Drewniane domy szkieletowe to projekty, które realizowane są w dużo krótszym czasie, niż tradycyjne, murowane obiekty. Nie oznacza to jednak, że ich budowa przebiega w sposób automatyczny czy bez stosownych przemyśleń. Tak jak w każdym innym wypadku wizualizacja oraz realizacja inwestycji to czas, w którym konieczne jest podejmowanie wielu decyzji. Jedną z nich stanowi wybór pokrycia dachowego. Uniwersalność technologii skandynawskiej oraz technologii budownictwa modułowego Steico sprawia, że wybór ten nie jest w żaden sposób ograniczony. Jakie pokrycie dachu stanowi jednak wariant najlepszy? Czy dachówka cementowa bądź ceramiczna zawsze jest optymalną formą wykończenia? Na co koniecznie należy zwrócić uwagę?
Czym jest pokrycie dachowe i jakie są jego rodzaje
Pokrycie dachowe to najbardziej zewnętrzna część dachu. Obok funkcji praktycznej istotna jest też jego estetyka. Oczywiście wytrzymałość pokrycia dachowego powinna mieć znaczenie decydujące, jednak w przypadku wyjątkowego typu budynku, jakim pozostają domy szkieletowe drewniane – dopasowanie tej formy do całości budowli nie powinno być bagatelizowane. Pokrycie dachowe jest rzecz jasna istotne także dlatego, że ono jako pierwsze ma styczność z negatywnym działaniem warunków atmosferycznych.
Wśród stosowanych najczęściej w naszym kraju pokryć dachowych wyróżnić można cztery grupy:
- dachówki ceramiczne
- dachówki cementowe
- papy i gonty bitumiczne
- blachy i blacho-dachówki
W każdej z grup wyróżnia się dodatkowo pokrycia dachowe lekkie oraz ciężkie. Prawie zawsze inwestor ma również możliwość dokonywania wyboru pomiędzy różnymi odcieniami czy fakturami.
Zalety i wady poszczególnych rozwiązań – a dom drewniany
Dachówki ceramiczne cieszą się opinią niezwykle wytrzymałych – nie bezpodstawnie. Z pewnością to najcięższe z pokryć, a co się z tym wiąże – solidne. Niestety w przypadku dachówek ceramicznych czynnikiem odwodzącym inwestorów od zakupu może być ich wysoka cena. Z drugiej strony dachówka ceramiczna może stanowić piękne uzupełnienie drewnianego domu szkieletowego. Warto jednak mieć na uwadze, że dachówki cementowe także mogą być wykonane w taki sposób, by prezentować się estetycznie i gwarantować długoletnie użytkowanie. Ich cena jest jednak znacznie niższa. Dodatkowym atutem pozostaje fakt, że dachówki cementowe są lżejsze. Warto pamiętać, że każdorazowo wykorzystanie dachówek wymaga pewnych parametrów od powierzchni. Chodzi o nachylenie dachu, które musi mieścić się w zakresie 20°-40°. Jeżeli nachylenie jest mniejsze to podłoże powinno być dodatkowo zabezpieczone – np. papą bądź innym materiałem izolacyjnym, takim jak płyty izolacyjne najnowszej generacji.
Odpowiednim rozwiązaniem w przypadku pokryć dachowych dla domów skandynawskich lub domów wznoszonych w technologii Steico mogą okazać się nawet gonty bitumiczne. Wymagają one równej warstwy podłoża – co w przypadku budowania domu szkieletowego jest zagwarantowane dzięki wykorzystaniu wspomnianych już specjalnych płyt izolacyjnych nakrokwiowych. Gonty bitumiczne jako samodzielne pokrycie mają niskie właściwości termoizolacyjne, jednakże są elastyczne i prezentują się bardzo dobrze (zwłaszcza, że dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych). Co natomiast z papą? W przypadku domów drewnianych skandynawskich nie jest to częsty wybór – głównie z uwagi na jej mało funkcjonalny montaż.
Czy drewnianą konstrukcję można wykończyć elementami z blachy? Jak najbardziej. Dobrej jakości wielowarstwowe blachodachówki są optymalnym wyborem szczególnie wtedy, gdy konstrukcja dachu charakteryzuje się dużą prostotą geometrii (co w przypadku domów modułowych skandynawskich jest częste). Materiał, który wykorzystywany jest do ich produkcji to blacha stalowa lub aluminiowa, często podwójnie cynkowana. Jej dużym atutem jest łatwość montażu oraz utrzymywania w czystości. Blachodachówka nie jest przy tym rozwiązaniem kosztownym – aczkolwiek trzeba pamiętać, że właściwości izolujące hałas są w przypadku blachodachówki niewielkie.
Przyszłość budownictwa czy niepotrzebne komplikacje?
Obok tych standardowych rozwiązań na rynku pojawiają się również inne alternatywy. Przykładem mogą być pokrycia dachowe z tworzyw sztucznych – takich jak poliwęglan, pleksi czy PCV. Przyjęło się, że takie wykończenie charakterystyczne jest raczej dla projektów takich, jak wiaty czy altany. Tworzywa sztuczne w połączeniu z drewnianą konstrukcją mogą być różnie odbierane pod względem estetycznym – wiele zależy od ogólnego wyglądu projektu. W przypadku, gdy priorytetem pozostaje wpuszczenie do wnętrza większej ilości światła lepiej zdecydować się na klasyczną dachówkę ceramiczną czy cementową oraz okno dachowe. Mimo, iż sztuczne tworzywa wyróżniają się dobrą izolacyjnością termiczną oraz akustyczną, to warto mieć na uwadze również aspekt ekologiczny. A ten jest przecież kwestią niezwykle istotną w przypadku budownictwa skandynawskiego czy modułowego.