Codzienne życie bocianów w obiektywie kamery ATLASA | InfoBudownictwo.pl 

InfoBudownictwo.pl

Codzienne życie bocianów w obiektywie kamery ATLASA

Codzienne życie bocianów w obiektywie kamery ATLASA

Codzienne życie bocianów w obiektywie kamery ATLASA
Marzec 14
02:09 2014

ATLAS i Gmina Łask podpisały umowę na wsparcie programu „Łaskie Bociany”. To już trzeci rok, kiedy największy producent chemii budowlanej przekazuje fundusze na sprzęt umożliwiający video-transmisję z bocianiego gniazda, umożliwiając obserwację przyrody bez ingerowania w nią.

W tym roku „Łaskie Bociany” obchodzą swoje piąte urodziny. Program o charakterze edukacyjno-przyrodniczym skierowany jest do uczniów szkół podstawowych w gminie Łask. Czas jego trwania pokrywa się z cyklem rocznym bociana białego, trwając od wiosny do jesieni. Uczestnicy prelekcji i warsztatów zdobywają informacje o bocianie białym, gatunku oficjalnie uznanym za zagrożony wyginięciem, którego dwójka przedstawicieli od kilku lat ma w Łasku swoje gniazdo. Młodzi obserwatorzy uczą się rozpoznawać i odróżniać od siebie gatunki ptaków charakterystyczne dla regionu, dostrzegać zależności w świecie przyrody – te naturalne i wywołane przez człowieka.

Gniazdo_w_Łasku_2013_1Przyszłość naszej planety i los każdego gatunku zależy od młodych ludzi i dzieci, których świadome proekologiczne postawy oraz wrażliwość ukierunkowaną na środowisko naturalne mamy szansę kształtować poprzez takie projekty jak „Łaskie Bociany”” – mówi Adam Synowiec, koordynator Programu w Urzędzie Miejskim w Łasku. – Ważna jest wiedza przekazywana w szkole, ale także kontakt z przyrodą, który umożliwia zrozumienie Matki Natury. Właśnie dzięki takim programom, możemy nauczyć szacunku i troski wobec wszystkiego, co żyje.

Edukację młodych ludzi umożliwiają nie tylko spotkania i wycieczki, ale obserwacje prowadzone dzięki kamerze zainstalowanej przy bocianim gnieździe w Łasku. To one stanowią główną atrakcję programu, możliwą dzięki specjalistycznemu sprzętowi. Kamera pozwala na obserwację pary boćków i ich potomstwa 24 godziny na dobę bez zakłócania ich spokoju czy ingerowania w konstrukcję lęgowiska. ATLAS, wspierając Program już trzeci rok, przekazuje środki finansowe niezbędne do montażu i konserwacji kamery. Transmisję będzie można oglądać na oficjalnej stronie „Łaskie Bociany” www.bociany.lask.pl.

Gdy dowiedzieliśmy się o „Łaskich Bocianach”, wiedzieliśmy od razu, że wesprzemy tę inicjatywę – mówi Jacek Michalak, wiceprezes Grupy ATLAS. – Bocian biały to nieoficjalny symbol naszej firmy, silnie związany z polskością, polskim krajobrazem, przyrodą i kulturą. Obserwacja bocianiego gniazda, możliwa dzięki bezpośredniej transmisji o każdej porze dnia i nocy, to wspaniała przygoda o ogromnej wartości edukacyjnej i poznawczej. ATLAS, jako firma społecznie odpowiedzialna, ma obowiązek, ale i przyjemność brać udział w tego typu przedsięwzięciach.

Ubiegłoroczna edycja była związana z dwoma konkursami. Pierwszy z nich polegał na zgłoszeniu imion dla dwójki małych bocianków (które wykluły się w łaskim gnieździe), nawiązujących do kosmicznej reklamy firmy ATLAS z fachowcami montującymi płytki w przestrzeni kosmicznej. Spośród nadesłanych propozycji, w głosowaniu na profilu Pozytywny ATLAS Polski, wybrano „Rakietnika” i „Orbitka” i tymi właśnie kosmicznymi imionami rodzeństwo zostało zaobrączkowane na przełomie czerwca i lipca ubiegłego roku. Drugą inicjatywą był konkurs krasomówczy Eko-Klekot, którego sponsorem została łódzka firma i który odbył się w galerii Atlas Sztuki. Celem konkursu, skierowanego do uczniów szkół klas IV-VI szkół podstawowych i gimnazjalnych z województwa łódzkiego, było propagowanie ekologicznych postaw oraz pielęgnowanie języka polskiego i sztuki krasomówstwa. Uczestnicy opowiadali, co młodzi ekolodzy mogą zrobić dla środowiska naturalnego, by chronić zagrożone gatunki, w tym bociany białe, i oszczędnie korzystać z zasobów Ziemi.

Bardzo duża frekwencja konkursowa w obydwu przypadkach pokazała nam, że młodzi ludzie chętnie biorą udział w projektach związanych z ekologią. Dlatego w tym roku, oprócz wsparcia dla Programu „Łaskie Bociany”, planujemy kolejne konkursy. Szczegóły o nich przyniosą same bociany, które, mamy nadzieję, niebawem wrócą do nas z Afryki – żartuje wiceprezes Grupy ATLAS.

fot. ATLAS

Powiązane artykuły

0 komentarzy

Jeszcze nie dodano żadnych komentarzy!

W tym momencie nie ma tutaj żadnych komentarzy, czy chcesz dodać nowy?

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Wymagane pola są zaznaczone *