Rozmowa z Łukaszem Augustyniakiem o poprawnym montażu okien | InfoBudownictwo.pl 

InfoBudownictwo.pl

Rozmowa z Łukaszem Augustyniakiem o poprawnym montażu okien

Rozmowa z Łukaszem Augustyniakiem o poprawnym montażu okien

Rozmowa z Łukaszem Augustyniakiem o poprawnym montażu okien
Marzec 16
08:00 2015

Poprawny montaż okien jest równie ważny, jak samo okno i jego parametry. Nawet najlepsze okno nie zapewni nam ciepła w domu i oszczędności na wydatkach na energię, jeśli zostanie źle wbudowane. Dlaczego jest to tak ważne, szczególnie w kontekście energooszczędnych okien z segmentu Premium, rozmawiamy z Łukaszem Augustyniakiem, Product & Marketing Managerem w firmie tremco illbruck.

Infobudownictwo: tremco illbruck było na polskim rynku jedną z pierwszych firm, które tak zdecydowanie postawiły na poprawny montaż okien. Dlaczego jest to tak ważne?

Łukasz Augustyniak, Product & Marketing Managerem w tremco-illbruckŁukasz Augustyniak: Ba! Byliśmy pierwszą firmą, która propagowała w Polsce ideę tzw. „ciepłego”, a dziś mówimy czytelniej – poprawnego montażu. Wówczas, a był to rok 2000, sektor okien Premium, jak na tamte czasy, nie był aż tak przez polskiego inwestora penetrowany jak jest dziś. Świadomość produktu była mniejsza, ale i technologia pozwalająca na osiąganie wysokich parametrów dla okna, nie stała na najwyższym poziomie. Aktualnie temat „energooszczędności” koncentruje się w Europie wokół Dyrektywy 2010/31/UE. Jedno jej z postanowień, to wykazanie naszej, jako kraju członkowskiego, gotowości do projektowania budynków z użyciem najnowszych technik i materiałów, aby te charakteryzowały się niemal zerowym zużyciem energii (z ang. nearly zero-energy buildings). Wszystkie nowe budynki administracji publicznej muszą być wznoszone w standardzie zużycia ok. 5-7 kWh/m2/rok od 1 stycznia 2019r, zaś wszystkie pozostałe nowopowstałe budynki – od 1 stycznia 2021r.

Jest to zatem istna przepaść między sytuacją, w której znajdujemy się obecnie, gdzie standardem jest zużycie na poziomie 120 kWh/m2/rok i gdzie budynki przeznaczone do termomodernizacji posiadają zużycie na poziomie 400 kWh/m2/rok i więcej. To tłumaczy dlaczego musimy szukać innych, niż dotychczasowe technik budowania. Według danych Komisji Europejskiej, budynki przyczyniają się do zużycia 42% energii oraz 35% emisji gazów cieplarnianych na terenie całej UE, a co za tym idzie poziomu wzrostu globalnej temperatury – geneza konieczności zmian, przede wszystkim w sposobie myślenia.

Infobudownictwo: Często pisze się o skargach klientów, którzy mimo tego, że kupili markowe okna w żaden sposób nie odczuli korzyści tego zakupu, a ciepło z mieszkania dziwnie szybko ulatuje. Jak to możliwe?

Łukasz Augustyniak: Poprawny montaż okna jest ważny przede wszystkim z dwóch powodów. Inwestor segmentu Premium, nabywa wyrób mniej lub bardziej, ale świadomie, zaskakując niejednokrotnie sprzedawcę znajomością tematyki okiennej, porównując parametry okna z konkurencyjnym produktem i licząc, że sprzedawca wyciągnie asa z rękawa w postaci „kosmicznej technologii w ziemskiej cenie” i zaskoczy tym samym potencjalnego nabywcę. Ten, nazwijmy go, wyedukowany klient, nabywa okno z całym dobrodziejstwem jego wyśrubowanych parametrów technicznych lecz finalnie ocenia okno z montażem w stosunku 1:1, z czego w chwili zakupu nie zdaje sobie jeszcze sprawy. O ile łatwo jest wyregulować czy wymienić pakiet szybowy okna jeśli ten jest uszkodzony, to już usunięcie niepożądanych zjawisk związanych z jego złym montażem, do łatwych nie należy i często wiąże się z demontażem i ponownym montażem okna. Proszę sobie wyobrazić koszty reklamacji dla czterystu źle wbudowanych jednostek okiennych.

Drugi powód, to utrzymanie wysokich parametrów okna w całym, nie tylko początkowym, okresie jego użytkowania. Pamiętajmy, że okien nie montujemy na 2 lecz zwykle 12 lat. Tradycyjne izolowanie złącza przy użyciu jedynie pianki poliuretanowej, to wręcz pewne zniweczenie efektu instalacji okna o wysokich parametrach za które przecież słono zapłaciliśmy. Jeśli izolujemy złącze przy użyciu pianki poliuretanowej, to jest to pewne wręcz zniweczenie efektu instalacji okna o wysokich parametrach, za które przecież słono zapłaciliśmy. Jeśli izolujemy złącze przy użyciu pianki poliuretanowej, pamiętajmy, że tę powinniśmy odpowiednio zaizolować, aby utrzymać właściwości termo-akustyczne pianki na 12 lat o których mowa. Reasumując, prawidłowy montaż, to polisa od przewiewów – wykupiona zarówno przez inwestora jak i wykonawcę, który uniknie kosztów reklamacji związanych z niewłaściwym montażem.

