Porady

Kwiaty, które oczyszczą powietrze w Twoim domowym biurze

Kwiaty, które oczyszczą powietrze w Twoim domowym biurze

Moc kwiatów i roślin zielonych w domowym biurze jest nie do przecenienia. Nie tylko oczyszczają one powietrze, pomagają pozbyć się smogu i toksyn, ale również relaksują i wspierają „odpoczynek” naszych oczu. Po jakie gatunki sięgnąć?

Jeśli pracujesz w trybie tzw. home office, warto zadbać o odpowiednią organizację oraz wygląd domowego biura. Pomogą Ci w tym nie tylko wygodne i stylowe meble do biura, ale także odpowiednie dodatki i dekoracje. Ponieważ jednak domowe biuro powinno sprzyjać skupianiu, a nie rozpraszaniu uwagi, nadmiar ozdób warto zastąpić np. zielonymi roślinami doniczkowymi. Nie zastąpią one wprawdzie oczyszczacza powietrza, ale z pewnością będą znacznym wsparciem w walce ze smogiem i zanieczyszczeniami. To istotne, zwłaszcza gdy mieszkasz w mieście i na co dzień borykasz się z problemem zanieczyszczonego powietrza.

Czy wiesz, że podczas pracy biurowej i przy komputerze zaleca się krótkie – kilkuminutowe – przerwy, podczas których należy oderwać wzrok od monitora i popatrzeć na… zieleń? Ten kolor pomaga “zrelaksować się” naszym oczom i sprawia, że po takim “odpoczynku” łatwiej skupiamy wzrok, dzięki czemu także nasza praca staje się bardziej efektywna.

Zielone rośliny w domowej pracowni mają także szereg innych zalet. Przede wszystkim są piękną ozdobą! Warto mieć ich po kilka w pomieszczeniu – tym bardziej, że doskonale prezentują się w stylowych kompozycjach. Możesz rozmieścić je np. na nowoczesnych metalowych pólkach-klatkach. Warto wyeksponować na nich zwłaszcza rośliny pnące i zwisające np. pędy bluszczu.

Jakie gatunki roślin pomagają oczyszczać powietrze?

Istnieje wiele gatunków domowych roślin doniczkowych, które cieszą się opinią tzw. “oczyszczaczy powietrza”. Oczywiście ich działanie w tym zakresie nie jest spektakularne, jednak z pewnością każda z roślin zielonych przyczynia się do produkcji tlenu – a więc ich więcej ich posiadamy, tym lepiej. Co więcej, doskonale wyglądają one w kompozycjach (po kilka gatunków) – warto więc w pełni wykorzystać ich potencjał.

Do polecanych roślin oczyszczających powietrze należą:

  • skrzydłokwiat – znany z tego, iż oczyszcza powietrze zwłaszcza z lotnych związków organicznych, takich jak np. benzen czy aceton (mogą być obecne w farbach, lakierach, chemii domowej, środkach czystości, a nawet niektórych produktach kosmetycznych);
  • bluszcz pospolity – pomaga pozbyć się m.in. formaldehydu – obecnego w spalinach samochodowych,
  • paprotka oraz zielistka sternerba – działają podobnie jak bluszcz,
  • złocień wielokwiatowy – pomaga w oczyszczaniu z toksyn obecnych w smogu i wielkomiejskich zanieczyszczeniach (np. toulen, formaldehyd, benzen i amoniak).

Stylowe doniczki – pomysł na aranżację z roślinami

Zielone rośliny to także stylowa dekoracja domowej pracowni – zwłaszcza, jeśli umieścisz je w dekoracyjnych doniczkach. Ich szeroki wybór pozwala na znalezienie takich, które idealnie podkreślą wystrój Twojego pomieszczenia. My zaleźliśmy kilka uniwersalnych propozycji, które z pewnością będą pasować do wielu wnętrz. Wszystkie prezentowane tu doniczki znajdziesz w sklepie Black Red White online.

Pastelowe kolory sprawią, że biurowe wnętrze będzie wyglądało nieco mniej oficjalnie, a zamiast tego – bardziej pogodnie i optymistycznie. Możesz sięgnąć po stylowe doniczki podwieszane w plecionych “koszyczkach” z siatki (dodatki ze sznurka, siatki i plecionek to prawdziwy hit tego sezonu!). Kompozycja pastelowych doniczek wiszących doskonale sprawdzi się w przypadku mniejszych roślin, a także roślin pnących, ze zwierzającymi się pędami.

Najprostszym rozwiązaniem będą klasyczne doniczki stojące. Jednak nie muszą to być nudne, szare, ceramiczne naczynia. Wybierz unikatową doniczkę, której wzór naśladuje strukturę kamienia i drewna. Z pewnością będzie ona eleganckim dodatkiem w domowej przestrzeni biurowej – bez względu na to, gdzie ją postawisz oraz jakie kwiat zdecydujesz się w niej umieścić. W przypadku mniejszych roślin elegancka doniczka ceramiczna świetnie sprawdzi się na biurku. Te większe możesz umieścić na parapecie lub regale.

Zależy Ci na tym, by Twój domowy gabinet był oryginalnym i kreatywnie urządzonym miejscem? Stylowa donica ceramiczna w kształcie geometrycznej głowy sama w sobie stanowi wyszukaną i unikatową ozdobę wnętrza, obok której nie sposób przejść obojętnie. Umieść w niej rozłożyste lub zwisające zielone rośliny, aby nadać jej zupełnie nowego charakteru – z przymrużeniem oka.

Similar Posts