Jak łatwo przykleić płytę gipsowo-kartonową | InfoBudownictwo.pl 

InfoBudownictwo.pl

Jak łatwo przykleić płytę gipsowo-kartonową

Jak łatwo przykleić płytę gipsowo-kartonową

Jak łatwo przykleić płytę gipsowo-kartonową
Marzec 16
10:26 2015

Czy można szybko i w prosty sposób ukryć takie wady konstrukcyjne, jak nierówne ściany lub też ożywić surowe wnętrze? Dostępne na rynku materiały budowlane sprawią, że skuteczne rozwiązania w tym zakresie znajdziemy nawet bez pomocy fachowców. Jednym z takich pomysłów może być przyklejenie do nierównych ścian płyt gipsowo-kartonowych.

Dobry pomysł na szybką zmianę? Do nierównych czy zabrudzonych ścian można przykleić płyty gipsowo-kartonowe. Jeśli natomiast chcemy nadać wnętrzu oryginalny wygląd, warto rozważyć wybór płyt dekoracyjnych, popularnie zwanych panelami.

Klejenie płyty g-k fot. SoudalNiemal każdy, kto kiedyś mieszkał w bloku z wielkiej płyty wie, że prostych ścian w tego typu budynkach ze świecą szukać. Z krzywymi ścianami mamy również do czynienia w starszych domach, a nawet przedwojennych kamienicach. Jednak nie tylko krzywizny powodują, że wnętrze traci na atrakcyjności i staje się mniej funkcjonalne. Wady pojawiają się także przy zrywaniu tapet czy popularnej niegdyś boazerii. Co zatem zrobić, żeby w prosty sposób wyrównać ściany i odświeżyć wnętrze?

Kleić każdy może
Łatwą i szybką metodą wyrównywania ścian jest przyklejenie płyt gipsowo-kartonowych. Oprócz właściwości wyrównujących, płyty pochłaniają dużo ciepła i stanowią dobrą osłonę przeciwpożarową, spowalniając dotarcie ognia do drewnianych elementów konstrukcji zabudowy. Jeśli decydujemy się na oklejenie ścian, warto rozważyć zastosowanie gipsowych płyt dekoracyjnych, czyli paneli, które pomogą nadać wnętrzu oryginalny wygląd. Wybór płyt lub paneli to jednak nie wszystko – trzeba je będzie jeszcze czymś przykleić. Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie takiego kleju, który nie będzie wymagał od remontującego specjalnych umiejętności, a na dodatek nie zabrudzi pomieszczenia. W tym przypadku możemy zastosować szybkoschnący klej Soudabond Easy z serii DIY marki Soudal. Jego stosowanie nie wymaga żadnych pomocniczych narzędzi. Dodatkowo, klej zapewnia izolację termiczną i akustyczną, a w razie potrzeby spoinę można pomalować farbą.

Przyklejanie płyt i paneli dekoracyjnych krok po kroku z klejem Soudabond Easy:

Krok 1.
Materiał, do którego planujemy przykleić płyty czy panele, odkurzamy, czyścimy i usuwamy stare powłoki malarskie. W przypadku powierzchni chłonnej lub porowatej zaleca się wcześniejsze użycie emulsji gruntującej. Bezpośrednio przed aplikacją warto zwilżyć powierzchnię, co poprawi przyczepność i szybkość utwardzania kleju.
Uwaga: powierzchnie przylegające do miejsca klejenia warto zabezpieczyć folią lub papierem. Zapobiegnie to ewentualnemu zabrudzeniu sąsiednich miejsc.
Krok 2.
Bezpośrednio przed aplikacją kleju energicznie potrząsamy puszką przez około 30 sekund i regularnie powtarzamy tę czynność podczas dalszej pracy. Następnie nakręcamy rurkę dozującą na zawór puszki i odwracamy do góry dnem. Klej nakładamy ścieżką o średnicy ok. 3 cm po obwodzie płyt czy paneli oraz zygzakiem przez ich środek.
Krok 3.
Po nałożeniu kleju czekamy ok. 5 minut i przyciskamy panel do ściany. Przytrzymujemy przez mniej więcej minutę (czas zależy od warunków atmosferycznych).

Krok 4.
Czekamy około 1 godziny. Po tym czasie możemy przystąpić do obróbki klejonych materiałów – szlifowania, tynkowania czy malowania.

Krok 5.
Naddatki utwardzonego kleju obcinamy ostrym narzędziem. Świeże zabrudzenia z podłoży odpornych chemicznie oraz narzędzi usuwamy płynem czyszczącym do pianki Soudal.

Powiązane artykuły

0 komentarzy

Jeszcze nie dodano żadnych komentarzy!

W tym momencie nie ma tutaj żadnych komentarzy, czy chcesz dodać nowy?

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Wymagane pola są zaznaczone *