Warszawa to szczęśliwe miasto – wynika z badań Lafarge-IPSOS | InfoBudownictwo.pl 

InfoBudownictwo.pl

Warszawa to szczęśliwe miasto – wynika z badań Lafarge-IPSOS

Warszawa to szczęśliwe miasto – wynika z badań Lafarge-IPSOS

Warszawa to szczęśliwe miasto – wynika z badań Lafarge-IPSOS
Lipiec 10
16:26 2014

Aż 91 procent warszawiaków jest zadowolonych z życia w aglomeracji warszawskiej, zgodnie z wynikami badania opinii publicznej przeprowadzonego w Warszawie i ośmiu miastach na świecie. To tyle samo co w Barcelonie i więcej niż w Paryżu (80 procent) czy Chicago (84 procent). Badania zostały przeprowadzone w ramach projektu „Szczęśliwe Miasta” na zlecenie Grupy Lafarge.

„Szczęśliwe Miasta” to projekt badawczy, poprzez który Lafarge, lider rozwiązań dla budownictwa, pragnie porównać poziom Infografika_Lafargesatysfakcji z życia w danych metropoliach, ale także przyjrzeć się opiniom mieszkańców na temat miejsc ich zamieszkania. Badania opinii zostały przeprowadzone na grupie 5445 respondentów w okresie od sierpnia 2013 do czerwca 2014 roku w Warszawie, Barcelonie, Madrycie, Paryżu, Chicago, Rio de Janeiro, Bombaju, Algierze i Chongqing.

Warszawa się rozwija
Aż 84 procent mieszkańców stolicy deklaruje przywiązanie do niej, a 81 procent z nich czuje się tutaj dobrze i traktuje mieszkanie w Warszawie jako życie z wyboru. Warszawiacy najbardziej cenią w swoim mieście możliwości zawodowe, znalezienia zatrudnienia i rozwoju kariery (51 procent). Poza nimi jedynie mieszkańcy Bombaju widzą w swoim mieście tak duży potencjał zawodowy (60 procent).
Warszawiaków z mieszkańcami pozostałych aglomeracji łączy bardzo wiele, jak wskazują wyniki przeprowadzonych przez nas badań. Są oni świadomi zalet, jakie niesie ze sobą życie w dynamicznym i nowoczesnym mieście. Dlatego planują w nim rozwój nie tylko swojej kariery lecz również życia prywatnego – powiedziała Magdalena Kicińska, Dyrektor Komunikacji i Relacji Zewnętrznych, Członek Zarządu, Grupa Lafarge.

Waga architektury
Okazuje się, że mieszkańcy wszystkich objętych badaniem miast zwracają dużą uwagę na architekturę. Ich zdaniem obecność nowych budynków, o oryginalnej, niespotykanej architekturze wpływa na piękno miasta. Twierdzi tak aż 71 procent ogółu badanych, w tym w Warszawie aż 78 procent. Najwięcej w chińskim Chongqing – 86 procent. Co trzeci warszawiak ceni nie tylko piękno stolicy, ale także jej dziedzictwo historyczne.

Warszawa ma w Polsce wizerunek miasta nieprzyjaznego, a jednak ponad 90% badanych jest zadowolonych z życia w stolicy. To zaskakujący i bardzo optymistyczny wynik, lekko powyżej światowej średniej. Pytanie tylko na ile jakość życia w Warszawie wynika ze świadomej polityki miasta, a na ile z premii jaką oferuje swoim obywatelom stolica szybko rozwijającego się kraju, największy ośrodek kulturalny i akademicki, siedziba wielkich korporacji. Znamienne, że wśród największych zalet pierwsze miejsce zajęły „możliwości zawodowe, znalezienia zatrudnienia, możliwości kariery” – wymieniło je aż 51% badanych, podczas gdy średnia dla innych metropolii to zaledwie 33%. Estetykę miasta czy łatwość poruszania się warszawiacy ocenili znacznie poniżej średniej – powiedział Grzegorz Piątek, krytyk architektury, Prezes Fundacji Centrum Architektury.

infografika LafargeMiasto idealne
Jakie będą miasta za 15 lat, zdaniem badanych? Przede wszystkim liczące więcej mieszkańców – odpowiedziało tak 83 procent wszystkich respondentów oraz zajmujące większą powierzchnię – 82 procent, w tym aż 97 procent warszawiaków. Idealne miasto to takie, które jest przede wszystkim bezpieczne. Twierdzi tak co drugi badany, także co drugi warszawiak. Jest ono również bogate pod względem kulturowym – twierdzi tak 42 procent osób, w tym 37 procent warszawiaków – i przytulne – 37 procent ogółu badanych i 31 procent warszawiaków.
Mieszkańcy Warszawy w zdecydowanej większości myślą o swoim mieście bardzo dobrze. Dziewięciu na dziesięciu warszawiaków twierdzi, że jest to miasto, które się rozwija i ma w sobie bardzo duży potencjał, czym wyraźnie wyróżniamy się na tle świata i mieszkańców pozostałych badanych metropolii. Na pytanie jak będzie wyglądać Warszawa za 15 lat badani odpowiedzieli, że przede wszystkim będzie zajmowała większą powierzchnię niż dzisiaj, miała więcej mieszkańców i będzie piękniejsza. Dane z badań dotyczące Warszawy z perspektywy pozostałych badanych miast są niezwykle optymistyczne i są potwierdzeniem tego, że nasza stolica rozwija się w bardzo dobrym kierunku – powiedział dr Tomasz Sobierajski, socjolog miasta, Uniwersytet Warszawski.
Przeprowadzone badania wskazują, że warszawiaków z mieszkańcami innych badanych miast łączy podobne podejście. Warszawa nie tylko wizualnie staje się coraz bardziej podobna do miast Europy Zachodniej, czy innych światowych metropolii, ale także w mentalności jej mieszkańców. Dzięki projektowi „Szczęśliwe Miasta” Lafarge, które od 180 lat produkuje materiały budowlane ma szansę poznać nie tylko opinie, ale także potrzeby osób żyjących w obecnych aglomeracjach.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.lafarge.pl

Fot. Lafarge

Powiązane artykuły

3 komentarze

 1. robert
  robert Lipiec 11, 11:10

  Bez obrazy, ale ja tam za Warszawą nie przepadam. Dla mnie to miejsce do robienia kariery, a nie do mieszkania.

  Odpowiedz na ten komentarz
 2. Franek
  Franek Sierpień 20, 14:31

  Warszawa coraz bardziej pięknieje i to za sprawą takich architektów jak Architekt Lenartowicz, tak piękne projekty jak np. aranżacja dwupoziomowego apartamentu na Bemowie potrafią zrobić tylko najlepsi architekci.

  Odpowiedz na ten komentarz
 3. czemys01
  czemys01 Październik 03, 09:03

  Warszawa to prawdziwa metropolia! Jedyna w Polsce.

  Odpowiedz na ten komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Wymagane pola są zaznaczone *