Pompy zatapialne to efektywne urządzenia wykorzystywane nie tylko w gospodarstwach domowych, ale także w przemyśle czy rolnictwie. Znacznie ułatwiają one wykonywanie wielu prac związanych z tłoczeniem wody. Aby jednak właściwie spełniały swoje funkcje, powinny być dobrane do konkretnych potrzeb. Wśród kilku parametrów technicznych, na jakie warto zwrócić uwagę, istotny jest rodzaj zasilania. Dowiedz się, jak mogą być zasilane pompy zatapialne.
Do czego służy pompa zatapialna?
Pompy zatapialne, nazywane również pompami zanurzeniowymi, to urządzenia o zasilaniu elektrycznym 230 lub 400V, których głównym przeznaczeniem jest praca pod wodą. Trzeba pamiętać jedynie o tym, że nie wytwarzają one zbyt dużego ciśnienia, w związku z czym nie nadają się do zasilania gospodarstw domowych w wodę. Mimo to charakteryzuje je duża wydajność, co sprawia, że są w stanie przepchnąć wodę na duże odległości. Wszystko to sprawia, że są powszechnie wykorzystywane do licznych zadań, których rodzaj zależy od specyfikacji technicznej danego urządzenia. W zależności od rodzaju pompy zatapialne mogą być wykorzystywane do wypompowywania wody z basenów czy oczek wodnych, przez osuszanie rowów i piwnic, aż po opróżnianie szamba.
Rodzaje pomp zatapialnych
Pompy zatapialne różnią się od siebie parametrami technicznymi, co wynika z faktu, że mogą być stosowane do różnych celów. Podstawowy podział dotyczy rodzaju wody, jaka może być pompowana. W związku z tym kryterium urządzenia dzielą się na:
- pompy do czystej wody o delikatniejszej konstrukcji, które przystosowane są do pracy z czystą wodą. Mogą służyć do opróżniania basenów i oczek wodnych czy też wypompowywania deszczówki,
- pompy do brudnej wody o znacznie mocniejszej konstrukcji, które przeznaczone do pracy z zanieczyszczoną wodą.
Jako że brudna woda może mieć różny stopień zanieczyszczeń i gęstości, pompy do brudnej wody są dość zróżnicowane zgodnie z przeznaczeniem i dzielą się na:
- pompy do szamba i gnojowicy przeznaczone do wypompowywania wody o znacznym stopniu zanieczyszczenia i gęstości. Ich głównym zadaniem jest opróżnianie szamb,
- pompy z rozdrabniaczem przystosowane do tłoczenia mocno zanieczyszczonych ścieków. Dzięki zamontowanym wewnątrz rozdrabniaczom, rozbijają nieczystości biologiczne,
- pompy do profesjonalnych zastosowań przeznaczone do pracy w ciężkich warunkach. Mogą być używane do odwadniania zalanych pomieszczeń, rowów melioracyjnych, wykopów, studni czy studni ściekowych, czyli wszędzie tam, gdzie woda charakteryzuje się wysokim stopniem zapiaszczenia.
Najważniejsze parametry techniczne pomp zatapialnych
O to, na jakie parametry techniczne pomp zatapialnych trzeba zwrócić uwagę, zapytaliśmy sprzedawcę pomp z firmy Dambat.
Przy wyborze pompy warto dokładnie określić swoje potrzeby i wybrać urządzenie o odpowiednich parametrach technicznych. Kwestie, na jakie trzeba zwrócić uwagę to wydajność i moc pompy, zdolność do podnoszenia ścieków oraz rodzaj zasilania. Tylko indywidualne podejście sprawi, że pompa będzie pracowała efektywnie i zgodnie z oczekiwaniami użytkownika.
Istotne parametry techniczne pomp zanurzeniowych to:
- wydajność i moc – im cięższe zastosowanie urządzenia, tym wyższa powinna być jego wydajność. O ile pompy do czystej wody mogą charakteryzować się niższą mocą, o tyle wypompowanie szamba czy rowu melioracyjnego będzie wymagało znacznie lepszej wydajności,
- wysokość podnoszenia ścieków – parametr ten określa różnicę pomiędzy najwyżej położonym odbiornikiem cieczy a lustrem wody. Zastosowanie odpowiedniego wzoru do obliczenia wysokości podnoszenia pozwoli określić ciśnienie, jakie ma wygenerować pompa z uwzględnieniem ok. 20% strat liniowych i miejscowych,
- rodzaj zasilania – wartość napięcia, do jakiego przystosowane jest urządzenie. Dostępne na rynku pompy zatapialne mogą występować w wersji 230V lub 400V. Pompy o napięciu 230 V mogą być podłączone do zwykłego gniazdka, dlatego też ich użytkowanie jest bardziej komfortowe. Warto jednak pamiętać o tym, że urządzenia o wysokiej mocy, które muszą sobie radzić z wielogodzinną pracą w ciężkich warunkach będą potrzebowały prądu trójfazowego. W związku z tym w ich przypadku trzeba wykorzystać gniazda siłowe, które gwarantują dostęp do energii o mocy 400V. Jeśli zatem użycie pompy wymaga większej energii, warto rozważyć urządzenie o zasilaniu 400V. Dzięki wykorzystaniu trzech faz, instalacja nie będzie obciążona w takim stopniu, jak ma to miejsce w przypadku jednej fazy.
Pompy zanurzeniowe to wielofunkcyjne urządzenia, które poradzą sobie z licznymi zadaniami związanymi z pompowaniem wody. Aby jednak ich działanie było w pełni skuteczne, warto dobrać je do indywidualnych potrzeb, zawracając uwagę na parametry techniczne, wśród których niezwykle istotny jest rodzaj zasilania.