Porady

Jak legalnie pozbyć się gruzu i odpadów po remoncie?

Jak legalnie pozbyć się gruzu i odpadów po remoncie?

Prace remontowe i budowlane wiążą się z powstawaniem kłopotliwych odpadów, w tym przede wszystkim gruzu. Tego rodzaju śmieci należy utylizować według specjalnych zasad – najwygodniejszym rozwiązaniem jest wynajęcie w tym celu specjalnego kontenera. Podpowiadamy, jak pozbyć się odpadów poremontowych szybko i zgodnie z prawem.

Dlaczego odpadów budowlanych nie można wyrzucać do przydomowego śmietnika?

Za wyrzucenie gruzu lub innych odpadów budowlanych, czy też gabarytowych do pojemnika komunalnego grożą surowe kary od wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Wysoki mandat (nawet do 5 000 zł i więcej) grozi za porzucenie tego rodzaju śmieci w lesie, na cudzej posesji lub innym miejscu do tego nieprzeznaczonym. 

Porzucone odpady budowlane szkodzą środowisku, niszczą estetykę terenu, a ich usunięcie jest kosztowne i kłopotliwe. Warto pamiętać, że odpowiednie składowanie i wywóz śmieci pozwala na ich bezpieczną utylizację – wybrane materiały zostaną poddane recyklingowi i ponownie wykorzystane w przyszłości. Trzeba również wiedzieć, że ciężkie odpady wyrzucone do pojemnika komunalnego mogą uszkodzić pojazd firmy odbierającej śmieci, za co możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności finansowej.

Gdzie wyrzucić gruz po remoncie? Niezbędny będzie specjalny kontener

Najwygodniejszym sposobem na zgodną z prawem utylizację odpadów budowlanych i poremontowych jest wynajęcie kontenera od wyspecjalizowanej firmy. Wywóz gruzu we Wrocławiu prowadzi między innymi Gruznet (https://www.gruznet.pl/). Firma działa także miejscowościach oddalonych do 60 km od stolicy Dolnego Śląska. Zamówisz tutaj kontenery o różnych pojemnościach, dlatego bardzo łatwo dostosujesz pojemnik do typu prowadzonych prac oraz ich skali.

Do standardowych prac remontowych wystarczający będzie kontener o pojemności 4 lub 6 m³, do większych – 10-12 m³. Zamawiając kontener, możemy liczyć na jego szybkie podstawienie oraz wymianę na nowy lub wywiezienie po zapełnieniu. Jeśli nie wiesz, jaki rozmiar pojemnika będzie odpowiedni, skorzystaj z porady fachowców w firmie, z której usług korzystasz.

Jakie odpady wyrzucimy do specjalnego kontenera?

Do kontenerów na odpady wyrzuca się gruz budowlany (czyli pokruszone fragmenty cegieł, pustaków, konstrukcji betonowych i odpady ceramiczne takie jak dachówki). Stanowią one tzw. gruz budowlany czysty.

Jednak podczas budowy i remontu powstaje zazwyczaj wiele innych odpadów, które należy zutylizować. Będą to na przykład fragmenty płyt gipsowo-kartonowych, elementy instalacji, wszelkie opakowania, farby, kleje, a nierzadko też stare meble, czy zużyty sprzęt RTV/AGD. Jeśli chcesz wyrzucić je wszystkie razem, powinieneś zamówić kontener na odpady zmieszane. Wybór odpowiedniego rozwiązania możesz każdorazowo skonsultować podczas zamawiania usługi.

Similar Posts