Przepływowe podgrzewacze wody to wydajny sposób na zapewnienie w domu gorącej wody do prysznica, kąpieli lub potrzeby zmywania naczyń. Urządzenie jest najczęściej stosowane w kuchniach i łazienkach. Można je łatwo zainstalować w niemal dowolnym miejscu. Dostępne są również elektryczne podgrzewacze które doskonale sprawdzają się w małych łazienkach. Niektórzy inwestorzy mają problem z podjęciem decyzji, jaki rodzaj podgrzewacza wody będzie najlepszy dla ich domu. Aby pomóc w podjęciu tej decyzji, napisaliśmy artykuł o obu rodzajach i o tym, czy należy wybrać elektryczny, czy gazowy.
Jak działa przepływowy podgrzewacz wody?
Przepływowy podgrzewacz wody to przeważnie małe, energooszczędne urządzenie, które może być jedno lub wielopunktowe. Zużywa energię tylko wtedy, gdy przepływ wody powoduje konieczność pracy tego typu urządzenia. Oznacza to, że woda jest szybko podgrzewana do zadanej temperatury.
Podgrzewacze przepływowe można zainstalować na dwa sposoby – albo w systemie zasilanym z sieci wodociągowej, albo z własnego ujęcia z hydroforem. Jeśli wybiorą Państwo drugą opcję, należy pamiętać o tym, że temperatura podgrzanej wody może się różnić, w zależności od ciśnienia wody jakie wytworzy hydrofor.
Przepływowy podgrzewacz wody zapewnia gorącą wodę, gdy tylko zostanie odkręcony kran. Pozwala na jej ciągłe pobieranie, więc to urządzenie jest uważane za jedno z najbardziej efektywnych w podgrzewaniu wody użytkowej.
Podgrzewacz przepływowy nie potrzebuje dużo czasu, aby ogrzać wodę użytkową przy efektywnym wykorzystaniu energii. Uruchamia się w momencie, gdy jest potrzebna ciepłą wodą. Nie ma więc potrzeby magazynowania dużej ilości ciepłej wody jak ma to miejsce w bojlerach.
Dzięki kompaktowej budowie, przepływowy podgrzewacz wody ma wysoką wydajność grzewczą. W przypadku podgrzewaczy które obsługują kilka punktów poboru ciepłej wody, należy zwrócić uwagę aby odległość pomiędzy dwoma punktami poboru wody nie była zbyt duża. Jeśli kran jest daleko od źródła ciepła to zanim zacznie płynąć ciepła woda marnuje się dużo zimnej wody. Jednocześnie gdy już przestajemy korzystać z baterii łazienkowej lub kuchennej, w rurach doprowadzających nadal pozostaje ciepła woda która powoli będzie stygnąć.
W przypadku prostych podgrzewaczy przepływowych, moc grzewcza jest stała. Aby uzyskać gorącą wodę należy więc zmniejszyć przepływ korzystając z baterii łazienkowej lub kuchennej. Z kolei przepływowe podgrzewacze wody z elektronicznym sterowaniem zapewniają bardziej stałą temperaturę, ponieważ potrafią dostosować moc do tego, do czego Państwo ją wykorzystują. W tego typu systemie nie jest konieczna instalacja podgrzewacza typu bojler, który podgrzewa np. 60 litrów wody.
Jak wybrać dobry podgrzewacz przepływowy?
Różne rodzaje podgrzewaczy wody które są dostępne obecnie na rynku mają swoje unikalne cechy, które mogą wpływać zarówno na wydajność, jak i na komfort użytkowania. Typ i moc ogrzewacza ma wpływ zarówno na wydajność, jak i na komfort użytkowania tego urządzenia, dlatego należy nie tylko przyjrzeć się jego cechom, ale również zastanowić się, jaki najtaniej podgrzewać wodę.
Podsumowując, przed dokonaniem wyboru pomiędzy elektrycznym a gazowym podgrzewaczem do domu należy wziąć pod uwagę wielkość domu i stopień zużycia wody.
Ostateczną decyzję o tym, który typ kupić, można podjąć dopiero po porównaniu różnych parametrów, takich jak zapotrzebowanie na energię, aktualne ceny rynkowe, wady i zalety poszczególnych modeli – w ten sposób będziemy wiedzieć, co najlepiej odpowiada naszym potrzebom!
Czemu warto wybrać przepływowy elektryczny podgrzewacz wody?
