Porady

Tekstylne abażury lamp – modne i funkcjonalne oświetlenie

Tekstylne abażury lamp - modne i funkcjonalne oświetlenie

W domowych wnętrzach wykorzystuje się mocno zróżnicowane lampy. Mają zapewniać komfort świetlny, a przy tym uzupełniać modne aranżacje. W końcu oprawy oświetleniowe stanowią znaczący element wyposażenia każdego wnętrza. Jakie modele wybrać? Obecnie ponownie do łask powracają stylowe rozwiązania z abażurami, które wprowadza się do większości pomieszczeń.

Gdzie najlepiej wykorzystać lampy z abażurami, a w jakich przestrzeniach zdecydowanie powinno się ich unikać? Czym wyróżniają się takie lampy? O tym wszystkim napiszemy w dzisiejszym artykule.

Lampy z abażurami – nie tylko wyposażenie babcinych salonów

Lampy z abażurami są znane i stosowane od lat. Długo kojarzono je przede wszystkim z dawnymi aranżacjami wnętrz w stylu PRL. Obecnie jednak powróciły do łask i cieszą się olbrzymią popularnością wśród miłośników rozmaitych tendencji wnętrzarskich.

Gdzie spotyka się tego typu rozwiązania? Stanowią znak rozpoznawczy przestrzeni w stylu skandynawskim. Nie da się bez nich obejść również w pomieszczeniach boho i urban jungle. Chętnie sięgają po nie miłośnicy glamour oraz rozmaitych nurtów vintage. Tak naprawdę, odpowiednio zaprojektowane rozwiązania z abażurami, wykonane z odpowiednich materiałów i utrzymane we właściwej poetyce nadają się do każdego wnętrza. Świetnym tego przykładem są modele, które da się zobaczyć choćby na stronie LightPlus.

Jakie lampy mogą być wyposażone w abażury?

Abażury to niezmiernie praktyczne osłony źródeł światła, wykorzystywane w wielu typach opraw oświetleniowych.

Najczęściej kojarzą się oczywiście z modelami stojącymi (stołowymi i podłogowymi). Nie jest to jednak jedyny obszar, w którym mogą okazać się bardzo przydatne. Ciekawe, przykuwające wzrok abażury zdobią też niejedną lampę wiszącą lub kinkiet. Z ich pomocą uzyskuje się przyjemne, delikatne światło rozproszone. Tak duże zróżnicowanie sprawia, że da się bez trudu dobrać lampę z tekstylną osłoną do niemal każdej aranżacji. Równie łatwo kompletuje się spójny wizualnie zespół oświetleniowy, by zapewnić perfekcyjny komfort świetlny w każdej przestrzeni.

Lampa z abażurem a różne typy domowych wnętrz – gdzie ją wykorzystać?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, zastosowanie tekstylnych abażurów pozwala uzyskać delikatnie rozproszone światło. Efekt zależy oczywiście od grubości wykorzystanej tkaniny. Zupełnie inne rezultaty (nie tylko estetyczne) uzyskuje się bowiem z pomocą tiulu, a inne dzięki grubemu, mięsistemu aksamitowi.

Ze względu na walory praktyczne i wizualne takich produktów najczęściej wykorzystuje się je w pomieszczeniach o charakterze reprezentacyjno-rekreacyjnym. Budują nastrojowy klimat i przytulną atmosferę, a przy tym dekorują przestrzeń. Takie lampy idealnie sprawdzają się więc w salonach, jadalniach lub sypialniach. Niekiedy dodatkowo montuje się je w stylowych przedpokojach, a nawet na klatkach schodowych. Sporo pomysłów i inspiracji można znaleźć choćby na stronie: piękny-dom.com.pl.

Kiedy natomiast lepiej unikać takich rozwiązań? Choć tkaniny wyróżniają się pięknym wyglądem i funkcjonalnością, lepiej zrezygnować z takich modeli lamp w pomieszczeniach, w których łatwo może dojść do zabrudzenia oprawy. Dotyczy to zwłaszcza kuchni. Takie oprawy raczej nie nadają się też do wnętrz o wysokiej wilgotności (łazienka, strefa w pobliżu kuchenki i zlewu w kuchni), gdzie byłoby bardzo trudno utrzymać je w sterylnej czystości. Niesprzyjające warunki mogą nawet zwiększać ryzyko pojawienia się na powierzchni tkaniny groźnych dla zdrowia pleśni i grzybów. W takich miejscach lepiej zatem użyć gładki lamp ze szkła, metalu lub tworzyw sztucznych.

Nowoczesne aranżacje a oprawy oświetleniowe z abażurami – sposób na przytulne i nastrojowe przestrzenie

Efektowne i praktyczne lampy z abażurami to niezmiernie ciekawe rozwiązania do rozmaitych domowych przestrzeni. Zapewniają odpowiedni poziom doświetlenia, tworzą nastrój przyjazny dla użytkowników, wpisujący się w najmodniejsze trendy sezonu. Może warto wykorzystać je również w Twoim domu?

Similar Posts