Korony drzew można przycinać też zimą | InfoBudownictwo.pl 

InfoBudownictwo.pl

Korony drzew można przycinać też zimą

Korony drzew można przycinać też zimą

Korony drzew można przycinać też zimą
Luty 11
13:52 2015

Już w zimie można kształtować korony młodych drzew i rozpocząć cięcia prześwietlające drzew starych. Usuwając suche i chore gałęzie z drzewa, dajemy miejsce młodym pędom, ułatwiając drzewu zdrowy wzrost wiosną. A chociaż luty czy marzec nie wydaja się optymalnym czasem na tego typu prace to okazuje się, że zima nie stanowi wyzwania dla gatunków mrozoodpornych: takich jak wiśnia czy jabłoń.

Zimowe cięcie należy zakończyć przed okresem wegetacyjnym, który startuje gdy temperatura powietrza utrzymuje się powyżej 5 stopni Celsjusza. Wtedy drzewa „budzą się”, a cięcia mogłyby utrudnić ich rozwój. Jak należy ciąć gałęzie? Pierwsze cięcie wykonuje się od dołu, 20 cm za „obrączką”, czyli zgrubieniem u nasady pnia. Następnie, kilka centymetrów dalej, należy piłować konar od góry, aby bezpiecznie odpadł od drzewa. W przypadku większych gałęzi może być potrzebne kilkukrotne powtórzenie tych czynności. Pozostałą część gałęzi trzeba wyrównać pod kątem 10-15 stopni od pnia. Pozwoli to drzewu stworzyć tkankę zabezpieczającą odsłonięte miejsce. Proces gojenia przyspieszy maść lub sztuczna kora dostępne w sklepach ogrodniczych.

GKC3630L20Do kształtowania koron drzew i cięcia gałęzi o średnicy powyżej 3 cm najlepiej wykorzystywać pilarki. Jedną z nowości rynkowych są dwa modele akumulatorowe od BLACK+DECKER® – GKC1825L20 i GKC3630L20. Ich najważniejsze zalety to: niewielkie wymiary, niska waga oraz brak przewodu zasilającego. Pilarkami możemy więc łatwo i bez wysiłku manewrować wśród gałęzi drzew, nawet tych, które rosną w najdalszym zakątku ogrodu, gdzie nie mamy dostępu do sieci elektrycznej. Komfort pracy tymi narzędziami zwiększają ergonomiczna konstrukcja oraz ogumowany uchwyt. Co istotne, w pilarkach wykorzystano nowoczesne akumulatory 18V Li-Ion (GKC1825L20) i 36V Li-Ion (GKC3625L20), które utrzymują swój stan naładowania. Charakteryzują się one także długim czasem pracy oraz szybkim ładowaniem, które można rozpocząć niezależenie od stanu baterii. Konstruktorzy BLACK+DECKER® pamiętali także o bezpieczeństwie użytkowników i zainstalowali w pilarkach GKC1825L20 i GKC3630L20 funkcję zapobiegającą niekontrolowanym odbiciom, które występują podczas zetknięcia prowadnicy z ciętym elementem. Dla bezpieczniejszego transportu pilarki posiadają także ochronę prowadnicy.

Kiedy chcemy, by cięcia przebiegały łatwo, a pilarka miała długą żywotność należy ją systematycznie konserwować. Pomogą w tym dwie funkcje, w które wyposażono model GKC3630L20. Technologia beznarzędziowego napinania łańcucha ułatwia jego wymianę oraz umożliwia naprężenie bez rozkręcania obudowy. Z kolei automatyczny system smarowania łańcucha dba o sprawne działanie pilarki, nie powodując brudzenia i ściekania oleju.

Przycinanie gałęzi jest niezbędne w każdym ogrodzie. Jednak pilarki GKC1825L20 i GKC3630L20 są przydatne nie tylko podczas prac pielęgnacyjnych. Można je stosować także do cięcia drewna kominkowego i pni o szerokości do 30 cm.

Fot. BLACK+DECKER

Powiązane artykuły

2 komentarze

 1. kermit
  kermit Luty 17, 08:45

  Jaka tam zima? Może w górach, bo tu u nas zimy tej zimy nie było. Spokojnie można wziąć się za ogród i przycinanie drzew!

  Odpowiedz na ten komentarz
 2. Konrad
  Konrad Czerwiec 04, 11:31

  Do niewielkiego ogródka wystarczy mała piła, nie trzeba zaraz wyciągać ciężkiego sprzętu http://artelis.pl/artykuly/65230/Pila-reczna—niezbedna-w-wielu-pracach

  Odpowiedz na ten komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Wymagane pola są zaznaczone *