Bramy do zadań specjalnych | InfoBudownictwo.pl 

InfoBudownictwo.pl

Bramy do zadań specjalnych

Bramy do zadań specjalnych

Bramy do zadań specjalnych
Czerwiec 26
23:24 2014

Bramy przemysłowe powstają według innych założeń niż bramy garażowe przeznaczone do użytku prywatnego. Bramy przemysłowe montowane są w halach produkcyjnych czy magazynowych. Ten szeroki zakres zastosowań oznacza, że inna brama będzie potrzebna w centrum logistycznym, a inna w punkcie dealerskim sprzedaży samochodów. 

Wybór bramy, która zostanie zamontowana w budynku nie powinien być pozostawiany na sam koniec. W projekcie budynku należy uwzględnić m.in. ramę, do której zostaną zamontowane elementy montażowe bramy. Trzeba także przewidzieć odpowiednie nadproże. W wysokich halach, w których nadproże jest wyższe od otworu drzwiowego, bramę można otworzyć całkowicie pionowo.

VERDOOR VersideBramę można idealnie dopasować do hali przez zastosowanie odpowiedniego prowadzenia: standardowego (w poziomie lub pod kątem), pionowego, podwyższonego, czy też podwyższonego pod kątem. Na etapie projektowania, w zależności od typu prowadzenia, należy również przewidzieć konieczność podwieszenia elementów prowadzenia bramy. Odpowiednie prowadzenie ma bardzo duże znaczenie, gdyż w halach często usytuowane są linie produkcyjne. Trzeba więc dobrać takie mechanizmy, które nie będą kolidowały z innymi urządzeniami, a także nie wpłyną na ograniczenie możliwości składowania towaru w halach magazynowych.
Bramy przemysłowe z reguły wyposażone są w napędy boczne (na wałek bramy), dlatego należy przewidzieć dla nich odpowiednie zasilanie. Informacje na temat tego, gdzie i jaki napęd da się zastosować, można uzyskać u producenta konkretnej bramy.
W przypadku otwierania bramy, najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie przycisku włącz-wyłącz. Wersje zaawansowane posiadają centrale sterujące z wyświetlaczem, które można programować – mówi Paweł Aninowski, właściciel Fabryki Bram VERDOOR. – Centrala umożliwia bezproblemowe podłączenie dodatkowych urządzeń, np. fotokomórek, listew krawędziowych, a także wyłączników pociągowych dla podjeżdżających wózków widłowych. Dzięki stosowanym przez VERDOOR centralom, można łatwo sprawdzić ilość wykonanych cykli bramy – dodaje.
W zależności od planowanej liczby cykli otwarcia i zamknięcia bramy, wymagana będzie inna trwałość sprężyn skrętnych. Jeśli wiadomo, że brama będzie bardzo intensywnie użytkowana, od razu można zamówić sprężyny na większą cykliczność pracy. Mocniejsze sprężyny będą wymagać dopłaty, ale dzięki temu brama nie zawiedzie użytkowników nawet w ekstremalnych warunkach. Wysokiej klasy bramy z odpowiednimi sprężynami są w stanie bezawaryjnie pracować nawet przez wiele tysięcy cykli.

Bezpieczeństwo jest ważne
Bramy przemysłowe mają często duże rozmiary, są bardzo ciężkie i z tego powodu mogą być niebezpieczne dla użytkowników w sytuacji zerwania się linki lub sprężyny. Producenci starają się zapobiec nieszczęśliwym wypadkom, np. bramy przemysłowe VERDOOR Verside 2 rzędy okienVERDOOR z linii VERSIDE bez względu na rozmiar wyposażone są w zabezpieczenia przed skutkami pęknięci linki i sprężyn. Bramy przemysłowe tej marki zostały przebadane przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie. Jednak bez względu na to, na bramy jakiej marki się decydujemy, warto sprawdzić, czy spełniają one wymagane przepisami normy bezpieczeństwa.
Po montażu bramy należy przeszkolić personel w zakresie zasad codziennego jej użytkowania, a także na wypadek awaryjnego otwierania w przypadku braku zasilania. Przy braku prądu, powinno się je dać otworzyć ręcznie, dlatego na przykład wszystkie automatyczne bramy VERDOOR są standardowo wyposażone w ręczny kołowrót łańcuchowy.

Koszty, to nie tylko cena zakupu
To, jak intensywnie brama będzie użytkowana, powinno mieć wpływ na wyznaczenie terminów przeglądów okresowych. Konserwacja ma bardzo duży wpływ na trwałość bram, szczególnie tych, które pracują w trudnych warunkach. W przypadku bram przemysłowych bardzo istotne są nie tyle ceny samych bram, co przede wszystkim koszty serwisu oraz dostęp do części zamiennych. Ważne też, aby podzespoły miały odpowiednią jakość.
Najtańsze bramy często wykonane są z części, które nie spełniają norm – mówi Paweł Aninowski. – Widziałem już takie zabezpieczenia przeciwko pęknięciu sprężyn, które nie działały w trakcie pęknięcia albo systematycznie się zacinały, uniemożliwiając zamknięcie bramy w pożądanym momencie.

Z tego powodu już na etapie projektowania, należy wybrać taką bramę, która doskonale i przez długi czas będzie spełniała swoje zadanie i która jednocześnie będzie stosunkowo łatwa i tania w serwisowaniu. Najlepiej brać pod uwagę te marki, które dają duże możliwości dostosowania do indywidualnych warunków, są profesjonalnie montowane przez ekipy producenta, a na ich wykonanie (nawet w przypadku indywidualnego zamówienia) nie trzeba czekać miesiącami.

Fot. VERDOOR

Powiązane artykuły

0 komentarzy

Jeszcze nie dodano żadnych komentarzy!

W tym momencie nie ma tutaj żadnych komentarzy, czy chcesz dodać nowy?

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Wymagane pola są zaznaczone *