Spieniona farba to nie problem | InfoBudownictwo.pl 

InfoBudownictwo.pl

Spieniona farba to nie problem

Spieniona farba to nie problem

Spieniona farba to nie problem
Kwiecień 03
09:52 2015

Zdradzamy sposób na uniknięcie problemu spienionej farby. Widoczne okrągłe zagłębienia przypominające małe kratery na wymalowanej ścianie to powszechny problem podczas remontu. Najczęstszą przyczyną ich powstawania jest malowanie zbyt spienioną farbą. 

Możliwych przyczyn obecności zbyt wielu pęcherzyków powietrza w farbie jest wiele. Należą do nich: zbyt energiczne wymieszanie farby lub nadmierne jej rozcieńczenie, użycie nieodpowiedniego wałka, pędzla albo rozpuszczalnika czy też wstrząsanie podczas transportu. Zwykle spieniona jest również farba przygotowana w mieszalniku (barwienie i mieszanie).

fot. malfarb, spieniona farbaJeżeli użyliśmy nieodpowiedniego rozcieńczalnika, farba może stracić swoje właściwości. Dlatego w celu uniknięcia problemów z jej aplikacją, kryciem i schnięciem, zalecane jest sięgnięcie po nowy produkt oraz zakup rozcieńczalnika rekomendowanego przez producenta. Natomiast gdy dodaliśmy zbyt dużo środka rozcieńczającego, należy poczekać aż ten odparuje z farby. W przypadku narzędzi przed malowaniem należy zapoznać się z informacjami na opakowaniu i stosować jedynie zalecane wałki czy pędzle.

Inaczej jest w przypadku pozostałych przyczyn. – Każda farba podczas jej nakładania w pewnym stopniu się pieni, ale jeśli zauważyliśmy obecność zbyt wielu pęcherzyków powietrza w farbie po otwarciu opakowania, czy po jej wymieszaniu, nie oznacza to, że farba jest zła i nie nadaje się do użycia – tłumaczy Mariusz Szubert, Brand Manager marki Malfarb, PPG Deco Polska. – Wystarczy odstawić farbę na około 1 godzinę, aby samoistnie odpowietrzyła się. Jeżeli zachodzi konieczność ponownego wymieszania farby, przed jej użyciem nie należy robić tego zbyt energicznie – zwłaszcza nie używać szybkoobrotowych mieszadeł – uchroni nas to przed ponownym spienieniem się farby – dodaje Mariusz Szubert. Odstaną farbą malujemy zgodnie z zaleceniami producenta i przeznaczeniem.

Gdy natomiast wymalowaliśmy już ścianę spienioną farbą, a po wyschnięciu powstały kratery, należy przed powtórnym malowaniem przeszlifować powierzchnię drobnym papierem ściernym i odpylić.

Powiązane artykuły

1 komentarz

  1. olaf
    olaf Kwiecień 07, 22:16

    Przyczyna powstawania pęcherzyków to zwykle zbyt szybkie mieszanie farby przed użyciem. Jesli nie robi się tego bardzo intensywnie bąbelki nie będą powstawać. Na 100 procent.

    Odpowiedz na ten komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Wymagane pola są zaznaczone *