Rozmowa z Grzegorzem Bułatem, kierownikiem technologii OKNOPLAST | InfoBudownictwo.pl 

InfoBudownictwo.pl

Rozmowa z Grzegorzem Bułatem, kierownikiem technologii OKNOPLAST

Rozmowa z Grzegorzem Bułatem, kierownikiem technologii OKNOPLAST

Rozmowa z Grzegorzem Bułatem, kierownikiem technologii OKNOPLAST
Luty 02
08:31 2015

Energooszczędność wkroczyła w nasze życie z takim rozmachem, że dziś już nikt nawet nie kwestionuje sensu zachowań pro energooszczędnych. Zastanawiamy się jedynie nad tym jak daleko potrafimy jeszcze przesuwać kolejne granice ludzkich możliwości, także w branży budowlanej. O tym jak nowe technologie i produkty w stolarce otworowej będą wywierały wpływ na nasze życie rozmawiamy z Grzegorzem Bułatem, kierownikiem technologii OKNOPLAST.

Infobudownictwo: Klienci sklepów budowlanych często mówią, że chcieliby kupić „dobre okno”. Jakie to jest „dobre okno”? Jakie powinno mieć parametry i czym się charakteryzować?

Grzegorz BułatGrzegorz Bułat: Dobre okno to bardzo szerokie pojęcie. W sposób naturalny wydaje nam się, że to takie, które ma najlepsze parametry termiczne, wytrzymałościowe i użytkowe. To oczywiście prawda, ale właściwy wybór powinien się opierać przede wszystkim o analizę realnych potrzeb klienta. Warto bowiem zwrócić uwagę przy wyborze na relację ceny okna do jego właściwości, przeznaczenia i parametrów. Niezależenie istotne jest sprawdzenie parametru izolacyjności cieplnej Uw. Daje nam on realne korzyści w postaci większej gotówki pozostawionej w portfelu, a nie wydanej na ogrzanie pomieszczenia. Warto pamiętać, że maksymalna wysokość tego parametru jest określona prawem i nie może wynosić więcej niż 1,3 W/m2K. Dotyczy to nowych budynków, które uzyskały pozwolenie po 1 stycznia 2014 r. Równe ważne parametry to szczelność na ulewny deszcz (klasa 7A lub 9A dla profili z uszczelką środkową tzw. progiem wodnym), przepuszczalność powietrza (klasa 4) oraz współczynnik Rw, określający stopień izolowania pomieszczenia przed hałasem z zewnątrz. W ofercie OKNOPLAST znajduje się szyba 4XGlass, która zwiększa izolacyjność okien o 3 dB. Te 3 dB to odczuwalna różnica hałasu o mniej więcej połowę.

Infobudownictwo: Reasumując „dobre okno”, to okno termoizolacyjne, pozwalające dbać o środowisko i oszczędzać energię, tak?

Grzegorz Bułat: Dokładnie tak, im cieplejsze okno i niższy parametr Uw tym niższe będziemy płacić rachunki za ogrzewanie. To oznacza również mniejsze zużycie energii pozyskiwanej ze źródeł pierwotnych takich jak węgiel. Warto pamiętać, że węgiel nadal stanowi najpopularniejsze źródło energii w Polsce i niestety cechuje się znaczną emisją CO2. Warto więc patrzeć na parametry okien również pod kątem proekologicznym.

Infobudownictwo: Czy te zaawansowane parametry okien są nam rzeczywiście potrzebne? Jaką korzyść ma z tego klient?

Grzegorz Bułat: Tak jak powiedziałem już wcześniej, ważna jest właściwa relacja ceny okna do realnych potrzeb klienta. Im lepsze parametry w oknie, tym to okno jest droższe i tego nie sposób uniknąć. Jeżeli decydujemy się na budowę domu energooszczędnego czy też pasywnego, decydujemy się również niejako z urzędu na zakup droższej stolarki okiennej. Warto jednak ponieść ten koszt na początku ponieważ później z każdym rokiem zyskujemy na kosztach ogrzewania. Tym bardziej, że zazwyczaj budujemy dom na lata. Myślę też, że istotne jest budowanie w klientach tzw. „świadomości skandynawskiej”. Chodzi o to, żeby rozwijać poczucie odpowiedzialności za naturalne środowisko, za ekologię. Taką odpowiedzialność demonstrujemy kupując okna „chroniące środowisko”.

Infobudownictwo: Postęp jest tutaj tak duży, że można odnieść wrażenie, iż okna produkowane jeszcze dziesięć lat temu dziś nie zostałyby nawet dopuszczone do montażu? To prawda?

Grzegorz Bułat: Zdecydowanie tak, z rozwojem technologii produkcji okien PVC jest jak z rozwojem technologii produkcji samochodów. Dzisiaj w standardzie montuje Winergetic Premium aranzacjasię elementy wyposażenia dające pasażerom poczucie bezpieczeństwa, komfortu i wygody. Kiedyś kosztowały one krocie. Z oknami było podobnie. Profile były wąskie, szyby bez gazu izolującego, a synonimem pozycji w społeczeństwie było stwierdzenie „mam okna plastikowe w domu”. Parametr Uw okna na poziomie 2,5-2,9 W/m2K to był standard. Szyby o współczynniku Ug=1,6, a później 1,3 W/m2K były ekskluzywnym produktem. Dzisiaj jesteśmy w stanie osiągnąć parametry Ug na poziomie 0,3 W/m2k, a 0,3 W/m2K, a globalny współczynnik Uw na poziomie 0,6 W/m2k. Jak widać to wyraźna zmiana.

Infobudownictwo: Czy to możliwe, że okna staną się kiedyś takim samym źródłem pozyskiwania energii jak panele fotowoltaniczne?

Grzegorz Bułat: Wszystko przed nami. Pracujemy nad kilkoma ciekawymi rozwiązaniami o których dzisiaj nie czas jeszcze mówić głośno. Zastanawiamy się poważenie nad tym czy za kilka lat będą nam potrzebne grzejniki na ścianach?

Infobudownictwo: Jaki jest zatem kierunek rozwoju stolarki otworowej?

Grzegorz Bułat: Jeżeli chodzi o parametry okien myślę, że osiągnęliśmy pewien docelowy stan. Już dzisiaj spełniają one wymagania, jakie stawiać będą stolarce przepisy prawa w roku 2021. Jestem przekonany, że kierunek w jakim w najbliższym czasie będzie zmierzać stolarka okienna to szeroko rozumiana ekologia. To rozwiązania stawiające na pozyskiwanie dla budynku naturalnej energii, czerpanie z niej w zastępstwie energii pierwotnej. Musimy być świadomi, że zapasy surowców naturalnych kurczą się…

Infobudownictwo: Dziękujemy za rozmowę.

Powiązane artykuły

0 komentarzy

Jeszcze nie dodano żadnych komentarzy!

W tym momencie nie ma tutaj żadnych komentarzy, czy chcesz dodać nowy?

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Wymagane pola są zaznaczone *