeni. Rośliny nie będą wtedy narażone na przegnicie oraz na choroby grzybicze. W razie, gdybyśmy zapomnieli je podlać, korzenie pobiorą sobie wodę z tych małych granulek. Cały kontakt sadzonki z podłożem, w którym znajduje się perlit, jest bardzo dla nich bezpieczny. Granulki nie zawierają bowiem żadnych toksycznych substancji, są sterylne, a zatem nie przenoszą żadnych chorób oraz szkodników.

Spulchnianie gleby – jakie proporcje perlitu ogrodniczego?

Żeby perlit ogrodniczy zapewniał odpowiedni poziom spulchniania gleby, trzeba stosować jego odpowiednie ilości. W przeciwnym razie, zamiast polepszyć, można pogorszyć roślinom warunki do ich wzrostu. Przyjmuje się zatem, że w glebie perlitu nie powinno być też za dużo. Najlepiej, aby był zmieszany z podłożem i zajmował 10-30% jego objętości. Posłużyć się można tutaj przykładem, w którym na 3 litry ziemi stosuje się 1 litr perlitu ogrodniczego.

Podsumowanie

Wykorzystanie perlitu ogrodniczego zapewnia zdrowy rozwój sadzonek. Stosuje się go do drenażu oraz spulchniania podłoża. Jest on lekki, nieorganiczny oraz całkowicie bezpieczny dla roślin. Można go wykorzystywać zarówno w ogrodnictwie, jak i w hodowlach doniczkowych.

Similar Posts