Szykujemy dom na każdą... zimę | InfoBudownictwo.pl 

InfoBudownictwo.pl

Szykujemy dom na każdą… zimę

Szykujemy dom na każdą… zimę

Szykujemy dom na każdą… zimę
Listopad 09
12:22 2015

Zima ma swoje prawa, o które w każdej chwili może się upomnieć, nie bacząc na wcześniejsze, długofalowe prognozy pogody. Każdego roku sprawdzamy więc, czy jesteśmy przygotowani na mrozy, nawet jeśli mają one być krótkotrwałe. Warto zacząć od własnego domu.

Przede wszystkim należy zadbać o stan tak zwanych źródeł ciepła. Jeśli korzystamy z dobrodziejstw miejskiej sieci, ogranicza się to na ogół do ewentualnego odpowietrzenia kaloryferów. Natomiast posiadacze domów ogrzewanych niezależnymi piecami (gazowe, na paliwo stałe), przyzwyczajeni są do nieco szerszej skali prac przygotowawczych. W zależności od typu stosowanej instalacji, obejmować one mogą sprawdzenie działania termostatów, siłowników czy zaworów mieszających. W każdym przypadku bardzo ważna jest kontrola przewodów wentylacyjnych. Ich sprawność ma bowiem bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo domowników.

Zatrzymać lato

Nawet najlepsze urządzenia grzewcze nie będą w pełni wydajne w obiektach, które nie są w stanie utrzymać generowanej temperatury. Niekontrolowana ucieczka ciepła Fot. Bolixsprawia, że musimy „dokładać do pieca”, a w konsekwencji: również do budżetu domowego. Przyczyna naszych problemów z efektywnym ogrzewaniem tkwi często po prostu w nieszczelności drzwi i okien. Zdarza się jednak, że powierzchnie te są dobrze zabezpieczone, a zimno i tak się pojawia. Skąd? Choćby ze strychu, garażu lub piwnicy. Przestrzenie te powinny być więc odpowiednio odseparowanie od tzw. strefy mieszkalnej. Można je też ocieplić specjalnymi systemami termoizolacyjnymi, przeznaczonymi np. do stropów nieogrzewanych pomieszczeń.

Kropla drąży… ścianę

Termoizolacja to obecnie przede wszystkim standardowy element wykończenia ogółu murów tworzących budynek. Zapewnia optymalny klimat w pomieszczeniach, przekłada się na komfort życia i energooszczędność, stanowi wierzchnią, estetyczną warstwę elewacji. Jako skuteczna zapora przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, sama jest stale narażona na ich szkodliwe oddziaływanie. Warto więc na bieżąco reagować na wszelkie pęknięcia i niepokojące naleciałości na ścianie zewnętrznej, tarasie czy balkonie. Pozornie błaha skaza może być początkiem większych problemów, związanych np. z wpływem wszechobecnej wilgoci. – Powoduje ona występowanie na powierzchni elewacji grzybów i pleśni, gromadzi się też chętnie w szczelinach, gdzie pod wpływem skoków temperatury powietrza, może nawet prowadzić do rozsadzania otaczającej ją struktury – podkreśla Marek Zając z firmy Bolix, producenta materiałów budowlanych – W zależności od miejsca, charakteru oraz stopnia zauważonych uszkodzeń, wskazane jest tu użycie odpowiedniego preparatu naprawczego lub kompleksowe odnowienie całości. W tym drugim przypadku dużym ułatwieniem są tzw. ocieplenia na ocieplenia, czyli systemy elewacyjne, które nie wymagają zrywania starych, zniszczonych powłok – dodaje.

Gotowość do prac

Jeśli jesteśmy zmuszeni do przeprowadzenia takich (mniejszych lub większych) prac już w okresie zimowym, wybierzmy do tego odpowiedni, możliwie pogodny dzień. Pamiętajmy też o sprawdzeniu, w jakich temperaturach użytkowania, wykorzystane materiały zachowują niezbędne właściwości. Jeżeli natomiast nasze ściany, dachy, okna i drzwi, nie wymagają dodatkowych działań, możemy skupić się na sprawdzeniu, czy również teren wokół naszej twierdzy jest gotowy na mroźniejsze dni. Dotyczy to przede wszystkim właścicieli domów, którzy być może będą zmuszeni do odśnieżenia chodnika albo posypywania oblodzonego podjazdu piaskiem/solą. Na ogół wystarczy tu po prostu rzut okiem na swój „stan magazynowy”: łopaty i inne przydatne narzędzia. Takie drobne czynności prewencyjne pozwalają przygotować się na ewentualne, skrajnie ciężkie warunki pogodowe, a przy okazji – stanowią nieoceniony wkład w długofalową troskę o utrzymanie domu w pożądanym stanie. Przełom jesieni i zimy to dobry moment na okresowy przegląd swoich czterech kątów.

Powiązane artykuły

0 komentarzy

Jeszcze nie dodano żadnych komentarzy!

W tym momencie nie ma tutaj żadnych komentarzy, czy chcesz dodać nowy?

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Wymagane pola są zaznaczone *