Fugowanie po mistrzowsku z Den Braven | InfoBudownictwo.pl 

InfoBudownictwo.pl

Fugowanie po mistrzowsku z Den Braven

Fugowanie po mistrzowsku z Den Braven

Fugowanie po mistrzowsku z Den Braven
Kwiecień 01
12:10 2014

Panująca w łazience wilgoć i częsty kontakt z wodą sprawiają, że pomieszczenie to wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Ściany i podłogę najczęściej wykłada się płytkami ceramicznymi, które świetnie chronią całą konstrukcję przed szkodliwym działaniem cieczy i detergentów. Jednak, aby całkowicie spełniały one swoje zadanie, konieczne jest odpowiednie wypełnienie przestrzeni pomiędzy nimi, czy fugowanie. Jak poprawne wykonać spoinowanie, radzi Tomasz Mazurkiewicz, specjalista produktu firmy Den Braven.

Podczas układania ceramicznej okładziny na ścianach czy podłodze, największą ilość czasu pochłania dobórfuga Den Braven odpowiednich płytek oraz ich równomierne przyklejenie. Nie oznacza to jednak, że niewielka przestrzeń, która powstaje pomiędzy poszczególnymi elementami, jest mniej ważna. Poprawne wykonanie spoiny ma bowiem ogromne znaczenie zarówno ze względów na trwałość i bezpieczeństwo podłoża, a także estetyczne wykończenie całej kompozycji. Nawet najpiękniejsze płytki z nierówną lub powykruszaną fugą nie będą się dobrze prezentowały.

Prace związane ze spoinowaniem należy rozpocząć od wybrania odpowiedniego preparatu, pamiętając przy tym, że rodzaj fugi dostosowujemy do miejsca, w którym zostanie ona wykonana. Jeśli spoiny uzupełniamy wewnątrz pomieszczeń, w miejscach takich jak łazienka, należy wybrać fugę epoksydową lub cementową odporną na wnikanie wody i brudu, np. elastyczną fugę Spectrum-Fill firmy Den Braven z efektem perlenia. Ważny jest również kolor spoiny, dopasowany do odcienia płytek. W przypadku fugi firmy Den Braven problem ten rozwiązuje niezwykle bogata paleta kolorystyczna. Dostępnych jest bowiem aż 20 kolorów –wyjaśnia Tomasz Mazurkiewicz z firmy Den Braven.

Spoina spoinie nierówna
Do wykonania spoin przystępujemy dopiero w momencie, kiedy klej mocujący płytki będzie całkowicie utwardzony i wyschnięty. Wilgotna zaprawa mocująca płytki może bowiem doprowadzić do przebarwień fugi i nieestetycznych wykwitów na jej powierzchni. Przed przystąpieniem do właściwego spoinowania należy również odpowiednio przygotować podłoże oraz masę do nakładania. Pozostawione przestrzenie powinny mieć równy przekrój. Całą powierzchnię płytek zaleca się oczyścić z resztek kleju, a szczeliny pomiędzy nimi odkurzyć i zwilżyć delikatnie za pomocą gąbki czystą wodą.

Bardzo ważne jest również właściwe przygotowanie fugi. Sypką mieszankę należy wymieszać z czystą, chłodną wodą do uzyskania jednolitej masy, pamiętając o zachowaniu zalecanych przez producenta proporcji. Zbyt duża ilość wody może bowiem pogorszyć właściwości spoiny, takie jak wytrzymałość, czas wiązania, czy kolor. Przykładowo fuga Spectrum-fill charakteryzuje się bardzo dobrą urabialnością, co chroni przed odruchowym dolewaniem wody –wyjaśnia ekspert firmy Den Braven. Przygotowaną spoinę nakładamy na płytki gumową pacą lub gumową szpachelką – najpierw ruchem ukośnym, a następnie prostopadłym w kierunku płytek. Pozwala to zebrać nadmiar fugi i dokładnie wypełnić przestrzenie, natomiast użycie gumowego narzędzia uchroni płytki przed uszkodzeniem. Uwagę należy zwrócić na kompletne wypełnienie szczelin na całej głębokości tak, aby nie dopuścić do zamknięcia powietrza i późniejszego pękania lub powstania ubytków w strukturze fugi – dodaje Tomasz Mazurkiewicz z firmy Den Braven. Po ukończeniu wypełniania zgarniamy nadmiar preparatu i odczekujemy około 10-15 minut w celu ostatecznego wyrównania powierzchni spoiny. Czynność tę wykonujemy lekko wilgotną gąbką, pamiętając o jej częstym płukaniu w czystej wodzie i porządnym wyciskaniu, by nie pogorszyć właściwości spoiny. Ostatnim krokiem jest usunięcie z płytek wszelkich pozostałości, prace te wykonujemy przy pomocy miękkiej i suchej szmatki dopiero po całkowitym związaniu spoiny. Jeszcze kilka ruchów i elegancka oraz odpowiednio zabezpieczona łazienka gotowa.

Fot. Den Braven

Powiązane artykuły

0 komentarzy

Jeszcze nie dodano żadnych komentarzy!

W tym momencie nie ma tutaj żadnych komentarzy, czy chcesz dodać nowy?

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Wymagane pola są zaznaczone *