Niezwykła sala koncertowa powstaje w Toruniu | InfoBudownictwo.pl 

InfoBudownictwo.pl

Niezwykła sala koncertowa powstaje w Toruniu

Niezwykła sala koncertowa powstaje w Toruniu

Niezwykła sala koncertowa powstaje w Toruniu
Lipiec 28
16:36 2015

6 kondygnacji, 22 tysiące metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, ponad 1000 miejsc na widowni i w plenerze, a wszystko zaprojektowane przez światowej sławy architekta Fernando Menisa – to krótki opis powstającego na Jordankach w Toruniu Centrum Kulturalno-Kongresowego.

Obiekt powstaje według projektu Fernando Menisa. Hiszpański architekt przyznał, że przy jego tworzeniu inspirował się architekturą Torunia, wpisanego na listę Dziedzictwa Kulturowego Unesco. Projektant zinterpretował historię miasta na nowo – wpisując nowoczesny obiekt z betonu i cegły w wiekową zabudowę. Realizowana Foto CKK Jordankiinwestycja ma szanse zapisać się w historii polskiej architektury, jako najnowocześniejsza sala koncertowa w naszym kraju.

Nowoczesne centrum koncertowe to koncepcja surowej betonowo-ceglanej sali, która częściowo zanurzona jest pod ziemią. Głównym założeniem projektu było stworzenie wielofunkcyjnego obiektu, który pozwoli na organizację różnorodnych wydarzeń: koncertów muzycznych, zarówno symfonicznych, jak i popowych, widowisk teatralnych, musicali, a także projekcji kinowych, targów oraz pokazów mody.

Foto CKK JordankiW miejscu budowy centrum powstanie sześciokondygnacyjny budynek, o powierzchni użytkowej 22 tysięcy metrów kwadratowych. W jego wnętrzu znajdą się: sala ze sceną posiadającą kanał dla orkiestry z widownią na 880 miejsc i scena plenerowa na 300 miejsc, a także pomieszczenia techniczne, administracyjne i socjalne. Obok obiektu powstanie parking na 185 stanowisk. Prace są na zaawansowanym etapie, a planowane zakończenie budowy to jesień tego roku – powiedział Arkadiusz Biniek, Dyrektor Kontraktu Mostostal Warszawa.

Przy budowie Centrum Kulturalno-Kongresowego na Jordankach zastosowano wiele niespotykanych dotąd w Polsce rozwiązań. Jednym z nich jest technologia wyłożenia fasady obiektu tzw. PIKADO. Technika zakłada przyklejenie połamanej i chaotycznie ułożonej cegły – po jednej stronie szalunku, między drugą stroną, a cegłą wlewany jest beton, który wypełnia wszystkie szczeliny. Po utwardzeniu materiału betonowa powierzchnia jest skuwana w taki sposób, aby jak najmocniej ją odsłonić. Te zabiegi mają na celu uzyskanie zarówno efektu wizualnego, jak i odpowiednich parametrów akustycznych. Architekt Fernando Menis chciał w ten sposób osiągnąć efekt stylu gotyckiego, który jest architektoniczną i historyczną wizytówką Torunia.

Foto CKK JordankiWielofunkcyjne Centrum składać się będzie z kilku modułów połączonych od góry szklanymi taflami, dzięki którym inwestycja będzie doświetlona i przestrzenna. Dodatkowo system podwójnych ścian zapewni obiektowi oszczędność ciepła i dobrą izolację od ulicznego zgiełku. Ciekawym rozwiązaniem jest również mobilna ściana pomiędzy dużą salą koncertową, a salą kameralną, która będzie najwyższą ruchomą przegrodą w Polsce. Dodatkowo element ten będzie pozwalał na zmianę akustyki obiektu w zależności od potrzeb.

Przebiegające zgodnie z planem prace budowlane na Jordankach, realizowane przez zespół Mostostal Warszawa, prowadzone są nieprzerwanie od kwietnia 2013 roku. Ukończenie budowy i prac związanych z wyposażeniem sali planowane jest jesienią obecnego roku. Jak piękny i nowoczesny jest to obiekt mieszkańcy miasta oraz turyści będą mogli przekonać się już pod koniec roku, kiedy Centrum Kulturalno-Kongresowe na Jordankach otworzy swoje podwoje, a Toruń wzbogaci się o największą inwestycję kulturalną w swojej historii.

Przypomnijmy iż stworzony przez Fernando Menisa projekt sali na Jordankach otrzymał nagrodę na Festiwalu Architektury Światowej (WAF) w Barcelonie w 2010 r. jako najlepszy kulturalny projekt przyszłości.

Powiązane artykuły

0 komentarzy

Jeszcze nie dodano żadnych komentarzy!

W tym momencie nie ma tutaj żadnych komentarzy, czy chcesz dodać nowy?

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Wymagane pola są zaznaczone *