Porady

Z jakich elementów składają się gąsienice metalowe?

Z jakich elementów składają się gąsienice metalowe?

Integralnym elementem wielu kategorii maszyn budowlanych są gąsienice metalowe. Dzięki nim maszyny mają większą mobilność i z łatwością mogą przemieszczać się po grząskim gruncie. Poza tym dzięki gąsienicom maszyna jest również bardziej zwrotna i stabilna. W przypadku większości placów budowy jest to rozwiązanie optymalne, znacząco ułatwiające i przyspieszające pracę. Niestety podobnie jak w przypadku tradycyjnych kół, gąsienice również bywają zawodne. Jakie ich elementy mogą ulec uszkodzeniu?

Koła napędowe i napinające

Podstawowym elementem konstrukcyjnym gąsienic są metalowe koła napędowe wyglądem przypominające wieloramienną gwiazdę, które zgodnie ze swoją nazwą odpowiadają za przeniesienie napędu na gąsienice – gdy dojdzie do uszkodzenia tego elementu koparka lub spycharka zostanie unieruchomiona. Innym rodzajem kół stosowanych w gąsienicach metalowych są tzw. koła napinające, które zgodnie z nazwą mają pomagać w utrzymywaniu odpowiedniego naprężenia gąsienicy, a tym samym wybranego przez operatora toru jazdy. Wiele modeli kół napędowych i napinających znaleźć można w serwisie internetowym https://glimat.com/podwozia-gasienicowe/43 – trzeba pamiętać, że każda maszyny ma swój specyficzny rodzaj kół i nie są to części uniwersalne, pasujące do dowolnego rodzaju koparki czy spycharki.

Rolki jezdne

To element odpowiedzialny za utrzymywanie trakcji i toczenie się po łańcuchu. Rolki są trwałe, ale ze względu na ciągłe tarcie z czasem ulegają zużyciu. Gdy zachodzi konieczność wymiany jednej z rolek na nową, warto pamiętać, że w koparkach stosuje się ich wersje jednokrawędziowe, a w spycharkach zamiennie rolki jedno- i dwukrawędziowe. Oczywiście podobnie jak w przypadku kół napędowych i napinających nie są to części uniwersalne. Rolki spotyka się w różnych średnicach, w związku z czym przed zakupem nowej części zawsze trzeba sprawdzić, czy będzie ona odpowiadała potrzebom konkretnej maszyny.

Łańcuchy gąsienicowe

To podstawowa część odpowiedzialna za charakterystyczny wygląd wszystkich gąsienic metalowych. Łańcuch składa się z ogniw, tulei i sworzni, które zostały ze sobą sprasowane, dzięki czemu tworzą jednolitą konstrukcję. Elementem uzupełniającym łańcucha gąsienicowego są płyty metalowe, czyli tzw. stopy gąsienicy. W sprzedaży znajdziemy dwa główne rodzaje łańcuchów gąsienicowych – smarowane, inaczej nazywane olejowymi oraz suche. Wybór konkretnego rodzaju łańcucha gąsienicowego zależy oczywiście od rozwiązania konstrukcyjnego zastosowanego w wybranym pojeździe budowlanym – koparce lub spycharce.

Similar Posts