Kilka porad dla kupujących dom | InfoBudownictwo.pl 

InfoBudownictwo.pl

Kilka porad dla kupujących dom

Kilka porad dla kupujących dom

Kilka porad dla kupujących dom
Luty 17
13:09 2015

Zakup domu to zwykle decyzja, której konsekwencje ponosimy niemal przez całe życie. Dlatego też  dom powinien spełniać wszelkie nasze wymogi i oczekiwania, a żeby stało się to możliwe należy przejść przez kolejne ważne etapy: oferta, oględziny, negocjacje, decyzje, formalności. Dziś zwracamy uwagę na kilka ważnych elementów, których nie powinno się przeoczyć przy zakupie domu.

Rozpocznijmy więc od kilku detali, które stosunkowo łatwo sprawdzić przy pierwszej wizycie. Oczywiście trudno oczekiwać, że na dzień dobry będziemy chodzić po dachu i sprawdzać każdy metr kwadratowy jego powierzchni. Nie zaszkodzi jednak spytać sprzedającego o materiały wykonania, izolację, ewentualne remonty, a także przyjrzeć się, czy na elewacji nie ma rażących śladów niepoprawnego odprowadzania wody deszczowej.

elewacje domówŚciany zwykle od razu przykuwają naszą uwagę – zarówno te wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Do sprawdzenia mamy tu naprawdę sporo. Czy nie odpada tynk? Czy nie ma pęknięć? Czy gdzieś nie widać śladów glonów i grzybów? Jeśli elewację pokrywa ocieplenie, warto też wychwycić ewentualne niedoskonałości związane z niepoprawnym montażem, które mogą pojawić się np. w strefach narożnych czy przy otworach okiennych. Czasem w takim miejscu możemy dojrzeć nawet odkryte, poszczególne warstwy termoizolacji. Skorzystajmy z tego, by na przykład ocenić grubość styropianu. – Pamiętajmy, że na ocieplenie składa się cały zestaw, dopasowanych do siebie materiałów, takich jak styropian lub wełna mineralna, specjalistyczne kleje, siatki zbrojące, specjalistyczne tynki albo farby elewacyjne – podkreśla Marek Zając z firmy Bolix, producenta materiałów budowlanych – Dobrane systemowo i właściwie zamontowane gwarantują trwały efekt całości. Jeśli więc widzimy na ścianie podejrzane odspojenia, szczeliny czy braki materiałowe w strukturze systemu, dopytajmy o to, jak i z czego został wykonany.

Nie bójmy się rozglądać. Wykończenie każdego domu składa się z całej masy detali, które mogą wpływać na jego cenę i, co równie ważne, na komfort życia przyszłych wnętrze fot. Bolixmieszkańców. Jest ich szczególnie dużo w już gotowych do zamieszkania budynkach. Sprawdźmy szczelność okien, otwierajmy je i zamykajmy. Gdy mamy do czynienia z drewnianymi elementami dekoracyjnymi, weźmy pod lupę ewentualne przebarwienia świadczące o złej konserwacji. Spokojnie po kolei sprawdzajmy kolejne urządzenia: oświetlenie, sprzęt AGD, ogrzewanie, instalacje wodno-kanalizacyjne. W tym ostatnim przypadku ciężko nam ocenić stan rur zalegających pod warstwą ściany. Możemy jednak spytać o orientacyjną datę ich montażu, a może właściciel będzie dysponował nawet dokumentacją. Zdarza się też po prostu, że już na wejściu do łazienki lub kuchni odpowiednie zapachy ostrzegają nas przed przyszłym dyskomfortem. I wreszcie należy pamiętać, że dom to system naczyń połączonych. Nie można więc ignorować stanu takich pomieszczeń, jak garaż, piwnica czy strych. Jeśli nie będą odpowiednio izolowane lub będzie w nich zalegać woda, kłopoty gwarantowane.

Przyszłych właścicieli nie ominą kwestie formalne. Sprawdźmy księgi wieczyste. Są tam wpisane najważniejsze informacje o własności nieruchomości i jej ewentualnych obciążeniach. Czasem można tu dyskretnie podpytać sąsiadów. Pierwsza wizyta to też dobra okazja, by poznać okolicę. Jeżeli mamy małe dzieci, ważne będzie dla nas, gdzie znajdują się: najbliższe przedszkole, apteka, przychodnia, plac zabaw, a także – czy w pobliżu nie ma ruchliwych dróg oraz zakładów wpływających na otoczenie, choćby poprzez generowany hałas. Check lista przyszłego miejsca zamieszkania jest znacznie dłuższa i nie da się jej zamknąć w kilku słowach. Dlatego warto rozwijać ją na bieżąco, korzystając z doświadczeń znajomych, porad dostępnych na branżowych forach czy fachowych artykułów. A na spotkaniu ze sprzedawcą po prostu trzeba pytać, pytać i jeszcze raz pytać. I nie podejmujmy finalnych decyzji pod wpływem emocji.

Powiązane artykuły

0 komentarzy

Jeszcze nie dodano żadnych komentarzy!

W tym momencie nie ma tutaj żadnych komentarzy, czy chcesz dodać nowy?

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Wymagane pola są zaznaczone *