Zanim chwycisz za pędzel | InfoBudownictwo.pl 

InfoBudownictwo.pl

Zanim chwycisz za pędzel

Zanim chwycisz za pędzel

Zanim chwycisz za pędzel
Czerwiec 08
08:27 2015

Spontaniczność i entuzjazm wnoszą wiele pozytywnych doznań do naszego życia. W pewnych kwestiach warto jednak przestawić się na chłodną kalkulację i drobiazgowe planowanie. Przezorność opłaci się zwłaszcza w trakcie… malowania.

Ochota na nowy kolor ścian nachodzi nas bez ostrzeżenia i zazwyczaj pod wpływem przypadkowych inspiracji. Soczyście różowofioletowe rzodkiewki, niebieskie jeansy czy barwne graffiti mogą sprawić, że od razu zapragniemy rozpocząć malowanie.

Odhaczanie harmonogramu

Aby niespodziewane inspiracje przerodziły się w spektakularne metamorfozy, warto poświęcić odrobinę uwagi stworzeniu planu ich realizacji. – Pracę ułatwi wygodny harmonogram, w którym wydzielimy poszczególne etapy remontu i odpowiadające im czynności. W trakcie prac przyjemnie będzie odhaczać kolejne sprawdzone elementy lub wykonane zabiegi – mówi Mariusz Szubert, manager marki Malfarb. Jak powinien wyglądać taki harmonogram?

Remontowy rekonesans czyli:

Oczyszczanie ścian
Ściany należy odpylić. Powierzchnie już wcześniej malowane trzeba umyć wodą z detergentem, aby tym samym usunąć plamy tłuszczu oraz kurz.

Stan ścian
Jeżeli w trakcie mycia wcześniej malowanych ścian pojawią się luźne fragmenty tynku i gładzi, należy je usunąć, a powstałe ubytki uzupełnić masą szpachlową. Surowe powierzchnie wymagają natomiast gruntowania. W ten sposób wyrównujemy i zmniejszamy chłonność podłoża. Po zagruntowaniu powierzchni przechodzimy do jej malowania.

Wyrównanie kolorytu
Przygotowaną ścianę warto pomalować białą farbą podkładową, która zakryje stary kolor i wszelkie przebarwienia.

Oświetlenie ścian
Oczyszczona, gładka i sucha ściana jest gotowa do malowania. Zanim ruszymy po puszkę wymarzonego koloru, warto zbadać i ocenić oświetlenie wnętrza. Jeśli jest ono na przykład słabo nasłonecznione w ciągu dnia, większość odcieni będzie wydawać się w nim o kilka tonów ciemniejsza.

Idziemy na zakupy

*Sprawdzamy stan narzędzi malarskich – wałków, pędzli, kuwet, kijów teleskopowych.
*Wybieramy akcesoria potrzebne do ochrony podłóg, okien i mebli przed farbą, jak np. folie ochronne i taśmy.
*Obliczamy powierzchnię ścian i ilość potrzebnej farby.

Akcja malowanie

Zabezpieczamy folią i taśmami malarskimi okna, drzwi, podłogi i meble. Po zapoznaniu się z treścią etykiety na opakowaniu, przygotowujemy farbę, mieszając ją tuż przed użyciem. Malowanie rozpoczynamy w okolicach okien i kaloryferów. Następnie przechodzimy do sufitu oraz ścian. Trudno dostępne miejsca można malować wałkiem do rogów i zagięć, natomiast sufit wygodnie pokryjemy farbą przy użyciu wałka na kiju teleskopowym. Po wyschnięciu pierwszej warstwy nanosimy drugą. Odstęp czasowy jest określony na opakowaniu. Po zakończeniu prac dokładnie wietrzymy wnętrze. Pokryte farbą narzędzia umieszczamy w misce z wodą lub rozpuszczalnikiem, jeśli zaleca go producent, a następnie dokładnie myjemy.

Powiązane artykuły

1 komentarz

  1. nendo7
    nendo7 Czerwiec 09, 14:57

    Malowanie to moim zdaniem zadanie dla fachowców. Jak malowałem swoje mieszkanie niby wszystko było w porządku,ale przy dokładnym spojrzeniu wychodzi brak umiejętności, bo wdać lekko pasy od wałka, albo jakiś mały zaciek… zawsze coś.

    Odpowiedz na ten komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Wymagane pola są zaznaczone *