Podłogi korkowe - klik i gotowe | InfoBudownictwo.pl 

InfoBudownictwo.pl

Podłogi korkowe – klik i gotowe

Podłogi korkowe – klik i gotowe

Podłogi korkowe – klik i gotowe
Grudzień 05
11:45 2014

Ułożenie w domu korkowej podłogi zajmuje naprawdę niewiele czasu. Dzięki pomysłowej konstrukcji oraz innowacyjnemu systemowi CORKLOC, korkowe panele Corkcomfort marki Wicanders w szybki i łatwy sposób pozwalają stworzyć stylowe oraz praktyczne posadzki.

Przed rozpoczęciem montażu należy zadbać o właściwe przygotowanie zarówno podłoża, jak i samej podłogi. – Panele należy aklimatyzować w pomieszczeniu przez co najmniej 48 godzin i wyciągać z opakowania dopiero wtedy, gdy jesteśmy gotowi do instalacji. Powinna być ona przeprowadzona w temperaturze nie mniejszej niż 18° C, a każdy element posadzki należy skontrolować pod względem jakości powierzchni – mówi Grzegorz Kolarski z firmy Wicanders. Podłogi mogą być układane na twardych, stabilnych i płaskich podłożach. – Wszelkie nierówności należy usunąć mechanicznie lub za pomocą dostępnych mas samopoziomujących. Pamiętajmy, że maksymalne wicanders podłoga korkowaodchylenia od płaszczyzny nie mogą przekraczać 3 mm na 2 m długości. Bardzo ważne jest też odpowiednie zabezpieczenie podłogi przed wilgocią. Warstwę izolacyjną najlepiej wykonać przy użyciu jednej lub dwóch ułożonych na krzyż warstw folii polietylenowej o grubości przynajmniej 0,2 mm. Poszczególne pasy należy układać na około 20-centymetrową zakładkę i sklejać taśmą PCV, a wzdłuż ścian założyć folię do góry na wysokość około 5 cm. – wyjaśnia ekspert firmy Wicanders.
Przed przystąpieniem do montażu konieczne jest też precyzyjne rozplanowanie układu podłogi. W tym celu należy dokładnie zmierzyć pomieszczenie, pamiętając o kilku szczególnych zaleceniach. – Panele w ostatnim rzędzie nie powinny być węższe niż 5 cm, niezbędne może być więc odpowiednie przycięcie deski w pierwszym rzędzie. Aby umożliwić swobodną pracę podłogi, nie można mocować jej na stałe do podłoża przy użyciu gwoździ lub kleju, należy też zachować 10 mm odstęp dylatacyjny od ścian i każdego zamontowanego na stałe elementu pomieszczenia, na przykład pieca lub kafli. Przemieszczając deski między sobą i układając je metodą mijankową uzyskamy atrakcyjną kompozycję odcieni i lepszą stabilność konstrukcji – wylicza Grzegorz Kolarski z firmy Wicanders.

Szybki montaż
Układanie podłogi rozpoczynamy od rogu pomieszczenia, ustawiając pierwszą deskę tak, aby pióro było skierowane w stronę ściany. Pióro czoła, czyli krótszego boku kolejnej deski, ustawiamy pod kątem dokładnie naprzeciw wpustu wicanders podłoga korkowaczoła pierwszej deski. Następnie panel dociskamy i opuszczamy na podłoże. – Idealne połączenie elementów zapewni innowacyjny system CORKLOC firmy Wicanders. W wyprofilowanych wpustach umieszczono specjalne elastyczne listwy, które z charakterystycznym kliknięciem zaciskają się na wyprofilowanym piórze kolejnej deski, zapewniając precyzyjne przyleganie przy jednoczesnym zachowaniu dylatacji na poszczególnych łączeniach – wyjaśnia Grzegorz Kolarski.
Kolejny rząd można rozpocząć od kawałka, który został nam z rzędu poprzedniego. – Długość takiego elementu nie powinna być jednak mniejsza niż 300 mm – jest to minimalne zalecane przesunięcie desek względem siebie w kolejnych rzędach – podpowiada ekspert firmy Wicanders i dodaje: – Po zamocowaniu każdej kolejnej deski poprzez przyłączenie jej czoła, należy unieść ją delikatnie razem z wcześniejszymi elementami tego samego rzędu, docisnąć i opuścić, tak, aby również dłuższa krawędź precyzyjnie połączyła się z resztą podłogi.
Przy docinaniu korkowych paneli najwygodniej będzie posługiwać się elektryczną piłą lub wyrzynarką. – Do wykonania okrągłych otworów pod rury w okolicach grzejników można też dodatkowo użyć wiertarki ze specjalną nakładką. Pamiętajmy, że część wyciętej deski za rurami można po zakończeniu montażu z powrotem wkleić, a rozetki pomogą zamaskować wymagane 20-milimetrowe szczeliny wokół rur. Z kolei aby dopasować do odpowiedniej wysokości podstawę futryny, przyłóżmy do niej kawałek panelu i przytnijmy za pomocą piły ręcznej – podpowiada Grzegorz Kolarski z firmy Wicanders.
Gotową podłogę korkową czyścimy za pomocą odkurzacza lub wilgotnej ściereczki. Okresowo do konserwacji można używać także specjalnych preparatów, a w przypadku prowadzenia prac remontowych – dokładnie zabezpieczać powierzchnię przed uszkodzeniem. Zadbana posadzka, dzięki niezwykłym właściwościom korka, będzie atrakcyjnym i wygodnym wykończeniem pomieszczeń, zapewniającym wyjątkową izolację termiczną oraz akustyczną. W przypadku podłóg korkowych zauroczenie ich niepowtarzalnym i stylowym wyglądem wiąże się również z szybkim i łatwym montażem. Więcej na www.wicanders.pl

Fot. Wicanders

Powiązane artykuły

0 komentarzy

Jeszcze nie dodano żadnych komentarzy!

W tym momencie nie ma tutaj żadnych komentarzy, czy chcesz dodać nowy?

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Wymagane pola są zaznaczone *