Podwieszana ceramika – co warto wiedzieć? | InfoBudownictwo.pl 

InfoBudownictwo.pl

Podwieszana ceramika – co warto wiedzieć?

Podwieszana ceramika – co warto wiedzieć?

Podwieszana ceramika – co warto wiedzieć?
Marzec 30
12:03 2015

W dzisiejszych nowoczesnych łazienkach bardzo popularny jest styl minimalistyczny kojarzący się z elegancją i prostota rozwiązań. Podwieszana ceramika przeznaczona do takich wnętrz, prócz względów estetycznych, wpływa również na funkcjonalność i poziom higieny pomieszczenia.

Początkowo wyposażenie podwieszane znajdowało zastosowanie w przestrzennych salonach kąpielowych, ale dziś stosowane jest w niemal każdym łazienkowym wnętrzu. Co wpływa na jego popularność? W pomieszczeniach o niewielkim metrażu podwieszana ceramika wprowadza optyczne wrażenie lekkości. Dzięki pozostawieniu wolnej podłogi, ułatwione jest również utrzymanie czystości i szybkie przetarcie zachlapanej powierzchni, a wyeliminowanie miejsc styku sanitariatu z podłogą minimalizuje ceramika podwieszana fot. Grupa Armaturaryzyko powstawania skupisk bakterii. Nie należy również zapominać o względach estetycznych tego typu wyposażenia. Montowana na specjalnych stelażach podtynkowych ceramika podkreśli oszczędną elegancję wystroju, ograniczając do minimum liczbę widocznych elementów instalacyjnych.

Estetyka i higiena
Wybór ceramiki podwieszanej to jedno z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w celu utrzymania wysokiego poziomu higieny. Aby ułatwić utrzymywanie czystości, warto wybierać modele o opływowych, prostych kształtach. Wyeliminowanie trudnych do przetarcia załamań pozwala na szybkie zdezynfekowanie sanitariatu. Istotną kwestią pozostaje także estetyka ceramiki. Choć większość dostępnych na rynku modeli występuje w kolorze białym, może on zauważalnie różnić się odcieniem. Dlatego najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wybór różnych elementów – miski sedesowej , bidetu i umywalki, z jednej kolekcji producenta. W ten sposób niwelujemy ryzyko ich niedopasowania pod względem kolorystyki oraz kształtu. Przy wyborze ceramiki podwieszanej należy również zwrócić uwagę na sposób montażu konkretnego elementu. Kluczem do funkcjonalności i bezpieczeństwa są odpowiednio dobrane moduły konstrukcyjne. Jak dopasować stelaże do ceramiki?

Zabudowa mokra i sucha
Ze względu na podział stelaży podtynkowych według przeznaczenia i montowanego urządzenia, wyróżniamy modele do instalacji misek sedesowych , bidetów, pisuarów, umywalek, armatury czy uchwytów. Istotną kwestią są także różnice wynikające z konstrukcji elementów i sposobów ich montażu. Według takiej klasyfikacji, stelażeceramika fot. Grupa Armatura dzielimy na modele do zabudowy mokrej i suchej. Pierwsze z nich wykonane są z lekkich, stalowych ram, których niska wytrzymałość i sztywność determinuje konieczność instalacji na ścianie murowanej i dodatkowe wzmocnienie cegłami lub solidnym materiałem budowalnym. Są one zwykle montowane w płytkich wnękach, co pozwala na oszczędność przestrzeni. Popularniejszym rozwiązaniem są jednak stelaże do zabudowy suchej, gwarantujące łatwą instalację i różnorodność zastosowań. – Stelaże do zabudowy suchej konstruowane są ze stalowych profili, cechujących się wysoką wytrzymałością na obciążenia sięgającą nawet 300 kg. Takie rozwiązanie nie wymaga dodatkowego wzmocnienia. Rama zabudowywana jest zwykle płytami gipsowo-kartonowymi, wykańczanymi glazurą – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Dodatkowo, przy montażu tego typu stelaży, tworzona jest ok. 15-centymetrowa półka, na której możemy wygospodarować miejsce na potrzebne akcesoria – dodaje ekspert.

Stelaż do montażu miski sedesowej
Za najbardziej skomplikowany element instalacji podtynkowej uważany jest stelaż do instalacji misek sedesowych . Przy wyborze takiego rozwiązania, warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które zapewnią wysoki komfort użytkowania i wydajne funkcjonowanie. – Istotny wpływ na trwałość i bezawaryjność instalacji ma zbiornik spłukujący. Powinien być on wykonany metodą rozdmuchiwania, czyli stworzony z jednego elementu. W odróżnieniu do modeli klejonych, tego typu rozwiązanie nie niesie ze sobą ryzyka rozszczelnienia, a co za tym idzie – konieczności kosztownych napraw w przypadku awarii bezpośrednio wewnątrz zabudowy – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Wśród aspektów wpływających na wydajność eksploatacji, wyróżnić należy także pojemność spłuczki. Warto zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas model jest wyposażony w ekologiczną funkcję 3/6l, umożliwiającą spłukiwanie jedynie połową wody, znajdującej się w zbiorniku – dodaje ekspert. Uzupełnieniem konstrukcji będzie efektowny przycisk montowany na zabudowie ponad sanitariatem. W przypadku oszczędnego systemu spłukiwania sprawdzi się model dwumodułowy. Jeszcze przed zakupem wyposażenia, warto jednak sprawdzić czy konkretny element będzie pasował do wybranego stelaża podtynkowego. By wyeliminować ten problem, najlepiej dobrać akcesoria od jednego producenta.

Powiązane artykuły

0 komentarzy

Jeszcze nie dodano żadnych komentarzy!

W tym momencie nie ma tutaj żadnych komentarzy, czy chcesz dodać nowy?

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Wymagane pola są zaznaczone *