Glina wraca do łask | InfoBudownictwo.pl 

InfoBudownictwo.pl

Glina wraca do łask

Glina wraca do łask

Glina wraca do łask
Sierpień 19
16:24 2014

Glina była stosowana jako budulec już w starożytności. Teraz, po latach dominacji eternitu i tzw. „wielkiej płyty” w okresie PRL-u, znowu wraca do łask. Buduje się z niej ekologiczne domy, altany i kuchnie letnie. Przede wszystkim jednak, służy do wyrobu dachówek ceramicznych, które obecnie stały się wizytówką budownictwa mieszkaniowego.

Historia pokrywania dachów wypalanymi płytkami glinianymi sięga początków II tysiąclecia p.n.e. Dachówki ceramiczne cieszyły się popularnością zarówno w czasach Imperium Rzymskiego, jak i później. Jednak po II wojnie światowej polscy architekci niechętnie sięgali po glinę. Oficjalna propaganda PRL z jednej strony starała się ośmieszyć tego typu budownictwo jako prymitywne, z drugiej strony ceramiczne dachówki uważane były za burżuazyjny relikt przeszłości. Skutkiem tego typu działań są osiedla z wielkiej płyty oraz dachy pokryte szkodliwym eternitem.

Dziś glina to cenny materiał budowlany. Dachówki ceramiczne, czyli de facto wypalona, barwiona glina, odznaczają się dużą trwałością. Ich żywotność sięga około 100 lat. Przy odpowiedniej konstrukcji dachu i jego konserwacji, okres ten może być znacznie dłuższy. Dachówka ceramiczna, jako jeden z najstarszych materiałów krycia dachu, sprawdza się w klasycznych budynkach, ale nie tylko. Obecnie, coraz większą popularnością cieszą się ceramiczne dachówki płaskie, takie jak Turmalin marki BRAAS. Stosowane głównie w nowoczesnym budownictwie, stanowią swoistą syntezę tradycji i współczesności.

Marka BRAAS wprowadziła trwającą do 29 sierpnia promocję na dachówki płaskie „Modny kształt 2014”. O rabaty należy pytać w punktach handlowych.

Fot. Monier BRASS

Powiązane artykuły

0 komentarzy

Jeszcze nie dodano żadnych komentarzy!

W tym momencie nie ma tutaj żadnych komentarzy, czy chcesz dodać nowy?

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Wymagane pola są zaznaczone *