Infobudownictwo: Zatem nie tylko nie każdy może montować okna, ale wręcz trzeba sprawdzić ekipę montażową, czy naprawdę potrafi to robić? Inaczej skutki mogą być opłakane?

Łukasz Augustyniak: Z całą pewnością, ekipa powinna mieć podstawy do wykonania prac poprawnie. To tak jakbyśmy wysłali hydraulika do prac elektrycznych – efekt z założenia marny. Szkolenia organizujemy cyklicznie, a jeśli zachodzi konieczność montażu „od zaraz” proponujemy skontaktować się z jedną ekip, które rekomendujemy: (http://www.illbruck.com/pl_PL/service/PLalers/regions_dealers) w ramach programu Ambasador Dobrego Montażu Okien i Drzwi.

montaż ramy systemu illbruck MOWOInfobudownictwo: Co to takiego systemowe mocowanie i uszczelnianie złącza okiennego? Jako firma często podkreślacie znaczenie takiego działania.

Łukasz Augustyniak: Systemy uszczelniania złączy okiennych, to systemy, których ideą jest uszczelnianie, nie zaś montaż mechaniczny okna i statyka z nim związana. Dotyczą one okien osadzanych w świetle muru, nie wysuniętych w warstwę ocieplenia. Jeśli mówimy o „systemowym mocowaniu i uszczelnianiu złącza okiennego” mamy na myśli nasz autorski system „illbruck MOWO”. To system tak banalny w montażu jak choćby meble z IKEI czy klocki LEGO – montaż wykonujemy zgodnie z instrukcją krok po kroku i jeśli nie pominiemy żadnego z kroków, starając się być mądrzejsi od instrukcji, osiągniemy pewny sukces w postaci dobrze zamontowanego i uszczelnionego okna oraz 5 letniej gwarancji na wszelkie efekty będące konsekwencją złego montażu. Obiekty na których stosowany jest system illbruck MOWO są monitorowane przez doradców technicznych naszej firmy. Pomagamy w stawianiu pierwszych kroków i wskazujemy miejsca newralgiczne – na co należy zwracać szczególną uwagę przy montażu okien w warstwie ocieplenia budynku. Żaden inny system, a było oczywiste, że spotka się on z licznymi podróbkami, nie ma „na koncie” tylu raportów z badań, gdzie jesteśmy w stanie udowodnić raportami każdy jeden opisany kartą techniczną systemu parametr.

Infobudownictwo: Czyli tak naprawdę chodzi o energooszczędność i mniejsze straty ciepła?

Łukasz Augustyniak: Zdecydowanie tak. Była swojego czasu taka piękna reklama telewizyjna PSB z wagą, która stawiała na swoich szalkach, z jednej strony możliwość zbudowania domu w taniej technologii, przy użyciu tanich materiałów, z drugiej wyższą inwestycję początkową, ale za to jej zwrot w czasie poprzez płacenie mniejszych rachunków. Ot cała idea, do której jeśli dodamy walory użytkowe to jest ciszę w pomieszczeniu (montaż akustyczny), stosowanie materiałów niskoemisyjnych (bezpieczne materiały dla użytkowników pomieszczeń), zniwelowane ryzyko wystąpienia zagrzybienia w strefach przyokiennych czy komfort przebywania w pomieszczeniu, szczególnie ważny dla alergików, będziemy mogli cieszyć się rodziną i smakiem wina sączonego przy kominku w zimowy dzień, zamiast myślenia o wyższych niż sąsiada rachunkach za ogrzewanie i przewiewach spod okna.

Infobudownictwo: Czy jeszcze, poza oszczędnością pieniędzy, możemy coś zyskać jako klienci montując w naszym domu okna w systemie illbruck MOWO?

Łukasz Augustyniak: Z pewnością to, że żaden inny znany na świecie system montażu okna z wysunięciem w izolację budynku, nie zapewni nam takiej ciszy jak system illbruck MOWO (Rw = 43db w wariancie montażu akustycznego), podczas gdy montaż w analogicznym wariancie na konsolach przy użyciu folii osiągany jest na poziomie 17dB. Inwestorzy tuż po skończonym montażu okien, mogą przystępować do wykańczania wnętrz, bez czekania na położenie ocieplenia budynku i wykonanie pełnego zamknięcia otworu okiennego. W przypadku przyszłej wymiany okien, nie niszczymy elewacji – okno wymieniane jest od środka. Ponadto profile są stabilne wymiarowo i bez względu na panujące warunki nie spowodują problemów z otwieraniem okna czy nieszczelnościami na jego złączu. Mówię o tym dlatego, że najtańszą alternatywą, którą można wyłapać na inwestycjach, staje się utworzenie ramy „a la MOWO” z profili stricte drewnianych. Osobiście unikałbym niesprawdzonych rozwiązań. Usuwanie skutków nieprzemyślanego działania będzie zawsze droższe od najdroższej technologii i użytych materiałów, w analogii do powiedzenia, że na tanie rozwiązania stać tylko bogatych. Cieszmy się rzeczami które sprawiają nam radość, zamiast myśleć o doprowadzeniu uciążliwej sprawy do normalności. Uciążliwej dla nas i naszego portfela.

Infobudownictwo: Dziękujemy za rozmowę.

Powiązane artykuły

0 komentarzy

Jeszcze nie dodano żadnych komentarzy!

W tym momencie nie ma tutaj żadnych komentarzy, czy chcesz dodać nowy?

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Wymagane pola są zaznaczone *