Jak rozłożyć i gdzie umieścić basen ogrodowy?

Letnie, gorące popołudnie. Upał coraz bardziej daje o sobie znać, a Ty delektujesz się przyjemnym ochłodzeniem w krystalicznej wodzie basenowej. Choć brzmi jak niedostępny luksus, dzielą Cię od niego jedynie dwa kroki — zakup odpowiedniego basenu ogrodowego, a następnie jego rozłożenie. O ile pierwszy z nich nie wymaga wielu wyjaśnień, warto poznać kilka zasad związanych z samym montażem. Jak rozłożyć basen i gdzie najlepiej go umieścić?

Baseny ogrodowe — luksus na wyciągniecie ręki

Dmuchane, rozporowe, stelażowe lub z hydromasażem, który zamieni ogródek w małe spa — szeroka oferta basenów sprawia, że jedyne, co Cię ogranicza, to budżet, którym dysponujesz. Aby wybrać model najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb, musisz przede wszystkim zastanowić się, dla kogo będzie przeznaczony oraz wziąć pod uwagę wielkość terenu, na którym będzie stał. Gdy już wszelkie wątpliwości będą rozwiane i zdecydujesz się na konkretny rodzaj basenu, kolejny krok, jaki Cię czeka, to zakupy.

Na tym etapie pomocna może okazać się porównywarka cenowa, która posłuży Ci jako wsparcie w wyborze korzystnej cenowo oferty. Warto również pomyśleć o zakupie odpowiednich akcesoriów, które pomogą zadbać o właściwe użytkowanie basenu, jak np. oczyszczająca wodę pompa, chroniąca przez zanieczyszczeniami pokrywa czy mata na dno, która zapobiegnie uszkodzeniom. Aby móc cieszyć się zaletami płynącymi z posiadania własnego basenu, kolejnym krokiem po zakupach jest wybór miejsca, w którym go postawisz oraz jego właściwe rozłożenie.

Baseny ogrodowe — jak wybrać odpowiednie miejsce

Idealne miejsce na postawienie basenu cechuje przede wszystkim równa powierzchnia, która zapobiegnie niechcianym przechyleniom. Co więcej, istotny jest także sam rodzaj podłoża. Kamienie mogą uszkodzić dno, a glina będzie zbierać wilgoć, dlatego najlepiej, abyś rozważył rozłożenie basenu na trawie, kostce burkowej lub drobnym piasku. Przy wyborze miejsca kieruj się także stopniem jego nasłonecznienia. Dostęp do słońca nie tylko pozwoli Ci na kąpiel o dowolnej porze dnia, ale także spowoduje, że woda przez cały czas będzie nagrzana. Choć rośliny i drzewa w ogródku wprowadzają niezwykły klimat, warto abyś nie stawiał basenu w ich otoczeniu, dzięki temu uchronisz się przed spadającymi liśćmi, które tylko zanieczyszczą wodę. Na koniec pozostaje jeszcze jeden aspekt, czyli bezpieczeństwo. Jeżeli z basenu będą korzystały dzieci, postaw go jak najbliżej domu — łatwiej będzie Ci kontrolować ich zabawę.

Baseny ogrodowe — jak rozłożyć

Baseny ogrodowe różnią się między sobą sposobem rozkładania, dlatego szczegółowe informacje na temat montażu znajdziesz przede wszystkim na opakowaniu zakupionego produktu. Zanim jednak przystąpisz do rozłożenia niecki basenu, pamiętaj, aby wyłożyć powierzchnię specjalnymi matami lub puzzlami, które osłonią dno. Później możesz już przystąpić do montażu, a na końcu do najprzyjemniejszego, zwieńczającego Twoją pracę kroku — napełnienia basenu wodą.

Baseny ogrodowe — szereg korzyści

Basen ogrodowy nie tylko wcześniej wspomniana przyjemność płynąca z ochłodzenia w upalne dni, ale także okazja do aktywnego spędzenia czasu z dziećmi, zorganizowania imprezy ze znajomymi czy wspólnego relaksu. Znając już podstawowe zasady związane z jego zakupem oraz montażem, możesz przystąpić do realizacji poszczególnych kroków, które przybliżą Cię do letniego luksusu.