Meble

Garderoba – inspiracje, pomysły na praktyczną garderobę

Garderoba – inspiracje, pomysły na praktyczną garderobę

Garderoba jest pomieszczeniem, które coraz częściej znajduje się w projektach nowoczesnych domów i mieszkań. To bardzo praktyczna przestrzeń zastępująca tradycyjną szafę. Dzięki niej możliwe jest zachowanie większego porządku w ubraniach, butach czy dodatkach. Ponadto wszystko, co potrzebne do stworzenia efektownych stylizacji znajduje się w jednym miejscu. Jak urządzić praktyczną garderobę? Przedstawiamy przydatne triki!

Jaka szafa do garderoby będzie najlepsza?

Kluczem do posiadania praktycznej garderoby jest właściwe zaaranżowanie miejsc do przechowania. Przy zaaranżowaniu wydzielonej strefy dla elementów garderoby niekonieczne jest montowanie szafy – półki mogą pozostać otwarte. Jeżeli zdecydujesz się na szafę, warto wybrać model wykonany na wymiar, który pozwoli na optymalne wykorzystywanie zazwyczaj niewielkiej. Dodatkowo warto podkreślić, że szafa powinna posiadać przesuwne drzwi, co stanowi ogromną oszczędność miejsca. Ponadto to bardzo dobre miejsce do umieszczenia dużego lustra.

Oświetlenie garderoby

W wielu projektach to miejsce na odzież jest pomieszczeniem, bądź przestrzenią pozbawioną okien, dlatego garderoba potrzebuje dobrego oświetlenia, różne opcje sprawdzisz w sklepie internetowym. Warto podkreślić, że wszystkie półki oraz szuflady powinny być odpowiednio podświetlone. Pozwoli to na szybsze zalezienie rzeczy oraz zachowanie porządku. Z tego powodu dobrym wyborem jest nie tylko na górne mocne oświetlenie, ale lampki punktowe doświetlające zakamarki. Można zdecydować się także na taśmy LED. Ich ogromną zaletą jest możliwość montowania w wielu miejscach, np. w drążkach na ubrania czy we wnętrzach szuflad.

Organizacja garderoby

Aby zachować porządek w garderobie oraz optymalnie wykorzystać jej powierzchnię, warto pamiętać o tym, żeby właściwe zorganizować miejsca do przechowywania różnorodnych elementów garderoby. Na rynku można znaleźć wiele praktycznych systemów do zorganizowania garderoby. Warto zadbać, aby znalazły się w nim drążki – najlepiej 2 zawieszone na różnych wysokościach przeznaczone do przechowywania krótkich i długich ubrań. Ponadto dowiedziono, że dużo lepszym rozwiązaniem niż półki w szafie, zwłaszcza położne nisko, są szuflady. Łatwiej zachować w nich porządek. Gdy decydujemy się na półki, warto zadbać, aby nie były zbyt głębokie – ubrania i inne elementy powinny być przechowywane w jednym rzędzie. To bardzo wygodne rozwiązanie. Nie należy kilku jednak zapominać o głębszych miejscach np. na przechowywanie kartonów z butami. Świetnym rozwiązaniem jest zakup pudełek o różnych wielkościach lub ażurowych koszy, które będą ustawione na półkach lub w szufladach. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest przechowywanie drobnych elementów, takich jak: bielizna, szaliki i czapki. Nie należy zapominać o bardzo praktycznych organizerach na biżuterię i okulary przeciwsłoneczne.

Wentylacja

Aby uniknąć zawilgocenia pomieszczenia oraz rozwoju grzybów czy pleśni konieczne jest zadbanie o właściwą cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Można do tego wykorzystać okna, jeżeli są, jednak to rzadko stosowane rozwiązanie. W przypadku ich braku koniecznością w garderobie są kratki wentylacyjne w drzwiach. Ponadto warto zainstalować bardzo praktyczny i funkcjonalny nawiew mechaniczny.

Jaki kolor ścian do garderoby?

Jak wspominano wcześniej, garderoba zazwyczaj ni posiada okien. W związku z tym ważne jest nie tylko odpowiednie oświetlenie, ale i kolor ścian. Wielu ekspertów zaleca wybór jasnego koloru, który nie tylko rozjaśni przestrzeń, ale i optycznie ją powiększy. Świetnym wyborem będzie ponadczasowe: biel, a także beż i jasna szarość.

Przestrzeń na garderobę

Garderoby najczęściej aranżowane są jako wydzielona część sypialni lub przedpokoju – w zależności od powierzchni tych pomieszczeń. Ponadto znaleźć można je także w łazienkach, jednak to mało popularne rozwiązanie. Należy podkreślić, że garderoba może stanowić osobne pomieszczenie, gdy wielkość domu lub mieszkania na to pozwala. Warto zaznaczyć, że minimalna powierzchnia tego typu pomieszczenia to około 3 m². Przy aranżowaniu przestrzeni warto pamiętać, że na swobodne przebranie się potrzebny jest kwadrat o boku około 70 cm, a aby przejrzeć się w lustrze, konieczne jest odsunięcie się od niego na odległość minimum 120 cm. Optymalnym kształtem garderoby jest kwadrat.

Similar Posts