Ogród japoński obok domu | InfoBudownictwo.pl 

InfoBudownictwo.pl

Ogród japoński obok domu

Ogród japoński obok domu

Ogród japoński obok domu
Marzec 23
10:54 2015

Japońskie ogrody to małe arcydzieła architektów krajobrazu, które urzekają misternością, porządkiem, konstrukcją, egzotyką kwiatów, krzewów i drzew oraz spokojem. Czy można zmienić zieleń wokół własnego domu inspirując się japońską sztuką kształtowania krajobrazu?

Na temat kreowania ogrodów pisano w Japonii obszerne traktaty. Parki spotykane przy domach, świątyniach bądź pałacach w myśl japońskiej estetyki i filozofii piękna miały naśladować urok natury. We własnym ogrodzie Japończycy pragnęli czuć się jak pośród dzikiej przyrody. Pragnąc aby wrażenie to było jak najbardziej wyraziste, kamień w ogrodzie japońskimstarali się przenieść do przydomowych ogródków każdy jej szczegół. Praca ogrodnika miała być niewidoczna dla oka, naturalność była najwyższym celem. Dlatego też w japońskim parku muszą znaleźć się jej główne symbole – woda imitująca morze, kamień oznaczający góry i rośliny pełniące rolę lasu. Wszystkie elementy zaś wkomponowane są w przestrzeń z harmonią, prostotą i elegancją.

Magia wzgórz w miniaturze
Planując stworzenie własnego ogrodu japońskiego, możemy inspirować się wieloma jego typami. Stylem, który zyskał w Polsce dużą popularność jest Tsukiyama. Łączą się w nim wszystkie symbole natury. Budując taki ogród, musimy wygospodarować miejsce na oczka wodne z charakterystycznymi mostkami, zielone pagórki z naturalnymi głazami, kręte, kamienno-żwirowe ścieżki. Dominującą cechą stylu Tsukiyama jest zieleń. To na zaprojektowanie jej wyglądu poświęcimy najwięcej czasu. Z jednej strony w ogrodzie powinny pojawić się pięknie kwitnące krzewy, jak azalie, magnolie czy wiśnie, ale z drugiej – same drzewa powinny przybrać kształt świadczący o nieubłaganym działaniu natury. Ich kształt powinien być udziwniony, nieregularny. Wzorem niech będą drzewka bonsai. Stworzenie miniaturowego wzgórza we własnym ogrodzie zajmuje wiele pracy, jednak efekt rekompensuje długotrwałe modelowanie konarów, budowanie koryt strumyków i poszukiwanie idealnych głazów.

Kostka Urbanika, Fot. PolbrukSuchy ogród
Drugim wyjątkowo popularnym rodzajem japońskiego ogrodu jest Karesansui. Ten styl zagospodarowania przestrzeni wyraża dominację cywilizacji nad naturą. Charakterystyczny jest dla niego całkowity brak zieleni oraz wody. Zbudowany z kamieni i żwiru zachwyca powagą, elegancją i harmonią. Każdy jego element ma znaczenie symboliczne – żwir jest wyobrażeniem wody, a głazy to wyimaginowane wysepki. Ten typ ogrodu japońskiego, choć łatwiejszy w budowie, również jest bardzo efektowny. Co najważniejsze, do stworzenia zakątka w tym stylu nie potrzeba tak naprawdę wiele miejsca. Z powodzeniem skrawek Japonii możemy zaprojektować na tarasie lub sporym balkonie.

Ścieżki wyznaczające drogę pośród zieleni i strumyków powinny być nie tylko zbliżone wyglądem do naturalnego kamienia, ale także funkcjonalne i wygodne. W japońską stylistykę doskonale wpisze się podłużna, prostokątna kostka Polbruk Urbanika, która do każdej przestrzeni wnosi odrobinę luksusu i charakterystyczny minimalizm. Ułożona w regularnych odstępach kostka Urbanika tworzy wygodną i wytrzymałą na działanie zmiennych warunków pogodowych ścieżkę, imitując naturalny kamień. Dla wzmocnienia efektu poszczególne elementy można dodatkowo obsypać kamieniami, które będą uzupełnieniem unikatowej aranżacji, a kostka dostępna jest w kilkunastu kolorach i czterech różnych rozmiarach. W ogrodzie w stylu japońskim najlepiej sprawdzą się te o stonowanych barwach i podłużnym kształcie. W ten sposób uda nam się osiągnąć harmonię między japońską inspiracją a komfortem.

Powiązane artykuły

1 komentarz

  1. Mondek
    Mondek Marzec 24, 08:54

    Z japońskim ogrodem to nie taka prosta sprawa i chyba jeszcze nie widziałem udanej realizacji na prywatnej posesji

    Odpowiedz na ten komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Wymagane pola są zaznaczone *