Murki gabionowe Zenturo – projekt, który się nie nudzi | InfoBudownictwo.pl 

InfoBudownictwo.pl

Murki gabionowe Zenturo – projekt, który się nie nudzi

Murki gabionowe Zenturo – projekt, który się nie nudzi

Murki gabionowe Zenturo – projekt, który się nie nudzi
Czerwiec 20
15:20 2014

Coraz więcej prywatnych posesji zaczyna nabierać indywidualnego charakteru dzięki murkom gabionowym, które wypełnione niemalże dowolnym materiałem nie tylko przyciągają wzrok, ale również pozwalają stworzyć na posiadłości wymarzony klimat. Zobacz, jak postawić murek, czym go wypełnić i na co zwracać uwagę, żeby był prawdziwą ozdobą.

Zazwyczaj z murku gabionowego stawiane jest efektowne ogrodzenie posesji, ale coraz częściej murki gabionowe wykorzystywanemurek gabionowy zenturo są do budowy elementów małej architektury ogrodowej. Z murku gabionowego można zbudować m.in. ogrodzenie posesji lub jej fragment, np. od strony ruchliwej ulicy, ogrodowe przesłony wydzielające część wypoczynkową w ogrodzie, wiatę osłaniającą kompostownik lub warzywnik, elementy dekoracyjne rabat i kwietników.

Murek z charakterem
W zależności od wypełnienia, na jakie się zdecydujemy, nasz murek może przywodzić na myśl pachnący las lub egzotyczne plaże, może podkreślać naturalny lub industrialny charakter naszej posesji lub po prostu efektownie ją ozdabiać. Co więcej wypełnienie murku możemy co jakiś czas zmieniać, jeśli znudzi się nam obecny jego wygląd. Murek gabionowy można wypełnić niemalże dowolnym materiałem: otoczakami, łodygami bambusa, korą drzew, łupinami orzecha kokosowego, zgrabionymi jesienią liśćmi, szkłem z recyklingu, betonem. Wybierając materiał należy zwrócić uwagę na to, jak bardzo jest on wytrzymały na warunki atmosferyczne, na jakie będzie wystawiony. Większość materiałów przetrwa całe lata, ale można decydować się także na te mniej trwałe, by za kilka lat zmienić wypełnienie, a tym samym nadać ogrodzeniu nowy charakter.

Postaw na samodzielny montaż
W przeciwieństwie do gabionów, czyli specjalnych koszy z siatki, wymagających profesjonalnego montażu, murek gabionowy z paneli można postawić samodzielnie. Aby jednak był trwały i bezpieczny, do jego budowy powinno wybrać się panele i specjalne prostokątne słupy. Panele montuje się na słupach, tworząc przestrzeń między nimi, którą następnie wypełnia się wybranym materiałem. Montaż przebiega w kilku prostych etapach:
• wylanie fundamentów pod słupy
• zabetonowanie pierwszego słupa
• montaż dwóch pierwszych paneli (panele montuje się równolegle na słupie, tworząc między nimi przestrzeń)
• zabetonowanie kolejnego słupa
• montaż kolejnych dwóch równoległych paneli
• analogicznie osadzane są kolejne słupy i montowane kolejne panele
• po postawieniu murku wypełnia się go warstwami wybranym materiałem

Film montażowy: https://www.youtube.com/watch?v=vGAdA8-IDy4]

murek gabionowy zenturoPrzy prawidłowym montażu murku, trwałość i bezpieczeństwo konstrukcji zależy tak naprawdę od wybranych przez nas paneli i słupów. Nawet przy najlepszym montażu murku ze zwykłych paneli może się szybko okazać, że jego konstrukcja zagraża bezpieczeństwu. W najlepszym wypadku skończy się na uszkodzeniu murku. W najgorszym mogą ucierpieć ludzie lub zwierzęta. Dlatego warto wybrać panele i słupy dedykowane budowaniu murków gabionowych, na przykład dekoracyjne panele Zenturo lub Zenturo Super firmy Betafence.
Murek gabionowy z paneli ogrodzeniowych Zenturo lub Zenturo Super (o drobniejszych oczkach stosowanych przy drobnym wypełnieniu) montuje się na specjalnych, prostokątnych słupach Zenturo, dzięki czemu konstrukcja staje się bardzo stabilna. Efektowny wygląd murek zawdzięcza nowoczesnemu dizajnowi paneli. Oryginalny charakter można uzyskać, dodatkowo wypełniając go taśmą ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego, która pozwala utrzymać drobniejszy materiał wypełniający murek na swoim miejscu lub pikselami – plastikowymi prostokątami i kwadratami, z których układa się dowolne graficzne wzory.
Po więcej informacji na temat murków gabionowych Zenturo zapraszamy na www.ogradzamy.pl.

Fot. Betafenece

Powiązane artykuły

0 komentarzy

Jeszcze nie dodano żadnych komentarzy!

W tym momencie nie ma tutaj żadnych komentarzy, czy chcesz dodać nowy?

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Wymagane pola są zaznaczone *