Tokarki karuzelowe w wielu przypadkach nie są wyposażeniem niezbędnym: kłowe i tarczowe też by sobie z podobnymi zadaniami poradziły. Jest jednak kilka powodów, dla których w nowoczesnym parku maszynowym to właśnie tokarki karuzelowe przejmują na siebie lwią część skomplikowanych zadań.
Stabilność i precyzja tokarek karuzelowych
Tokarki karuzelowe ze względu na samą swoją konstrukcję są stabilne – stabilniejsze nawet niż ciężkie tokarki tarczowe. Oczywiście, różnice są naprawdę niewielkie, ale po przełożeniu na wielkość obrabianych elementów, która może przekroczyć nawet 4 metry, okazuje się, że to czynnik znacznie istotniejszy, niż można w pierwszym odruchu przypuszczać. Wysoka precyzja otwiera zupełnie nowe możliwości stosowania tokarek karuzelowych, tym bardziej że – jeśli element już na tym etapie jest obrobiony z dużą precyzją – to często nie ma potrzeby poprawek na dalszym etapie. Łatwiej więc można przewidzieć efekty pracy.
Szybkość i czas mają znaczenie
Tokarki karuzelowe są maszynami bardzo wydajnymi. Nie chodzi tylko o to, że pracują ze względnie dużą szybkością, choć to też ma znaczenie. Dużą rolę odgrywa jednak znów precyzja: element jest gotowy bez dodatkowych prac wykończeniowych, więc od razu po toczeniu jest gotowy do przekazania odbiorcy. A ponieważ tokarka karuzelowa jest w swoich założeniach maszyną o prostej konstrukcji, to również rzadko wymaga kalibracji czy szczegółowych przeglądów. Zgoda, systemy sterowania czy pewne dodatkowe rozwiązania techniczne sprawiają, że absolutnie nie są to maszyny proste, ale sam pomysł bazuje na jasnych i logicznych założeniach, a to upraszcza również eksploatację. Krótsze przerwy technologiczne to dłuższy czas pracy, a więc i krótsza amortyzacja.
Proste, ale perspektywiczne
Prostota konstrukcyjna jest zaletą samą w sobie, ale nowoczesne tokarki karuzelowe pozwalają na wykonanie znacznie szerszego zakresu prac. Wiele z nich jest na przykład wyposażonych w dodatkowy panel narzędzi obrotowych. Dzięki temu na jednej maszynie można nie tylko toczyć, ale też wiercić poza osią obrotu, frezować lub szlifować. To spore ułatwienie, ponieważ dzięki temu jedna maszyna wykonuje prace, które do tej pory były dzielone na kilka urządzeń. Znów: oszczędność czasu na przemieszczaniu, oszczędność miejsca i lepsze rezultaty techniczne, ponieważ wszystko odbywa się na tej samej, bardzo stabilnej podstawie.
Podsumowanie
Tokarki karuzelowe w teorii nie są bezkonkurencyjne, jednak praktyka pokazuje, że inwestycje w nie jest naprawdę opłacalna. Są to bowiem bardzo specjalistyczne maszyny, które nie tylko wykonują swoje podstawowe zadanie, ale też w wielu przypadkach są w stanie przejąć przynajmniej część zadań, które do tej pory były realizowane na innych maszynach. To przekłada się na zwiększenie wydajności pracy i większą precyzję w przypadku złożonych elementów.