Jak chronić drewno egzotyczne? | InfoBudownictwo.pl 

InfoBudownictwo.pl

Jak chronić drewno egzotyczne?

Jak chronić drewno egzotyczne?

Jak chronić drewno egzotyczne?
Styczeń 16
13:49 2015

Drewno egzotyczne na stałe zagościło w naszych domach. Wysoka odporność, stabilność, niezwykła twardość i piękno to cechy, dzięki którym chętnie wykańczamy nim tarasy, podłogi, czy ściany. Aby drewniane elementy służy nam przez lata muszą być jednak odpowiednio konserwowane, najlepiej przy pomocy odpowiednich olejów.

Drewno egzotyczne coraz częściej pojawia się w naszych domach, ponieważ doskonale sprawdza się w wielu zastosowaniach, a dodatkowo posiada oryginalną kolorystyką i piękne usłojenie. W sklepach dostępna jest cała gama jego różnorodnych gatunków, wśród których najpopularniejsze to: bangkirai, massaranduba, garapa czy cumaru. Łączy je wspólna cecha – wyjątkowa użyteczność, gdyż są bardzo odporne na ścieranie, wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych, a także na pasożyty i grzyby.

Drewno egzotyczne tarasChcąc jak najdłużej zachować naturalny wygląd egzotycznego drewna musimy pamiętać o jego ochronie. Olej jest bardziej uniwersalny niż lakiery i można go stosować na wszystkich drewnianych powierzchniach. Dodatkowo umożliwia drewnu oddychanie oraz jest łatwy w nanoszeniu, odnawianiu i pielęgnacji.

Drewno egzotyczne, zawiera duże ilości olejków naturalnych, żywic i garbników, dzięki czemu jest bardzo twarde i ma niski współczynnik skurczu. Mimo wszystko, tak jak i krajowe gatunki drewna, musi zostać odpowiednio zabezpieczone. Najlepiej nadają się do tego oleje, które podkreślą barwę i naturalny rysunek drewna, a przy tym nie tworzą powłoki i nie łuszczą się – radzi Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax – Do drewna krajowego wybierzmy produkt najwyższej jakości, który w swoim składzie zawierać będzie oleje naturalne, w tym także olej tungowy – najtrwalszy spośród dostępnych olejów naturalnych – dodaje.

Przed nałożeniem oleju powinniśmy sprawdzić czy drewno jest suche i oszlifowane. Następnie należy dokładnie wymieszać preparat, powtarzając tę czynność co kilka minut w trakcie pracy. Olej nanosimy na drewno za pomocą pędzla lub szmatki, wcierając go w drewno wzdłuż słojów. Jeżeli drewno chłonie olej, dokładamy małe porcje preparatu do momentu, w którym olej przestanie wnikać w drewno. Po nałożeniu preparatu czystą szmatką usuwamy nadmiar niewchłoniętegooleju i czekamy dobę na całkowite wyschnięcie. Dodatkowo warto później wypolerować drewnianą powierzchnię, przecierając ją wilgotną od oleju szmatką i poczekać kolejne 24 godziny nim zaczniemy ją w pełni eksploatować.

Olejowanie powierzchni drewnianych należy powtarzać w zależności od stopnia użytkowania. Odpowiednio zabezpieczone drewno egzotyczne będzie cieszyć nas swoim wyglądem przez lata, a dodatkowo nasze wnętrza nabiorą nowych barw.

Fot. Altax

Powiązane artykuły

1 komentarz

  1. Adrian Cąbirz
    Adrian Cąbirz Marzec 03, 15:23

    Mam w salonie podłogę z drzewa bambusowego prasowanego, którego po długim czasie poszukiwań udało mi się kupić w sklepie salony Hoff. Akurat trafiłem na
    http://salonyhoff.pl/kolekcje/podlogi/deska-lita i tam ją wypatrzyłem. Obawialiśmy się z żoną co do jej pielęgnacji, ale okazuje się, że nie jest znowu aż tak trudna. Postępujemy tak jak tu zalecają. Prezentuje się naprawdę elegancko, to trzeba przyznać.

    Odpowiedz na ten komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Wymagane pola są zaznaczone *