Rozmowa z Jackiem Siwińskim, dyrektorem generalnym VELUX Polska | InfoBudownictwo.pl 

InfoBudownictwo.pl

Rozmowa z Jackiem Siwińskim, dyrektorem generalnym VELUX Polska

Rozmowa z Jackiem Siwińskim, dyrektorem generalnym VELUX Polska

Rozmowa z Jackiem Siwińskim, dyrektorem generalnym VELUX Polska
Marzec 09
08:15 2015

Kiedy decydujemy się na renowację dachu, wstawienie okien dachowych lub ich wymianę, to poza dobrymi materiałami budowlanymi potrzebna nam będzie fachowa i doświadczona ekipa dekarska. O tym gdzie taką ekipę znaleźć i skąd mamy mieć pewność, że trafiliśmy na dobrych fachowców rozmawiamy z Jackiem Siwińskim, dyrektorem generalnym firmy VELUX Polska.

Infobudownictwo: Dach wraz z oknami dachowymi to jeden z najważniejszych elementów konstrukcji każdego domu. Co należy zrobić by mieć pewność, że dach został na naszym domu położony prawidłowo?

Jacek Siwiński Dyrektor generalny VELUX PolskaJacek Siwiński: Kluczem do sukcesu jest w tym wypadku fachowa ekipa, która wykona wszystkie prace zgodnie ze sztuką dekarską. Warto wybrać sprawdzonego i doświadczonego wykonawcę – przeciekający dach lub źle zamontowane okna połaciowe to nie tylko duży problem, lecz także niepotrzebne koszty napraw.

Infobudownictwo: Skąd możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z fachowcami?

Jacek Siwiński: Wśród firm dekarskich są takie, które wykonują wszystkie rodzaje dachów, jak również specjalizujące się w ich określonych typach. Warto wybrać firmę, która ma doświadczenie w pracach, które chcemy zlecić. Aby się o tym przekonać poprosimy wykonawcę o pokazanie zdjęć z zakończonych realizacji lub wskazanie adresów domów w okolicy, które możemy osobiście zobaczyć. Ważnym kryterium wyboru jest również doświadczenie poparte aktualnymi certyfikatami. Firma, która może pochwalić się uczestnictwem w szkoleniach organizowanych przez organizacje branżowe i producentów materiałów budowlanych dba o rozwój zawodowy swoich pracowników i podąża za najnowszymi trendami.
Jako producent okien dachowych dbamy o to, aby stale szkolić wykonawców, zarówno z technik montażu, ale także znajomości różnych rozwiązań możliwych do zastosowania na budowie. Przynosi to korzyści nie tylko samym uczestnikom, ale także ich klientom. Z moich doświadczeń wynika, że wykonawcy biorący regularnie udział w szkoleniach potrafią być również lepszymi doradcami dla klientów. Oczywiście niezależnie od zdobytych certyfikatów liczy się również staż zawodowy pracowników firmy.

Infobudownictwo: Zatem należy pytać o rekomendacje i certyfikaty. Czy coś jeszcze powinno zwrócić naszą Montaż okna dachowego fot. VELUXuwagę przy wyborze ekipy dekarskiej?

Jacek Siwiński: Oprócz doświadczenia ekipy dekarskiej istotne jest również jej wyposażenie. Narzędzia jakimi pracuje, czy sprzęt do transportu materiałów budowlanych świadczą o profesjonalnym przygotowaniu do pracy. Dobre wyposażenie ekipy zapewni wysoką jakość wykonania oraz sprawną realizację.
Należy również pamiętać o formalnościach, takich jak sporządzenie i podpisanie umowy i upewnienie się, że firma wykonawcza jest oficjalnie zarejestrowana. Jest to ważne w sytuacji ewentualnego konfliktu, dochodzenia roszczeń lub składania reklamacji. Nie warto bazować na uzgodnieniach ustnych, gdyż w takim wypadku łatwo o nieporozumienie. W umowie trzeba koniecznie precyzyjnie określić zakres prac, termin wykonania, całkowite koszty usługi oraz harmonogram płatności.
Najlepiej wybrać firmę, która udzieli nam gwarancji na wykonane prace, co zostanie również zawarte w umowie. Jednocześnie w przypadku wystąpienia usterek zobowiąże się do naprawy w określonym przez nas terminie.

Infobudownictwo: Producenci zwykle dają gwarancje na swoje materiały. Dekarze też?

Jacek Siwiński: Każda profesjonalna firma udzieli gwarancji na wykonane prace. Ponadto warto sprawdzić, czy wykonawca posiada polisę OC. Nie jest ona obowiązkowa, ale to nasze dodatkowe zabezpieczenie finansowe w sytuacji, gdy w wyniku lub w trakcie prac nastąpiłyby jakieś uszkodzenia. Specyfika działalności dekarzy sprawia, iż pomimo należytej staranności w trakcie realizacji prac dekarskich istnieje prawdopodobieństwo wyrządzenia nieumyślnych szkód.

Infobudownictwo: Jak w takim razie znaleźć dobrą firmę dekarską?

Jacek Siwiński: W poszukiwaniu dobrej ekipy pomoże nam internet, gdzie znajdziemy kontakty do dekarzy. Stowarzyszenia dekarskie np. Polskie Stowarzyszenie Dekarzy publikuja na swojej stronie listę członków w każdym województwie wraz z danymi kontaktowymi. Producentom zależy również, aby klienci w łatwy sposób odnajdowali dobrych fachowców np. firma VELUX prowadzi na swojej stronie bazę Rekomendowanych Wykonawców www.dekarze.velux.pl
Co ciekawe, posiada ona lokalizator geograficzny, co pozwala w łatwy sposób znaleźć odpowiedniego wykonawcę blisko domu. Warto również odwiedzić internetowe fora budowlane – osoby budujące dom często dzielą się swoimi doświadczeniami i kontaktami do wykonawców. Dobrymi platformami do kontaktu z innymi inwestorami są na przykład specjalistyczne fora budowlane. Kontakty do ekip budowlanych można uzyskać również w składach materiałów budowlanych, często wiszą tam ogłoszenia lub są specjalne tablice z namiarami. Sprzedawcy materiałów budowlanych współpracują na stałe ze sprawdzonymi fachowcami i mogą nam kogoś polecić. Często za pośrednictwem hurtowni możemy wycenić cały dach tj. materiały wraz z robocizną. Źródłem kontaktów są również okoliczne place budowy, gdzie fachowcy często wywieszają banery reklamowe. Nie zapominajmy też o znajomych i rodzinie, podpytajmy o sprawdzone kontakty, nawet te sprzed kilku lat.

Infobudownictwo: Dziękujemy za rozmowę.

Powiązane artykuły

0 komentarzy

Jeszcze nie dodano żadnych komentarzy!

W tym momencie nie ma tutaj żadnych komentarzy, czy chcesz dodać nowy?

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Wymagane pola są zaznaczone *