Gabiony w mieleckim parku | InfoBudownictwo.pl 

InfoBudownictwo.pl

Gabiony w mieleckim parku

Gabiony w mieleckim parku

Gabiony w mieleckim parku
Marzec 02
07:30 2015

W centrum Mielca znajduje się Góra Cyranowska. Jeszcze niedawno były tu koszary obrony cywilnej i nieużytki. Dziś jest tu niesamowity gabionowy labirynt, ławeczki i murki. Park w Mielcu to dziś prawdziwa perełka.

Teren Góry Cyranowskiej od dawna czekał na modernizację, ale warto było czekać, bo przeprowadzona rewitalizacja tego miejsca okazała się niezwykle udana. W 2013 roku udało się miastu pozyskać środki unijne na modernizację tego terenu i rozpoczęły się prace. W efekcie pojawiły się tu gabionowe murki, nowe ławki i cały teren zyskał zupełnie nowy charakter.

betafence labirynt gabionKoncepcję zagospodarowania przestrzennego parku opracowało biuro projektowe PeterPan. Jego architekci natrafili w sieci na realizację Betafence z Wielkiej Brytanii – labirynt wykonany z koszy gabionowych. Właśnie ten pomysł spodobał się im tak bardzo, że postanowili zrealizować go w Mielcu. Z pomocą Gabionowego Zespołu Projektowego Betafence przygotowano plan przekształcenia Góry Cyranowskiej w unikalne miejsce wypoczynku i relaksu. W efekcie na terenie parku miejskiego ułożono dwa gabionowe labirynty. Podłoże wysypano zaś dobrymi kamieniami, które ułatwiają zlokalizowanie śmiałków, którzy zabłądzili w labiryncie. Wystarczy wsłuchać się w odgłosy stąpania po kamieniach.0

Park położony jest na wzgórzu dlatego wybudowano dwa szlaki prowadzące na jego szczyt. Od strony głównej ulicy poprowadzono szerokie schody, przy których zamiast poręczy zamontowano malownicze murki gabionowe, również w formie schodkowej. Natomiast wzdłuż łagodnej skarpy prowadzi druga trasa, która także wsparta została murkami gabionowymi.

Gabiony wykorzystano także wzdłuż schodów i ścieżek prowadzących na szczyt, gdzie ustawiono ławki gabion przystanki mielecotoczone murkami gabionowymi. W tych miejscach można na chwilę się odizolować o zgiełku miasta i wyciszyć. Dodatkowo przy głównej ulicy u podnóża Góry Cyranowskiej zlokalizowano gabionowe mury obsadzone pnącą roślinnością, starając się w ten sposób urozmaicić przystanki od strony wizualnej. Przed nimi ustawiono ławki, na których można usiąść, czekając na autobus.

W mieleckim parku zamontowano w sumie aż 600 m3 koszy gabionowych wypełnionych kostką granitową. Prace trwały przez kilka miesięcy na przełomie 2013 i 2014 roku, a wykonywała je rekomendowana przez Betafence firma Metmesh. Koszt samych koszy gabionowych z siatki zgrzewanej wyniósł ok. 200 tys. zł. Projekt biura PeterPan zakłada rewitalizację dalszej części wzgórza, gdzie wybudowany zostanie gabionowy mur w kształcie łańcucha DNA.

Powiązane artykuły

1 komentarz

  1. mnerta
    mnerta Kwiecień 07, 09:53

    Fajny pomysł. gratulacje!

    Odpowiedz na ten komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Wymagane pola są zaznaczone *