Przepływowe podgrzewacze wody mogą być stosowane z zasilaniem jednofazowym (230 V) lub trójfazowym. Rodzaj instalacji zależy od mocy urządzenia; elektryczny podgrzewacz przepływowy o mocy do 6 kW zazwyczaj nie ma problemu z zasilaniem jednego obwodu, ale jeżeli jest potrzeba aby zastosować system przepływowy, który wymaga większej ilości energii – jak nasz model 12 kw, konieczny jest podgrzewacz 3 fazowy.
Najbardziej popularnymi miejscami instalacji elektrycznych przepływowych podgrzewaczy wody jest szafka pod umywalką i zlewem. Jeżeli ciepła woda jest potrzebna w kilku miejscach na raz, przeważnie montuje się kilka mniejszych podgrzewaczy, tak aby każde miejsce poboru ciepłej wody miało własny podgrzewacz przepływowy. Takie rozwiązanie zapewnia natychmiastowy dostęp do ciepłej wody użytkowej.
Elektryczne przepływowe podgrzewacze wody nie wymagają instalacji rur wydechowych ani odprowadzenia skroplin. To urządzenie jest bezpieczne i łatwe w obsłudze. Sprawdza się również jako rozwiązanie ekologiczne, ponieważ nie wykorzystuje paliw kopalnych. Montaż jest bardzo łatwy, zwłaszcza w przypadku jednofazowych podgrzewaczy które wystarczy podłączyć do sieci 230V i obiegu wody użytkowej.
Elektryczny podgrzewacz wody 4.6 kW Bosch – Hydrotermo.pl
Wady elektrycznych podgrzewaczy przepływowych
Elektryczne podgrzewacze wody mają też swoje wady. Po pierwsze, wyższe koszty użytkowania tego typu podgrzewacza w porównaniu z gazem. W przypadku podgrzewaczy o dużej mocy potrzebne jest podłączenie do instalacji trójfazowej, która nie zawsze jest dostępna w starszych domach i mieszkaniach.
Czemu warto wybrać przepływowy gazowy podgrzewacz wody?
Zastosowanie gazowego podgrzewacza przepływowego jest jednym ze sposobów uzyskania stosunkowo taniej wody użytkowej, co przemawia na jego korzyść. Do zalet tego urządzenia należy również wysoka moc która pozwala szybko ogrzać wodę na potrzeby wszystkich ujęć w domu. Gazowe podgrzewacze wody wyposażone w zapłon bateryjny mogą pracować nawet przy braku prądu. Może to więc być argument dla osób które mieszkają w miejscach zagrożonych przerwami w dostawie prądu.
Wady gazowych podgrzewaczy przepływowych
Instalacja ogrzewacza gazowego w łazience nie jest pozbawiona wyzwań. Należy upewnić się, że zainstalowano wentylator wyciągowy i system wentylacyjny, co może być trudne w niektórych domach. Sam montaż musi być wykonany przez instalatora z odpowiednimi uprawnieniami. Warto również zapewnić raz w roku odpowiedni przegląd instalacji.
Który podgrzewacz wybrać – gazowy czy elektryczny?
Jaki jest najlepszy typ podgrzewacza wody? To zależy od Państwa indywidualnych potrzeb! W przypadku gdy głównym kryterium jest cena i koszt eksploatacji, oraz nieruchomość ma przyłącze gazowe, to warto rozważyć podgrzewacz gazowy. Jedno, większe urządzenie zapewni ciepłą wodę tanim kosztem.
Jeżeli głównym kryterium wyboru jest komfort i szybki dostęp do ciepłej wody użytkowej, lub dom posiada fotowoltaikę która zapewnia tani prąd, to warto rozważyć montaż elektrycznych ogrzewaczy. Podgrzewacz zamontowany przy każdym kranie zapewni ciepłą wodę w ciągu kilku sekund. Inwestorom którzy planują w domu takie rozwiązanie daje to możliwość zrezygnowania z części instalacji wodnej.
Rozwiązaniem które łączy niski koszt eksploatacji oraz wykorzystanie energii elektrycznej są pompy ciepła CWU. Te urządzenia pozwalają na bardzo tanie ogrzewanie wody użytkowej w dużych ilościach. W przeciwieństwie do ogrzewaczy przepływowych, pompy ciepła CWU najlepiej współpracują z magazynami energii. Potrzebny jest więc zasobnik CWU do pompy ciepła.