Podróż wehikułem czasu – ogrodowe aranżacje w stylu retro | InfoBudownictwo.pl 

InfoBudownictwo.pl

Podróż wehikułem czasu – ogrodowe aranżacje w stylu retro

Podróż wehikułem czasu – ogrodowe aranżacje w stylu retro

Podróż wehikułem czasu – ogrodowe aranżacje w stylu retro
Sierpień 05
07:43 2014

Styl retro króluje od lat. Cieszy się niesłabnącym uznaniem wśród największych kreatorów mody, doceniają go także projektanci i dekoratorzy wnętrz. Moda na retro nie ominęła również ogrodów. Różnobarwne kwiaty, labirynty ścieżek i rzeźbione elementy małej architektury pozwolą stworzyć w miejskim gąszczu przytulną enklawę przepełnioną elegancją dawnych lat.

Budując ogród w stylu retro musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim należy zadbać, by elementy polbruk beganitposesji, po najmniejszy detal, tworzyły spójną całość. Współgrać muszą zastosowane nawierzchnie ścieżek, roślinność, jak i inne obiekty małej architektury, a wszystko powinno być dopracowane w najdrobniejszym szczególe. To styl oparty na elegancji, dlatego nie ma tam miejsca na przypadkowość, czy niestaranne wykonanie. Doskonale sprawdza się on w otoczeniu domów stylizowanych na dworki.

W zestawieniu z minimalistyczną, surową bryłą budynku mógłby tworzyć wrażenie niespójności. Charakterystyczne dla ogrodu utrzymanego w stylu retro są liczne ścieżki o ściśle wytyczonym biegu, tworzące labirynty wśród otaczającej zieleni. W tego typu aranżację idealnie wpiszą się materiały nawierzchniowe o celowo postarzanej strukturze, jak np. kostka brukowa Polbruk Carmino czy Polbruk Napoli, której model o obijanych brzegach wyglądem odwzorowuje starobruk i nadaje posesji efekt minionych lat. Ciekawym rozwiązaniem będzie także kostka o eleganckiej, kryształkowej powierzchni, której struktura wyglądem przypomina naturalny granit. Tak, jak w przypadku Polbruk Avanti czy Polbruk Beganit imitujące granitowe elementy kostki mają trapezowe kształty, dzięki którym z łatwością można formować polbruk nostaliteróżnego rodzaju łuki, koła i wzory – stylowe dekoracje charakterystyczne dla otoczenia dawnych dworków i kamienic. W przypadku większych posesji przy ich pomocy stworzyć można wjazd na posesję w kształcie ronda obsadzonego kwiatami. W ogrodzie retro dobrze sprawdza się nawierzchnia w naturalnej, stonowanej kolorystyce: grafitów, szarości i ciepłych beży.

Aranżując ogród w klimacie vintage z pietyzmem trzeba podejść także do wyboru roślinności. Warto zdecydować się na zachwycające paletą barw dywany kwiatowe złożone z róż, bzu i piwonii, które idealnie podkreślą kompozycję utrzymaną w stylu retro. Na takim krajobrazie dobrze komponują się również wysokie trawy oraz pnące bluszcze i różne puszczone po ścianach altany lub pergoli. Doskonałe uzupełnienie całości będą stanowić elementy dekoracyjne. Warto skusić się na stylizowaną, drewnianą altankę, wykonaną z cegły pergolę, czy kute meble ogrodowe o finezyjnych kształtach. Ze stylem retro dobrze komponować się będą także inne obiekty małej architektury: ozdobna fontanna, czy też kamienne rzeźby. Wszystkie te elementy pozwolą stworzyć niepowtarzalny klimat, podkreślając sentymentalną duszę właścicieli posesji.

Fot. POLBRUK

Powiązane artykuły

0 komentarzy

Jeszcze nie dodano żadnych komentarzy!

W tym momencie nie ma tutaj żadnych komentarzy, czy chcesz dodać nowy?

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Wymagane pola są zaznaczone *